شاید بعد از وب‌سایت معروف Indiegogo بتوان Kickstarter را بزرگ‌ترین انجمن افراد آزاد و مستقلی دانست که از طریق اینترنت به حمایت‌های داوطلبانه و جمع سپاری (crowdfunding) می‌پردازد

کیک‌استارتر (به انگلیسی: Kickstarter)، شرکتی آمریکایی و عام‌المنفعه برای کمک به پروژه‌های نوآورانه در زندگی بشر است که از استارت‌آپ‌هایی با ایده‌های نوین و خلاقانه استقبال می‌کند. ایده‌های جدید در همه زمینه‌ها از فناوری گرفته تا آشپزی در وب‌سایت این شرکت برای جذب سرمایه عمومی تحت پوشش قرار می‌گیرد. این وب‌سایت در اصل برای طرح و ایده‌های جدید، سرمایه لازم را برای تولید و انبوه‌سازی فراهم می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰.۰۰۰ پروژه خلاقانه از جمله فیلم و موسیقی و ... تامین مالی شده است.کیک استارتر چیست؟ در ایرناک کیک استارتر چیست؟ در ایرناک

درباره کیک‌استارتر :
  •  دفاتر مرکزی : نیویورک, ایالت نیویورک Perry Chen Yancey Strickler Charles Adler
  • وب‌گاه : www.kickstarter.com
  • گونهٔ وب‌گاه : تامین مالی جمعی

Kickstarter از ابتدای فعالیت خود یعنی از سال ۲۰۰۹ تاکنون حدود یک ونیم میلیارد دلار برای بیش از هشتاد هزار پروژه حمایت مالی جمع‌آوری کرده است.روش کار Kickstarter و جذب حمایت برای پروژه‌ها همانند سایر سایت‌های جمع‌سپاری و حمایت‌های داوطلبانه گروهی‌ است. پس از ثبت‌نام در کیک‌استارتر یک کمپین برای پروژه خود ایجاد کرده، آن را دریکی از ۱۵ گروه موجود در سایت ثبت کنید، در کمپین ایجادشده در مورد مسئله‌ای که قرار است حل کنید و مقدار نیاز مالی خود به مخاطبان اطلاعات دهید.

یکی از بهترین روش‌های ایجاد کمپین دریافت حمایت در این سایت یا سایت‌های مشابه، ساخت یک ویدئو از پروژه‌ای است که تصمیم به اجرای آن دارید. اکثر پروژه‌های به اشتراک گذاشته‌شده در کیک‌استارتر با موضوعات هنر و فناوری اطلاعات است، مانند طراحی‌‌معماری، بازی‌سازی، فیلم، موزیک، پویانمایی و..

Kickstarter یکی از پیشگامان جذب حمایت مالی برای ساخت بازی‌های ویدئویی و نرم‌افزاری است. تاکنون بیش از یک‌صد بازی موفق با حمایت کیک‌استارتر ساخته‌شده است. مثل: Torment، Do Move Say، Amplitude HD است. سیاست کیک‌استارتر در قبال تأمین منابع مالی در حال حاضر همه پول یا هیچ است، به نقل از خود سایت اگرچه این روش شاید کمی عجیب به نظر برسد اما آمار ۴۴ درصدی موفقیت تأمین منابع مالی توسط این سایت بسیار قابل‌توجه است. رویکرد کیک‌استارتر در مورد پروژه‌هایی که در زمان مقررشده به حدنصاب لازم مالی نمی‌رسند عودت پول به پرداخت‌کنندگان یا هدایت آن به سمت سایر پروژه‌هاست.

جمع‌سپاری (crowdfunding) امروزه به‌عنوان یک روش کاملاً شناخته‌شده برای تأمین هزینه، استارتاپ‌ها در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فناوری، هنر و .. به‌حساب می‌آید نکته جالب کیک‌استارتر اشاره به تاریخ جمع‌سپاری در حوزه هنر است، افرادی مانند موتزارت، بتهوون، ویتمن، مارک‌تواین اولین هنرمندانی بودند که از روش جمع‌سپاری برای تأمین منابع مالی آثارشان به‌جای فروش مستقیم استفاده کردند. کیک‌استارتر در حال حاضر منطقه گرین‌پوینت بروکلین واقع در نیویورک مستقر است، شرکتی که بیش از یکصدنفر پرسنل رسمی و آزاد دارد، درآمد کیک‌استارتر از طریق دریافت مبلغ ۵درصد از منابع تأمین‌شده برای پروژه‌هایی است که به حدنصاب لازم در زمان تعیین‌شده می‌رسند.

بازدید : 4,850 بار
کیک استارتر چیست؟
5.0
out of
5
(
3
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی