در این بخش از ایرناک اطلاعاتی در باره نحوه تکثیر، مراقبت و نگهداری کاج نوئل گردآوری شده است.

روش تکثیر و نگهداری از کاج نوئل در منزل

کاج نوئل درختی است پر رشد و به واسطه ی کریسمس از معروفترین کاج ها میباشد ولی در سالهای اخیر به خاطرتوانایی پایین برای بازیابی سوزن هایش از محبوبتش کم شده در شرایط ایده آل درهرفصل رشد ۳۰سانتی متر رشد میکند تمامی گونه های این درختچه یکپایه میباشند یعنی مخروطهای نر و ماده روی همان درخت ولی شاخه های جدا تشکیل میشود.کاج نوئل | روش تکثیر و نگهداری از کاج نوئل در منزل در ایرناک کاج نوئل | روش تکثیر و نگهداری از کاج نوئل در منزل در ایرناک

کاج نوئل دارای گونه‌ها و انواع مختلفی است. از این درخت در بسیاری از مناطق دنیا به عنوان یک درخت زینتی در باغها، پارک و فضای سبز استفاده میشود. بیشترین کاربرد کاج نوئل استفاده از آن به عنوان کاج کریسمس است. همچنین چوب درخت کاج نوئل بسیار مرغوب و از ارزش بالایی برخوردار است. در این بخش از ایرناک اطلاعاتی در باره نحوه تکثیر، مراقبت و نگهداری کاج نوئل گردآوری شده است.

 کاج نوئل

شرایط نگهداری کاج نوئل

شرایط محیطی مورد نیاز برای مراقبت از کاج نوئل به شرح زیر میباشد:

خاک: کاج نوئل به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و در هر نوع بافت خاک اعم از شنی، رسی و لومی به شرط داشتن زهکش مناسب به خوبی رشد می کند.

آبیاری: نیاز آبی کاج نوئل متوسط است و نیاز به آبیاری منظم دارد. به طور معمول هفته‌ای یکبار آبیاری عمیق برای گیاه کفایت میکند.

نور: این درخت برای رشد کافی نیاز به حداقل روزانه 6 ساعت نور آفتاب دارد. البته گیاه قادر است در شرایط آپارتمانی و نور غیر مستقیم نیز به رشد خود ادامه دهد، لیکن میزان رشد آن سرعت کمتری خواهد داشت.

دما: تمامی درختان کاج در مناطق سردسیر رشد بهتری خواهند داشت از این رو برای نگهداری کاج نوئل در آپارتمان از نوسانات و افزایش دما پیشگیری کنید.

کوددهی: ریشه‌های درخت کاج نوئل عمیق است و میتواند از عمق خاک مواد غذایی را دریافت کند بنابراین در فضای سبز و طبیعت نیاز چندانی به کوددهی ندارد ولی در صورتی که از کاج نوئل در گلدان نگهداری میکنید بهتر است هر ماه کاج خود را کود کامل دهید.

هرس: هرس کردن شاخه های خشک و سرشاخه های سبز کاج نوئل برای پر شدن و شاخه‌زایی بیشتر توصیه میشود.

آفات و بیماریها: کاج‌های نوئل منبع تغذیه لارو (شفیره) گونه‌هایی از پروانه‌سانان وبرخی انواع شته‌ها هستند ، از این رو در برخی مواقع لاروها باعث زرد و سپس قهوه ای شدن و ریختن برگهای سوزنی آن مخصوصا در گونه کاج نوئل آبی میشوند.

گیاه شناسی کاج نوئل

درخت کاج نوئل همانند بیشتر انواع درختان کاج، همیشه سبز و تک پایه است. از جنس کاج نوئل تا کنون 40 تا 50 گونه در سراسر جهان شناسایی شده است که مهمترین آنها کاج نوئل سبز، نوئل بالشتکی، نوئل کانادایی، نوئل نقره ای و نوئل آبی کاستر میباشد.

این گیاه از مناطق سرد و معتدله نیمکره شمالی در ناحیه قطبی تا ارتفاعات کوهستانی نواحی معتدله گرم گسترده شده است. شاخه‌های این درخت پیرامونی، منظم و نسبتا کوتاهند . سوزنها بادوامند و پایک کوتاهی دارند که هنگام سقوط، بر روی شاخه ها باقی می مانند . مقطع سوزنها 1 گوشه است. مخروط ماده ابتدا مستقیم بوده ولی در جریان گرده افشانی به سمت پایین خم می شود . پس از رسیدن و ریزش دانه ها، به همان حالت و بدون جدا شدن و ریزش فلسها باقی می ماند. مخروط تخم مرغی کشیده تا تخم مرغی واژگون، آویزان و در سال اول رشد می‌رسد.

درختان نوئل دارای ارتفاعی بین 24 الی 30 متر بوده و قطر تاج پوششی آنها 12 الی 15 متر می باشد.

تکثیر کاج نوئل

تکثیر کاج نوئل از طریق کاشت بذر و قلمه زدن صورت میگیرد. بهترین روش تکثیر این گیاه به دلیل ریشه زایی سخت آن، کاشت بذر است. شیوه های مختلف تکثیر کاج نوئل عبارت است از:

 1. تکثیر کاج نوئل از طریق بذر

برای کاشت از طریق بذر لازم است قبل از کاشت بذور، نیاز سرمایی آنها برطرف شود. به این منظور حداقل 2 تا 4 هفته بذرها را در میان ماسه سرد و مرطوب قرار دهید و در بهار آینده اقدام به کاشت نمایید.

 • اگر می خواهید کاج نوئل را در فضای آزاد بکارید لازم است بذرها را در فصل پاییز در خاک بکارید تا نیاز سرمایی آنها در فصل زمستان برطرف شود.
 • بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق با قطر دهانه 13 تا 15 سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید.
 • سینی بذرها بایستی همواره مرطوب باشد و در دما و رطوبت مناسب قرار داده شود. می‌توانید این شرایط را با پوشاندن گلدان حاوی بذر با یک نایلون شفاف تامین کنید. لازم است بر روی نایلون چند سوراخ ایجاد کنید تا تهویه مناسب صورت گیرد.
 • بعداز جوانه زدن گیاه‌تان، آن را به خاکی با حاصلخیزی بیشتر انتقال بدهید.

بذر کاج نوئل

 1. تکثیر کاج نوئل از طریق قلمه زدن

کاج نوئل درختی سخت ریشه‌زا است و به وسیله قلمه‌های چوب سخت در محیط مرطوب و با کمک هورمون‌های ریشه‌زایی در اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان قبل ازدیاد است.

جالب است بدانید درخت نوئل دارای خاصیت مکان‌نگاری میباشد یعنی اگر از شاخه‌های عمودی قلمه گرفته شود درخت به صورت عمود رشد میکند و اگر از شاخه های افقی قلمه گرفته شود درختی افقی بوجود می آید. مراحل قلمه زدن کاج نوئل به شرح زیر است:

 • از شاخه مورد نظر قلمه را به صورت اریب ببرید.
 • در صورت برگدار بودن برگهای پایینی حذف و فقط2 تا 3 برگ باقی بگذارید.
 • انتهای قلمه را در هورمون ریشه زایی فروببرید.
 • تا زمان ریشه دار شدن بستر قلمه ها همیشه باید مرطوب باشد، میتوانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه شرایط گلخانه‌ای ایجاد نمائید.
 • اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل شود وسپس گیاه جوان را با دقت و بدون جدا شدن خاک اطراف ریشه در خاک مناسب بکارید.

در پایان توصیه میکنیم اگر می خواهید درخت کاج نوئل شما پر شاخه و زیبا شود، آن را هرس کنید و شاخ و برگ های آسیب دیده را سریعا جدا کنید.

بازدید : 1,033 بار
کاج نوئل | روش تکثیر و نگهداری از کاج نوئل در منزل
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,750