مسجد چوبی واقع در روستای چوبی نیشابور از سازه های ضد زلزله و یکی از جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی است.

مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجد چوبی نیشابور نخستین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان است که 200 متر مربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شیروانی است.

مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک دو مناره آن 13 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و وزن هر یک تقریباً 4 تن، شکل ظاهری آن به صورت کشتی‌های وارونه بر زمین است‌، در ساخت این مسجد که حدود دو سال طول کشیده 40 تن چوب استفاده شده است.

مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک با توجه به زلزله‌خیز بودن منطقه نیشابور، این مسجد می‌تواند تا 8 ریشتر زمین‌لرزه را تحمل کند و بنای آن به گونه‌ای است که تا صدها سال دیگر نیز آسیب نخواهد دید.

مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک این مسجد، اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می باشد که در دهکده چوبین واقع در نیشابور ساخته شده است .

مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک مسجدی ضد زلزله و باستانی در ایران! + عکس-ایرناک yjc

(0 رای)
بازدید : 149 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی