اگر کودک شما در طول روز، به طور دائم از لگن خود استفاده میکند و میداند که چه زمانی وقت رفتن به دستشویی است، احتمالا به خودش افتخار میکند، ولی گرفتن پوشک شب داستانش کاملا متفاوت است.

از پوشک گرفتن کودک درشب

آموزش دستشویی رفتن یک نقطه عطف بسیار مهم در زندگی کودک به حساب می آید.وقتى فرزندتان به طور کامل توانست در طول روز مثانه اش را کنترل کند و خودش به دستشویى برود، یعنی به هیچ عنوان نیازى به داشتن پوشک ندارد، آنوقت شما میتوانید برنامه ریزى برای گرفتن پوشک شب را آغاز کنید. صبر کنید تا به طور کامل در طول روز خودش از لگن استفاده کند، سپس شروع به چک کردن پوشک بعد از خواب نیمروز و شب کنید و ببینید که آیا خشک هست یا خیر. اکثر بچه ها حدودا ۶ ماه بعد از اینکه یاد گرفتند که در طول روز خودشان به دستشویى بروند، در طول خواب روز و شب هم قادر به کنترل کردن مثانه خود خواهند بود.روش از پوشک گرفتن کودک در شب در ایرناک روش از پوشک گرفتن کودک در شب در ایرناک

روش از پوشک گرفتن کودک در شب

آموزش توالت رفتن کودک

خیس کردن تختخواب در کودکان اتفاقى معمولی و کاملا غیر ارادیست. آموزش کنترل دفع ادرار در طول شب به زمان بیشترى نیاز دارد، باید دید که کودک تا چند ساعت میتواند مثانه خود را کنترل کند. اینکار میتواند چندین ماه و یا سال طول بکشد و کاملا طبیعیست. بر اساس آمار در آمریکا، ١٠٪‏ بچه هاى ٧ ساله و ۵٪‏ بچه هاى ١٠ ساله همچنان هنگام شب تختخواب خود را خیس میکنند.

از کجا میتوانید بفهمید که فرزندتان برای گرفتن پوشک شب آماده است؟

تا زمانی که فرزند شما حداقل برای ۶ ماه در طول روز به طور دائم پوشکش خشک نباشد، زود است که از او انتظار داشته باشید در طول شب بتواند پوشک را خشک نگه دارد. نشانه های آمادگی او برای گرفتن پوشک شب شامل موارد زیر است :

در طول روز بدون یادآورى کردن شما، خودش بتواند به طور مستقل از دستشویی استفاده کند.

هر روز صبح با پوشک خشک از خواب بیدار شود.

در طول شب برای رفتن به دستشویی بیدار، به تنهایى دستشویى برود و یا از شما بخواهد که او را ببرید.

به غریزه درونی خود رجوع کنید، اگر واقعا احساس می‌کنید که فرزندتان آماده هست، به او شانس امتحان کردنش را بدهید. مثبت باشید ولی به او اطمینان دهید که اگر خودش را خیس کند، هیچ اتفاقى نمى افتد و کاملا طبیعیست.

روش از پوشک گرفتن کودک در شب

آموزش از پوشک گرفتن کودکان در شب

اگر خواست بدون پمپرز بخوابد، اجازه اینکار را به او بدهید. اگر چند شب گذشت ولى نتوانست مثانه اش را کنترل کند، باز دوباره بدون اینکه بخواهید قضاوتش کنید، برایش پوشک ببندید. به او بگویید که بدنش هنوز آمادگى لازم براى اینکار را ندارد، ولى اصلا جاى نگرانى نیست، به زودى آنقدر بزرگ میشود که از عهده اش بر می آید.

به طور کلى، اگر کودک شما در طول هفته بیش از ۲ بار تخت خود را خیس کرد، احتمالاً از لحاظ فیزیکی آمادگی کافى برای کنار گذاشتن پوشک شب را ندارد. بنابراین او را پوشک کنید و باز بعد ازچند مدت دوباره امتحان کنید. به این موضوع به عنوان یک شکست نگاه نکنید. فراموش نکنید که او‌ یاد گرفته است که در این زمینه در طول روز مستقل باشد. تنها اتفاقی که می افتد این است که فشار را از روی هر دوی شما بر میدارد و به بدن او فرصت بیشتری میدهد تا برای این موضوع آماده شود.

شاید از پوشک گرفتن کودک در شب آسان به نظر بیاید، ولی قبل از اینکه او براى اینکار آماده شود، تغییرات زیادی از لحاظ فیزیکى باید در بدنش اتفاق بیفتد. این تغییرات در بعضی از بچه‌ها بیشتراز بچه‌های دیگر طول میکشد، درست مثل درآوردن اولین دندان! گرفتن پوشک شب در اصل یک تکامل فیزیکی است که با سرعت خودش اتفاق می افتد و اصلا نباید برای انجام آن عجله کرد.

روش از پوشک گرفتن کودک در شب

از پوشک گرفتن کودک در شب، چگونه؟

اگر پوشک فرزندتان در طول هفته ۲ شب و یا کمتر خیس شد، آنوقت به طور رسمى میتوانید اعلام کنید که او دیگر نیازى به پوشک ندارد. بهتر است که بعد از ساعت ۵ عصر، مایعات کمترى به او بدهید و قبل از خواب حتما او را دستشویى ببرید.

خداحافظى با پوشک

روش از پوشک گرفتن کودک در شب

از پوشک گرفتن بچه در شب

وقتى که فرزندتان توانست به طور کامل، یعنى هم در طول روز و هم در طول شب، پوشک را کنار بگذارد، بدانید که از عهده کار بسیار مهم و بزرگى برآمده است.

او را براى کسب این مهارت مهم تشویق کنید. از او بخواهیکه مثلا باقیمانده پوشکهایش را به بچه هاى کوچکتر فامیل بدهد و دو تایى با هم یک برنامه رقص و جشن در خانه اجرا کنید. میتوانید اسم این جشن و رقص را “رقص خداحافظ پوشک” بگذارید.

بازدید : 3,189 بار
روش از پوشک گرفتن کودک در شب
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی