سفته چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟ و نحوه محاسبه قیمت سفته و محلهای عرضه سفته را در ایرناک بخوانید.

قیمت سفته امسال ، نحوه پر کردن و محل خرید سفته

قیمت سفته تا سال 96

قیمت سفته در سالهای قبل از 96 بانک ملی و تمامی بانک ها به ازای هر یک میلیون تومن باید 3 هزار تومان پرداخت می کردند مثلا به ازای هر 3 میلیون سفته باید 9 هزار تومن پرداخت می کردید.قیمت روز سفته | قیمت سفته امسال ، نحوه پر کردن و محل خرید سفته در ایرناک قیمت روز سفته | قیمت سفته امسال ، نحوه پر کردن و محل خرید سفته در ایرناک

قیمت سفته در سالهای بعد از 96

با مصوبه مجلس شورا در مورخ 94/03/30 قرار شد قیمت سفته از سال 96 به بعد نیم دهم درصد مبلغ اسمی باشد و به اینصورت محاسبه گردد :

  • مثال اول : به ازای هر یک میلیون تومان 500 تومان پرداخت گردد ( یعنی در حال حاضر برای خرید یک سفته با مبلغ اسمی 5 میلیون تومان لازم است 2500 تومان پرداخت گردد).
  • مثال دوم برای دریافت سفته 10 میلیون تومانی باید مبلغ 5 هزار تومان مبلغ اسمی به بانک پرداخت شود
  • مثال سوم : برای دریافت سفته 20 میلیونی باید مبلغ 10 هزار تومان مبلغ اسمی سفته به بانک صادر کننده پرداخت گردد در پایین نیز جدول کامل قیمت ها موجود است.

قیمت سفته امسال

قیمت سفته امسال بانک ملی چقدر می باشد ؟

کاربرد سفته

امروزه دریافت سفته در بیشتر شرکت های خصوصی و یا نشریات چاپی کشور یکی از شروط جذب نیروهای جدید می باشد. دریافت سفته حتی در دانشگاه ها نیز مرسوم گشته است وممکن است از شما در بدو ورود به یک مقطع جدید سفته دریافت گردد.

سفته سندی بسیار مهم می باشد که لازم است پیش از ارائه به هرجایی از قوانین و شرایط و ضوابط مربوط به آن آگاه گردید بسیاری از افراد هستند که در زمان استخدام نیاز به رائه سفته دارند ولی از شرایط و قوانین آن اطلاعی ندارند این عدم آگاهی شاید خوب نباشد در ادامه به بررسی این سند قانونی مهم خواهیم پرداخت.

محاسبه قیمت سفته

طبق ماده 307 سفته یا فته طلب سند یا مدرکی است که فرد امضا کننده را ضامن اجرای تعهدات خود در زمان امضا می کند بهموجب این سند امضا کننده حتما می بایست در زمانی که فرد دارنده سفته درخواست کند مبلغ تعیین شده در سفته را بپردازد.

سفته بهتر است یا چک؟

سفته در ایران سندی نسبتاً متروک است و اشخاص ترجیح می‌دهند برای اطمینان از دریافت طلب خود از چک استفاده کنند و با تقلب نسبت به قانون به درج تاریخ مؤخر بر روی چک اقدام کنند. از دلایل کاربرد نداشتن سفته می‌توان به وضع ضمانت اجراهای سنگین برای چک در حالی که ضمانت اجرای سفته چندان تفاوتی با ضمانت اجرای اسناد عادی ندارد، دریافت مالیات از سفته از طریق حق تمبر به میزان نیم در هزار مبلغ سفته، تشریفات خاص برای اعتراض به پرداخت نشدن سفته و شبهه ربوی بودن تنزیل سفته اشاره کرد.

از کجا سفته بخرم؟

سفته را می‌شود از هر جایی تهیه کرد، از دستفروش‌هاي توی بازار گرفته تا بعضی از دکه‌های روزنامه‌فروشی اما مطمئن‌ترین محل برای تهیه این سند، شعبه‌های بانک ملی است.

خرید سفته اینترنتی

خرید اینترنتی سفته از طرفی بعضی از کارشناسان بانکی اعتقاد دارند که توزیع کننده اصلی سفته دارایی است و بانک ها تنها عامل فروش سفته هستند و از زمانی که نرخ سفته طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی پائین آمده است اداره دارایی که مسئول چاپ سفته می باشد.

به دلیل مقرون به صرفه نبودن چاپ سفته ، رغبتی به چاپ سفته های قیمت پایین ندارد و در حال حاضر سفته های با نرخ بالا عمدتا 30 تا 60 میلیونی در دسترس می باشد.

جدول قیمت روز سفته

جدول سقف برای سفته به این معنی است که در داخل برگ های هر سفته بسته به مبلغ درج شده روی آن تا رقم مشخص می توان نوشت.

مثلا اگر روی سفته ای نوشته باشد ده میلیون ریال این سفته برای تعهد حداکثر 1 میلیون تومان می باشد و نمی توان رقمی مثلا 2 میلیون تومان نوشت. همین موضوع شاید استفاده از سفته را محدود کرده باشد.

نرخ فروش سفته مبلغ اسمی سفته
500 تومان 1 میلیون تومان
750 تومان 1.5 میلیون تومان
1000 تومان 2 میلیون تومان
1250 تومان 2.5 میلیون تومان
2500 تومان 5 میلیون تومان
5000 تومان 10 میلیون تومان
10000تومان 20 میلیون تومان
25000 تومان 50 میلیون تومان
50000 تومان 100 میلیون تومان
75000 تومان 150 میلیون تومان
چگونگی وصول سفته سال 98

دارنده سفته می بایست در تاریخ سررسید سفته برای وصول وجه خود اقدام نماید در اینجا دو حالت مفروض است یا شخص دهنده سفته وجه را می پردازد که در اینصورت دیگر موردی نمی ماند در غیر اینصورت دارنده سفته باید در طی مدت 10 روز از تاریخ سر رسید موعد سفته ، فرآیندی تحت عنوان واخواست را طی نماید.

قیمت سفته امسال

قیمت سفته و نکات مهم آن

واخواست ارائه اعتراض نامه کتبی در مورد رسیدگی به عدم پرداخت سفته از سوی شخص صادر کننده آن می باشد. واخواست نامه ها برگه هایی هستند که از سوی وزارت دادگستری تهبه و تنظیم می گردند.

واخواست نامه های مخصوصی نیز جهت ارائه اعتراض در بانک های موجود می باشد. به وسیله واخواست نامه ها اعتراض به صادر کننده سفته به صورت کتبی به وی اطلاق می گردند.

بازدید : 846 بار
قیمت روز سفته | قیمت سفته امسال ، نحوه پر کردن و محل خرید سفته
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...