دکتر اشنیدر که استاد کرسی تاریخ کشف دارو در دانشگاه استراسلیدر در اسکاتلند است می گوید : آرزو دارم مردی به نام کاشف آسپرین مورد تقدیر قرار گیرد که به راستی برای کشف ان زحمت زیادی را متحمل شده است.

کاشف اسپرین که بود؟ در ایرناک کاشف اسپرین که بود؟ در ایرناک پیشینه استفاده از ترکیبات دارویی حاوی سالیسیلیک اسید به دوران باستان بازمی‌گردد. بیش از ۳۵۰۰ سال پیش بشر این پودر را می‌شناخت. در سال ۱۸۰۰ یک باستان‌شناس آلمانی که در مصر تحقیق می‌کرد، با ترجمه یکی از پاپیروس‌های مصری متوجه شد که بیش از ۸۷۷ نوع مواد دارویی برای مصارف مختلف در مصر باستان شناخته شده بود که یکی از آنها سالیسیلیک اسید بود که برای برطرف کردن درد از آن استفاده می‌شد.

در نوشته‌های دیگری که در یونان بدست آمده است نیز مشخص شده که بشر حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد از شیره پوست درخت بید برای درمان تب و درد استفاده می‌کرده است. همچنین آنها هنگام زایمان زنان از این ماده برای کاهش درد استفاده می‌کردند. امروزه مشخص شده که ماده موجود در این شیره اسید سالیسیلیک است.

در سال ۱۷۶۳ یک کشیش انگلیسی به نام ادوارد استون مقاله‌ای در جلسه سلطنتی انگلستان ارائه داد که در آن استفاده از برگ درخت بید را حتی در درمان مالاریا نیز مؤثر معرفی کرده بود. ۱۰۰ سال بعد یک پزشک اسکاتلندی با همین ترکیب توانست عوارض ناشی از رماتیسم را به طرز معجزه آسایی کاهش دهد. بعدها چارلز فردریگ گرهارت در سال ۱۸۵۹ موفق به تهیه استیل سالیسیلیک اسید ناخالص شد؛ و در ماه مارس ۱۸۹۹ کمپانی بایر محصول خود بنام آسپرین را به ثبت رساند.

 

داستان كشف آسپرين

 Felix Hoffmann  سازنده اولين قرص آسپرين

فردريك باير (Fredrich Bayer) در سال 1825 بدنيا آمد. پدر او يك نساج و رنگرز پارچه بود و طبق عادت آن زمان وي در ابتدا شغل و حرفه پدر را براي كار انتخاب كرد و پس از مدتي فعاليت با پدر، در سال 1848 تشكيلاتي مشابه براي خود راه اندازي كرد و در آن حرفه بسيار هم موفق شد.

 تا قبل از 1856 براي رنگرزي از مواد رنگي طبيعي استفاده مي شد اما با كشف و صنعتي شدن ساخت رنگهاي حاصل از مواد نفتي، باير كه پتانسيل موجود در اين كشف را بخوبي احساس كرده بود با كمك شخصي بنام فردريك وسكوت (Friedrich Weskott) كمپاني Bayer را راه اندازي كرد.

باير در ماه مي سال 1880 در گذشت و تا آن زمان كمپاني هنوز در فعاليت رنگرزي مشغول بود، اما شركت تصميم گرفت با استخدام تعدادي شيميدان نوآوري هايي در اين صنعت بوجود آورد و اين اتفاق هم افتاد اما نه در صنعت رنگرزي.  

هنگامي كه فليكس هوفمن (Felix Hoffmann) در حال انجام آزمايش با يكسري از ضايعات رنگي بود تا شايد بتواند دارويي براي درمان درد ناشي از بيماري پدرش بدست آورد توانست به پودري دسترسي پيدا كند كه امروزه شما آنرا به نام آسپرين مي شناسيد.

 

هوفمن آسپرين را كشف نكرد

تعجب نكنيد! هوفمن آسپرين را دوباره كشف كرد. آسپرين چهل سال قبل توسط يك شيميدان فرانسوي كشف شده بود، اين شيميدان بخوبي مي دانست كه پودر اسيد استيل-سالي-سيليك (acetylsalicylic acid) داراي خاصيت شفا بخشي بسيار مي باشد. در واقع بيش از 3500 سال بود كه بشر اين پودر را مي شناخت چرا كه در سال 1800 يك باستان شناس آلماني كه در مصر تحقيق مي كرد، با ترجمه يكي از پاپيروس هاي مصري متوجه شد كه بيش از 877 نوع مواد دارويي براي مصارف مختلف در مصر باستان شناخته شده بود كه يكي از آنها همين پودر اسيد بود كه براي برطرف كردن درد از آن استفاده مي شد.

 

 Felix Hoffmann سازنده اولين قرص آسپرين

Fredrich Bayer ، موسس شركت باير در برخي از شواهد و نوشته هاي ديگري كه در يونان بدست آمده است نيز مشخص شده كه بشر حدود 400 سال پيش از ميلاد از شيره پوست درخت بيد براي درمان تب و درد استفاده مي كرده است. همچنين آنها هنگام زايمان زنان از اين ماده براي كاهش درد استفاده مي كردند. امروزه مشخص شده كه ماده موجود در اين شيره چيزي جز اسيد سالي-سيليك نيست.

 

ثبت رسمي كشف آسپرين

در ماه مارچ 1899 كمپاني باير رسما" محصول خود بنام آسپرين را به ثبت رساند و به دنبال آن در ساير كشورهاي جهان نيز تحقيقاتي گسترده راجع به اين دارو انجام گرفت بگونه اي كه هنگام بازنشستگي هوفمن در سال 1928، آسپرين در تمام دنيا شناخته شده بود.

آسپرين از مهمترين اكتشافات هوفمن بود اما اين تنها كشف او نبود. درست چند روز پس از كشف آسپرين هوفمن به ماده اي دست پيدا كرد كه امروز در بازار بنام هروئين (Heroin) مشهور شده است. از اين ماده مخدر در تمام مدت جنگ جنگ جهاني اول بعنوان يك دارو استفاده مي شد اما امروزه در تمام كشور هاي جهان از فهرست دارو ها خط خورده است.

 

بازدید : 2329 بار
(1 رای)
کاشف اسپرین که بود؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی