کیاسر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در ۷۰ کیلومتری جنوب ساری جای داشته و مرکز بخش چهاردانگه این شهرستان می‌باشد.

لیست جاذبه های گردشگری کیاسر

 • آبشار بندگاه
 •   آبشار کارنام
 • آبشار نوک پشت
 • روستای اروت
 • روستای وری
 • پارک ملی کیاسر
 • دریاچه پله (الندان)
 • آبشار امدوا

 معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

کیاسر

شهر كياسر در 70 كيلومتري جنوب شهر ساري و در 1378 متري از سطح دريا و 36 درجه و 14 دقيقه و 16 ثانيه شمالي و 53 درجه و 32 دقيقه و 16 ثانيه شرقي واقع شده است. كياسر مركز بخش چهاردانگه مي باشد. كياسر در گذشته رونق بسياري داشته و مركز عمده تجاري و علمي منطقه محسوب مي شد و روستا هاي اطراف مواد و وسايل مورد نياز خود را از كياسر تامين مي نمودند و براي تحصيل به كياسر مي آمدند. با تعطيلي معدن ذغال سنگ كياسر جمعيت اين شهر رو به كاهش گذاشته و همچنين به علت مهاجرت روستاييان اين بخش، كياسر آن رونق گذشته را ندارد. اميد است با احداث كارخانه سيمان در روستاي تركام و رونق شهرك صنعتي چهاردانگه، كياسر مجدداً رونق گذشته خود را بازيابد.

كياسر در لغت نامه دهخدا

قصبه كياسر مركز بخش چهاردانگه شهرستان ساري است كه در 72 هزار گزي جنوب شرقي ساري و در 84 هزار گزي دامغان واقع شده است. ناحيه ايست كوهستاني و هوايش معتدل است و 2300 نفر سكنه دارد. ( از فرهنگ جغرافيايي ايران جلد 3 )

موقعيت شهر كياسر

كياسر در دره اي بنا شده كه از هر سو كوهي آن را احاطه نموده است و تنها قسمت شمال غربي آن فاقد كوه مي باشد و به دشت كياسر وصل مي باشد. كياسر از سمت جنوبي به وسيله كوه هاي زركوه و كل سر از سمت مغرب شاه كوه و از سمت مشرق كو ه هاي كل پشت و فتلا ( كه ظاهراً تغيير يافته فتح الله مي باشد ) و از شمال توسط كوه هاي اجير لنگه، نستر نسترا، اسب زين و ململي احاطه شده است.

آب و هواي كياسر

كياسر در فصل تابستان داراي آب و هواي معتدل و هواي بسيار سرد در فصل زمستان مي باشد. تاسيس شهر داري كياسر در سال 1372 كياسر به شهر تبديل شد. وجه تسميه كياسر در مورد وجه تسميه كياسر در كتاب تاريخ طبرستان جلد اول نوشته اردشير برزگر ص 36 و كتاب تاريخ مازندران نوشته شيخ سيف الله يساري (خطي) ص 13 (شيخ سيف الله يساري اولين معلم چهاردانگه در سال 1304 ش بود ) و كتاب تاريخ دو هزار ساله ساري نوشته حسين اسلامي صفحات 35 و 36 و 37 به طور اجمال چنين آمده است:

« كيوس پسر بزرگ قباد حاكم طبرستان و مقر حكومتي او قارنكوه و هزار جريب بود. كيوس در مكان فعلي شهري بنا كرد كه به آن كيوس سرا مي ناميدند كه در اثر گذشت زمان كيوس سرا به كياسرا و كياسر تبديل شده است.»

لازم به توضيح است اولين حاكم دولتي چهاردانگه به نام حسن اعظام قدسي ملقب به اعزام الوزاره كه از سوي وثوق الدوله در سال 1298 هجري به عنوان حاكم چهاردانكه به كياسر آمد در خاطرات خود در تمام جا از كياسرا نام مي برد. اين مطلب نشان مي دهد تا اين زمان هنوز كياسر به كياسرا معروف بوده است. قلعه هاي متعدد اطراف كياسر مانند قلعه شهرستن، نستر نسترا، زيندن و … را مي توان نام برد و همچنين مكاني به نام شهرستن كه آثار سكونت در آن هنوز وجود دارد نشان دهنده ي قدمت اين شهر است. شيخ سيف الله يساري در كتاب تاريخ مازندران (خطي) ص 13 در مورد شهر كياسر چنين مي نويسد:

« چون مولد نگارنده هزار جريب است، مدت ها كه در كياسر بودم در آنجا آثار قابل ملاحظه اي نديدم مگر حمامي ( اين حمام به علت غفلت ويران و به جاي آن شركت تعاوني ساخته شد ) كه تاريخ بناي آن معلوم نيست ولي طرز ساختمان آن نشان مي دهد كه از بنا هاي بسيار قديمی است. عوام آن حدود عقيده چنانست كه حمام مزبور از بنا هاي كيوس پسر قباد ساساني است.»

بعضي از بزرگان محل و مطلعين عقيده دارند كه اين حمام ابتدا آتشكده بوده و بعد به حمام تبديل شده است. 

 

آبشار بندگاه

آبشار بندگاه (بندگا) در استان مازندران واقع است. این آبشار در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده و در داخل « گَت دره » (دره بزرگ) در منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده و حدود 12 متر ارتفاع دارد که در فصل بهار و با ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ ، آبشار بندگاه دارای آب زیادی می شود. یکی از روستاهایی که به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فرد جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است و به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است.

این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه‌های البرز که از غرب به شرق کشیده شده‌اند – جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می‌گراید- قرار گرفته است.‌ بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می‌شود و برف تا اوایل خرداد در دره‌های این منطقه باقی می‌ماند. در فصل بهار سراسر منطقه با گل‌های رنگارنگ وحشی و شکوفه‌های درختان آذین‌بندی می‌شود و عطر گل‌های بهاری مشام آدمی را می‌نوازد و چشم‌اندازی‌هایی بدیع به وجود می‌آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست‌کم به 38درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به‌خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می‌شود، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می‌رسد.

در شمال روستای بالاده قله شاهدژ قرار دارد که در واقع سمبل و نماد این روستاست. دامنه‌های شاهدژ تا ارتفاع 2500متری پوشیده از جنگل است و در تاج قله، دیوار سنگی سفید و براقی در آفتاب پرنور کوهستان چون نگینی درخشان بر مخملی زمردین دیدگان را به خود معطوف می‌دارد. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه‌هموار با پوشش علفی حدود یک‌هزار مترمربع قرار دارد که نشانه‌‌ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می‌خورد؛ البته امروزه جز تکه‌های خشت و سنگ‌چین‌ خرابه‌هایش چیزی از آنها باقی نمانده است.

آبشار بندگا در قسمتی عمیق و باریک دره واقع شده و دیواره سنگی آن ، مکانی مناسب و قابل دسترسی برای صـخره نوردی است که از روستای بالاده تا آبشار حدود 20 دقیقه راهپیمایی از بستر «گَت دره» که شیب ملایمی دارد ، لازم است تا هر بیننده ای از زیبایی های آن لذت فراوانی ببرد. این آبشار علاوه بر اینکه دارای منظره زیبا و خوش آب و هواست و محل مناسبی برای تفریح های خانوادگی است ، می تواند به عنوان جایگاهی برای صخره نوردی هم مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 
  آبشار کارنام

 آبشار کارنام در استان مازندران واقع است. آبشار زیبای کارنام در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا در قلب جنگلی انبوه و بسیار دل انگیز در البرز شرقی، در بخش چهاردانگه و در نزدیکی روستای کارنام واقع است. ارتفاع آبشار در حدود 40 متر است. آب و هوای منطقه معتدل مرطوب و شغل افراد روستاکشاورزی و دامداری است. همچنین صنایع دستی صنایع دستی از جمله شال و کرباس بافی در میان زنان روستا رایج است.

چهاردانگه یکی از بخش‌های شش‌گانه شهرستان ساری در استان مازندران در شمال ایران است. شهر کیاسر مرکز این بخش است. سایر مناطق گردشگریدر چهاردانگه ساری عبارتند از: چشمه های باداب سورت در دهستان پشتکوه، دریاچه میانشه در دهستان گرماب، دریاچه الندان (دریاچه پله ازنی) در دهستان چهاردانگه . از قله‌ های مهم این بخش می توان به شاه‌ دژ با ارتفاعی حدود ۲۸۰۳ متر، سفیدکوه با ارتفاع ۲۶۲۰ و کوه و نه قله چهارنو با ۲۸۸۱ متر اشاره کرد.

تصاویر آبشار کارنام مازندران

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 

آبشار نوک پشت

آبشار نوک پشت در استان مازندران واقع است. یکی از مناظر دیدنی و تفریحگاه های اهالی مردم دو سرشمار چشمه ی زیبای نوک پِشت است. نوک پشت در شرق کوه نوک قرار دارد ، کوه نوک در جنوب غربی روستای پایین ده از توابع شهرستان کیاسر واقع است و فاصله ی پایین ده تا چشمه ی نوک پشت حدود چهار کیلومتر است. راه منتهی به این چشمه از نوع مالرو و غیر قابل عبور وسایل نقلیه ی موتوری می باشد.

یکی از ویژگی های مهم این چشمه آب بسیار، بسیار خنک آن است. از دیگر ویژگی های چشمه ی نوک پشت فراوانی هالوچه های وحشی پیرامون آن است که بعضی از این هالوچه ها بسیار شیرین و خوشمزه و برخی بسیار ترش هستند. آبشار نوک پشت به ارتفاع 8 متر در نزدیکی این چشمه، میان دره واقع شده است. این چشمه در مسیر راه منتهی به آب منبع (معر قلعه چِکِل ) آب آشامیدنی روستاهای دو سرشمار قرار دارد.

تصاویر آبشار نوک پشت مازندران

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 

روستای اروت

روستای اروت که در بخش مرکزی کیاسر واقع است روستایی قدیمی است که فقط 50خانوار جمعیت داردو جمعیتی بالغ بر 300نفر. روستای اروت از شمال به روستای نوکنده ، از جنوب به روستای سرکام ، از غرب به روستای نرگس زمین و از شرق الندان متصل می شود. روستای اروت یک مدرسه ابتدایی با9 دانش آموز دارد.این روستا از داشتن نانوایی محروم بوده و زحمت پختن نان روزانه راخود به دوش می کشند. طی چند سال اخیر کشت توتون در روستای اروت نیز رواج یافته است . رود پرتلاطم تجن پای درختان پرطراوت و راست قامت روستا همواره در جریان است. در جنگل حاشیه ی اروت چشمه ی سونر پیته در جریان دائمی و زلال خود به سوی روستا سرازیر می شود و آب شرب روستا را تامین می کند.

تصاویر روستای اروت کیاسر

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 

روستای وری

روستای وری واقع در جنوب شرقی شهر کیاسر، حدود 60 کیلومتری ساری قرار دارد. روستایی متفاوت با چهره ای نه چندان شبیه به روستاهای دیگر مازندارن. این تفاوت از آن جهت است که روستای وری فعلی، شهرکی است که در سال 62 ساخته شده به همین سبب خانه های آن از فرم معماری دهه 60 برخوردارند. آنچه موجب مهاجرت مردم به این نقطه و ساخت این شهرک شده بنابه گفته ی اهالی وری رانش زمین در سالهای گذشته بوده آنچنان که عرصه ی زندگی را بر روستاییان تنگ کرده و آنان را مجبور به سکونت در مناطق پایین دست کرده است .اکنون مناطق بالا دست روستای وری که روستائیان به آن بالا وری می گویند مخروبه ای بیش نیست اما نه کاملا خالی از سکنه . شغل اصلی این روستا کشاورزی است. بقعه امامزاده سید محمود میرعمادالدین که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است در این روستا واقع شده است که از احترام فوق العاده ای در میان اهالی روستای وری برخوردار است.

تصاویر روستای وری کیاسر

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 

پارک ملی کیاسر

پارک ملی کیاسر در استان مازندران واقع است. پارک ملی کیاسر از شمال به روستاي سعيدآباد به سمت شرق در امتداد رودخانه لنگ تا روستاي علي كل از شرق علي كل به سمت جنوب در امتداد يال ۲۴۵۵، ۲۳۹۰، ۲۸۰۸، ۲۸۱۵، ۲۳۵۶، ۲۴۴۲، ۲۴۷۰ متر، از جنوب از قله ۲۴۷۰ متر در امتداد خط القعر تا تقاطع روخانه تيلك و سپس در امتداد همين رودخانه به سمت غرب تا روستاي رودبار، از غرب از ادامه رودخانه تيلك – گل خواران در محل روستاي رودبار تا سعيدآباد (ميلا دشت) گسترش یافته است.

اين منطقه كه در شمال پناهگاه حيات و حش دو دانگه در استان مازندران قرار دارد،با مساحت 7312 هكتار درسال 1383 به عنوان پارك ملي تعيين شد.داراي اقليم نيمه مرطوب معتدل است .اين منطقه كوهستاني در قسمتهاي ميان بند و بالا بند جنگلهاي خزري واقع شده است .

این منطقه در جنوب شهرستان ساري و بصورت جنگل هاي طبيعي بكر و اراضي مرتعي مشجر و صــــخره اي و رويشگاه گون هاي گياهي منحصر بفرد چون بلوط اوري ، سرخدار و … و است. پارک ملی کیاسر شامل دو حوزه بخشي از عرصه جنگلي واقع در قسمت هاي غرب و شمال منطقه به عنوان ذخيره گاه بيوسفر و بخش ديگر در قسمت هاي شرق و جنوب به عنوان پارك ملي است.

گونه هاي جانوري مهم منطقه مرال،شوكا،پلنگ،خرس قهوه اي ،گراز،شغال،روباه معمولي،گربه جنگلي،گربه وحشي،راسو،سمورسنگي،تشي،كركس ،لسارگپه جنگلي،كبوتر جنگلي،كبك،كوكو و هدهد.وجود تنوع زيستي بالا ،جنگلهاي كم نظير و كم دست خورده هيركاني،گونه هاي باارزش شوكا و مرال زمينه فعاليتهاي گردشگري را در اين پارك مهيا ساخته است.

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : مصوبه شماره 24 شورایعالی حفاظت محیط زیست و از سال 1383 بعنوان پارک ملی تعیین گردید .

موقعیت عمومی منطقه : جنوب شهرستان ساری ( حدود 70 کیلومتری ) و بصورت دامنه های کوهستانی و جنگلی

وسعت منطقه : 7312 هکتار

ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
دامنه ها و ارتفاعات کوهستانی و با پوشش جنگلی تنک ؛مرتعی ، کوهستانی و صخره ای و گونه های جانوری کل و بز ؛ پرندگان شکاری ، کبک ، روباه ، پلنگ

جاذبه های اکوتوریستی : دامنه های کوهستانی پوشیده از گیاهان گلدار و مرتعی ، آثار تاریخی و فرهنگی (قلعه قدیمی ) چشم انداز منحصر بفرد

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری و کشاورزی

تعارضات مهم منطقه : چرای دام ، تغییر کاربری اراضی

تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل ندارد و حین گشت توسط محیط بانان کنترل می گردد
حسب آخرین اقدامات سرمحیط بانی کیاسر به اداره پارک ملی و پناهگاه حیات وحش چهاردانگه ارتقاء و در نظر است امکانات مستقل برای پارک در نظر گرفته شود .

تصاویر پارک ملی کیاسر

 

دریاچه پله (الندان)

این دریاچه زیبا در روستای الندان از توابع بخش چهاردانگه شهر کیاسر شهرستان ساری قرار دارد.
دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شود) این دریاچه در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است. روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه ی کوهی به نام ازنی کوه و با مختصات جغرافیایی ،53 درجه و 25 دقیقه و 2 ثانیه شرقی و 36 درجه و 14 دقیقه و 14 ثانیه شمالی و 1200 متری از سطح دریا در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع شده است.

وسعت این آب بندان 17 هکتار می باشد که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز می رسد. در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی می باشد .و سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرده است. در آن سوی آب بندان پله رود خانه ای جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونت گاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده نماید. در نزدیکی آبندان پله درختچه های ازگیل و ولیک وجود دارد که پذیرای مهمان خود در فصل پاییز می باشد. جالب است بدانید آب این آببندان فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می شود و هیچ رود خانه ای به سمت آن جریان ندارد. نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر اندک بارانی تمام آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده است ماندگاری آب را در این آببندان زیاد نماید. اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر و دارویی می باشد.

دیدنی های روستای الندان را می توان اینگونه برشمرد :

 •  آب بندان پله
 •  اَ فروشونه
 •  جنگل های انبوه پله
 • اندون
 • رود خانه لاکبار
 • قله زیبای ازنی کوه
 •  دب چاه های موجود در جنگل های ازنی
 •  قله ازنی
 •  مرقله (مارقله)

 

آب بندان پله دارای امکاناتی از قبیل : دستشویی، قایق موتوری و پدالو می باشد.

نزدیک ترین راه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی می باشد. جاده تا روستای ازنی آسفالت می باشد و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری دارد که آسفالت نیست

آدرس روستای الندان : جاده کیاسر، روستای ازنی

تصاویردریاچه پله (الندان)

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

 

آبشار امدوا

آبشار امدوا یا جلنگ جلینگ در موقعیت جغرافیایی N360745 E533633 در استان مازندران واقع است. آبشار جلنگ جلينگ در شرق روستای تیلک و غرب روستاي پايين ده و جنوب غربی منطقه دوسرشمار قرار دارد . اين تفريحگاه دارای ویژگی های منحصر بفرد و چشم اندازهای زيبایی است. ایم آبشار در حدود 14 متر ارتفاع دارد. چند راه دسترسی به اين تفريحگاه وجود دارد : در منطقه دوسرشمار از دشت آيسر يا كرسكلا و عبور از ” پایین ده دره ” و از روستای تيلك هم از مسیر “پشت امدوا ” می توان به این چشمه و آبشار رسید اما اكثر اهالي منطقه دوسرشمار ترجيح مي دهند جهت رفتن به اين تفريحگاه از مسیر روستاي پايين ده بگذرند.

این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه‌های البرز که از غرب به شرق کشیده شده‌اند – جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می‌گراید- قرار گرفته است.‌ بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می‌شود و برف تا اوایل خرداد در دره‌های این منطقه باقی می‌ماند. در فصل بهار سراسر منطقه با گل‌های رنگارنگ وحشی و شکوفه‌های درختان آذین‌بندی می‌شود و عطر گل‌های بهاری مشام آدمی را می‌نوازد و چشم‌اندازی‌هایی بدیع به وجود می‌آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست‌کم به 38درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به‌خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می‌شود، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می‌رسد.
در شمال روستای بالاده قله شاهدژ قرار دارد که در واقع سمبل و نماد این روستاست.
دامنه‌های شاهدژ تا ارتفاع 2500متری پوشیده از جنگل است و در تاج قله، دیوار سنگی
سفید و براقی در آفتاب پرنور کوهستان چون نگینی درخشان بر مخملی زمردین دیدگان را به خود معطوف می‌دارد. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه‌هموار با پوشش علفی حدود یک‌هزار مترمربع قرار دارد که نشانه‌‌ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می‌خورد؛ البته امروزه جز تکه‌های خشت و سنگ‌چین‌ خرابه‌هایش چیزی از آنها باقی نمانده است.

تصاویر آبشار امدوا

معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر در ایرناک

منبع : سیری در ایران با ایرناک

بازدید : 52,601 بار
معرفی جاذبه های گردشگری کیاسر - استان مازندران | تصاویر دیدنی کیاسر
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

loading...