نام خوزستان از نام یکی از طوایف اصیل ایرانی بنام خوجی‌ها در زمان ساسانیان‌ گرفته شده است.

مناطق دیدنی استان خوزستان + دانلود PDF در ایرناک مناطق دیدنی استان خوزستان + دانلود PDF در ایرناک از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقه فلات ایران محسوب می‌شود. نام خوزستان از نام یکی از طوایف اصیل ایرانی بنام خوجی‌ها در زمان ساسانیان‌ گرفته شده است. بهترین زمان سفر فصل‌های پاییز و بهار است که اکثر شهرها خنک هستند و به راحتی می توان جای جای این استان را دید.

پل معلق اهواز

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی یکی از نماد های این استان محسوب می شود که بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده‌است و به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این پل قدیمی ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به شمار می رود.

در سفر به اهواز از پل کابلی یا پل غدیر نیز دیدن کنید، چرا که گفته می‌شود این پل بزرگ‌ترین پل کابلی خاورمیانه است.

 

روستاى لیوس

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این روستا داراى یک سبک خاص معمارى است به نحوی که از تمام بخش‌هاى موجود در یک ساختمان استفاده بهینه می‌شود، به طور مثال از ستونهاى ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده شده است یا طراحى و جنس مصالح ساختمان به گونه اى بوده که در فضاهاى مختلف دماى مورد نیاز براى نگهدارى اجناس و مواد مورد نظر را داشته باشد. هنوز نحوه معیشت، فرهنگ و سنن، گویش، آداب و رسوم و برپایى مراسم مختلف به شیوه کاملاً سنتى است. روستاى سنگی لیوس در ۷۳ کیلومترى شمال دزفول در بخش سردشت قرار دارد.

 

تالاب ها

تالاب هورالعظیم: هورالعظیم یاهورالهویزه درجنوب غرب شهرستان جدیدالتأسیس هویزه واقع شده و شاهدی زنده براقوام وتمدنهای مختلفی از بدو خلقت تاکنون بوده است.

تالاب شادگان: این تالاب در جنوب استان خوزستان و شهر شادگان جای دارد و متاسفانه هنوز برای گردشگران و حتی بومیان خوزستان ناشناخته مانده است. قایق سواری و گشت زنی به خصوص عصرها از جمله تفریحاتی است که در سفر به خوزستان نباید از دست دهید.

تالاب هورالدورق و هور مزرعه نیز از تالاب های این استان هستند.

 

حمام کرناسیون(موزه مردم‌شناسی)

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

این حمام از بناهای زیبای دوره قاجاریه در دزفول و در مرکز محله کرناسیون در شمالی ترین قسمت بافت قدیم قرار گرفته است که انواع آداب و رسوم و مشاغل سنتی دزفول در آن به نمایش گذاشته شده است.

 

سازه‌های آبی شوشتر

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

معماری متفاوت و بسیار کارآمد این سازه ها که به عصر هخامنشیان برمیگردد، آن را به یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی شهرستان شوشتر تبدیل کرده است. سازه‌های آبی یا آبشارهای شوشتر مجموعه‌ای از بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ است که سیستمی عظیم و به هم پیوسته برای هدایت آب است.

 

زیگورات چغازنبیل

اولین اثر تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، زیگورات چغازنبیل است و در جنوب غربی خوزستان در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر شوش و ۳۵ کیلومتری شهر شوشتر واقع شده است. چغازنبیل بخش به جای مانده از شهر دوراونتش است و باستان شناسان آن را نخستین ساختمان مذهبی و نیایشگاه در ایران می دانند.

 

آرامگاه دانیال نبی

دیدنیهای خوزستان؛ از آرامگاه دانیال نبی تا تالاب های بی نظیر +تصاویر و شناسه مسیرها

دانیال، پسر یوحنا پیامبری است که نسب‌ وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می‌رسد که هر سال صد‌ها تن از ایرانیان یهودی بر روی تپه‌ی ارگ شوش جمع می‌شوند و به پیامبرشان ادای احترام می‌کنند. البته در مورد محل دفن پیکر دانیال نبی اختلاف نظر وجود دارد.

 

ره آورد و غذاهای محلی

سمبوسه، امگشت خوزستان، بورانی باقلا سبز تازه، قلیه تخم مرغ خوزستانی، نافله خوزستانی، پوکورا، بُرشُک، قلیه ماهی، ماهی تنوری صُبور، فلافل خانگی، ارده پلو خوزستانی و حمیس توله‌ی دزفول (پنیرک)‌ از غذاهای محلی این استان است.

انواع و اقسام خرما، کلیچه(نوعی کلوچه)، حلواشکری و مرکبات دزفول از سوغاتی های این دیار هستند.

همچنین کپوبافی، گلیم افشار خوزستان، احرامی‌بافی، عبابافی و قلم‌نی از صنایع دستی استان خوزستان به شمار می روند.

 

پیشنهاد

در صورت اقامت بیشتر در این استان پیشنهاد می کنیم حتما سری به اسکله هندیجان، روستای زیبای مال آقا، لشکرآباد بازار فلافل اهواز، دریاچه سد دز، خانه تیزنو دزفول، پل ساسانی، آبشار شِوی، شیرهای سنگی‌، نرگس‌زارهای بهبهان، حلقه قدرت ارجان، اش‍ک‍ف‍ت‌س‍ل‍م‍‍ان‌، خ‍ون‍گ‌‌اژدر، قلعه‌ی شوش و بقعه یعقوب لیث صفاری بزنید.

 

دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان خوزستان
بازدید : 5,191 بار
مناطق دیدنی استان خوزستان + دانلود PDF
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی