آب‌انبار گراش در استان فارس که با قدمت 300 سال و زیبایی های بی‌نظیرش توسط میراث فرهنگی به ثبت رسیده یکی از جذابیت‌های گردشپری ایران است.

آب‌انبار تاریخی گراش

آب‌انبار دیدنی گراش در استان فارس + تصاویر در ایرناک آب‌انبار دیدنی گراش در استان فارس + تصاویر در ایرناک شیراز را می‌توان با اماکن تاریخی و دیدنی‌اش یکی از زیباترین استان‌های کشور دانست. یکی از این مناطق گردشگری, آب‌انبار گراش است که از بزرگترین آب‌انبار های ایران به شمار‌ می‌آید. این مکان مربوط به دوره قاجار و قدمت آن 300 سال است که به گنج البحر نیز معروف است.

سقف این آب انبار در سال 1331 به علت زلزله‌ای در منطقه لارستان فروریخت و باعث شده این آب انبار به شکل برکه نمایان شود.

اهالی لارستان از آب آن برای مصارف کشاورزی و آشامیدنی استفاده می‌کنند. این مکان زیبای تاریخی در سال 1379 در فهرست آثار تاریخی میراث فرهنگی به ثبت رسید.

برکه کل شهرستان گراش: این بنای تاریخی و با شکوه در شهرستان گراش استان فارس قرار دارد و بزرگ‌ترین آب‌انبار (برکه) ایران است قدمت این آب انبار به زمان حکومت صفویان می‌رسد متأسفانه کتیبه یا نوشته‌ای درباره آن به دست نیامده‌است این بنا که برای مصارف کشاورزی و آب آشامیدنی مردم ساخته شده هنوز کاربرد دارد.

 

وجود آب‌انبار 300 ساله در استان فارس + تصاویر

وجود آب‌انبار 300 ساله در استان فارس + تصاویر

وجود آب‌انبار 300 ساله در استان فارس + تصاویر

بازدید : 7,468 بار
آب‌انبار دیدنی گراش در استان فارس + تصاویر
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی