جزایر متعددی روی زمین وجود دارد که از لحاظ سایز، موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و طبیعت کاملا با هم متفاوت هستند.

بزرگترین جزیره های جهان + تصاویر در ایرناک بزرگترین جزیره های جهان + تصاویر در ایرناک جزایر متعددی روی زمین وجود دارد که از لحاظ سایز ، موقعیت جغرافیایی ، آب و هوا و طبیعت کاملا با هم متفاوت هستند. تقریبا بیش از 2000 جزیره در اقیانوس های مختلف قرار دارند که حتی برخی از آنها هنوز شناخته شده نیستند و نامی ندارند. اما بزرگترین جزایر دنیا بسیار نام آشنا و شناخته شده هستند . با لست سکند همراه باشید تا با ده جزیره بزرگ جهان بیشتر آشنا شوید.

 

جزیره گرینلند ( Greenland island )

اگر می خواهید بدانید دقیقا بزرگترین جزیره دنیا چه نامی دارد پاسخ آن جزیره گرینلند است. گرینلند با فضایی برابر 2130800 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره جهان است که بین اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. گرینلند متعلق به کشور دانمارک است. 80% این سرزمین از یخ پوشیده شده است و فقط 57600 نفر در این جزیره زندگی می کنند.

 

گینه نو (New Guinea Island )

جزیره گینه نو در غرب اقیانوس آرام قرار دارد و دومین جزیره بزرگ جهان با 785 کیلومتر مربع مساحت است. این جزیره متعلق به دو کشور است ، بخش غربی آن بخشی از خاک اندونزی و پخش شرقی آن تحت نظر پاپوا گینه نو است. جزیره گینه نو منبع غنی از طلا و مس است. بیشترین گونه های متنوع و زیبای پرندگان در این جزیره زندگی می کنند.

 

جزیره بورنئو (Borneo Island )

جزیره بورنئو در غرب اقیانوس آرام قرار گرفته است و تنها جزیره جهان است که توسط سه کشور اداره می شود. این سه کشور شامل اندونزی ، مالزی و برونی می شوند. بیشترین بخش این جزیره متعلق به کشور اندونزی است. بورنئو سومین جزیره بزرگ جهان است که تقریبا دو برابر کشور آلمان می باشد. بلندترین قله جنوب شرقی آسیا که در کوهستان کیمابالو قرار دارد در این جزیره می باشد.

 

جزیره ماداگاسکار (Madagascar Island )

جزیره ماداگاسکار در سواحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند واقع شده است. گفته می شود تحقیقات نشان داده که جزیره ماداگاسکار 88 میلیون سال پیش با جدا شدن از شبه قاره هند ، شکل گرفته است. تقریبا 250000 گونه مختلف حیوانات در این جزیره زندگی می کنند و نکته جالب تر اینست که تقریبا 70% این حیوانات در هیچ جای دنیا یافت نمی شوند.

 

جزیره بافین (Baffin Island )

بافین بزرگترین جزیره در کانادا است که مساحتی برابر 507451 کیلومتر مربع دارد. بافین یک جزیره فوق العاده سرد که که متوسط دمای آن -8 درجه است. حیوانات مختلف و مشهوری در این جزیره یافت می شوند از جمله خرس قطبی و گرگ های قطبی.

 

جزیره سوماترا (Sumatra Island )

جزیره سوماترا در کشور اندونزی قرار دارد و دومین جزیره بزرگ در اندونزی است. سوماترا جزیره ایست که بیشترین تعداد زمین لرزه و سونامی در آن رخ می دهد. بیشتر قسمت های جزیره پوشیده است جنگل های گرمسیری است. جزیره سوماترا همچنین خانه بسیاری از گونه های تحت انقراض حیواناتی است که فقط در همین جزیره یافت می شوند همانند ببر و اورانگوتان سوماترایی.

 

جزیره هونشو ( Honshu Island )

جزیره هونشو ، بزرگترین جزیره در ژاپن است. این جزیره تقریبا 60% از خاک ژاپن را به خود اختصاص داده است و پنج شهر مهم ژاپن نیز در این جزیره قرار دارند که شامل توکیو ، کیوتو ، هیروشیما ، یوکوهاما و اوساکا می شوند. بلندترین کوه ژاپن ، کوه فوجی ، نیز در این جزیره واقع شده است. هونشو همچنین بزرگترین دریاچه ژاپن را نیز در اختیار دارد.

 

جزیره ویکتوریا (Victoria Island )

جزیره ویکتوریا در کانادا قرار دارد و دومین جزیره بزرگ کانادا می باشد. همانطور که از نامش پیداست ، نام جزیره به احترام ملکه ویکتوریا انتخاب شده است. این جزیره با اینکه وسعت زیادی دارد اما فقط 1875 نفر جمعیت دارد و 655 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.

 

بریتانیای کبیر ( Great Britain Island )

جزیره بریتانیای کبیر در شمالغربی قاره اروپا واقع شده است و علاوه بر اینکه نهمین جزیره بزرگ جهان لقب گرفته است بلکه بزرگترین جزیره در قاره اروپا نیز می باشد. جزیره بریتانیای کبیر شامل انگلستان ، اسکاتلند و ولز می شود و پرجمعیت ترین منطقه در اروپا نیز به شمار می رود.

 

جزیره الزمیر ( Ellesmere island )

الزمیره ، سومین جزیره بزرگ در کانادا است که بیشتر فضای آن پوشیده از یخ و کوهستان است. اینطور گفته می شود که جزیره الزمیره از آخرین عصر یخبندان باقی مانده است. این جزیره از شرق از گرینلند ، از جنوب از جزیره دوون و از غرب از جزیره اکسل هایبرگ جدا شده است.


منبع:آخرین خبر

بازدید : 2,760 بار
بزرگترین جزیره های جهان + تصاویر
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی