در ادامه مطالب جامع و کاملی از عید فطر و مراسم ها و آداب و رسوم عید فطر در ایران و دیگر کشورها را در ایرناک برای شما گرداوری کرده ایم.

عید فطر چیست؟

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

فرهنگ کمک به نیازمندان

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می‌گردد و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیشروی می‌کند به گونه‌ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می‌دهد.

کمک به نیازمندان در عید فطر

کمک به نیازمندان در عید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

عید فطر چه روزی است؟

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

تعطیلات عید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد) تعطیل است.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

تعیین روز عید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک از آن‌جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است به صورتی که ممکن است به‌طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود.

رصد هلال ماه شوال

رصد هلال ماه شوال

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

تعیین روز عید فطر در فقه شیعه

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک در فقه شیعه ماه نو و تعیین عید فطر از جهت مصداقی جنبه تقلیدی صرف ندارد. از طریق رویت توسط خود شخص یا دو نفر عادل یا به دلیل شیاع یا سی روزه شدن ماه رمضان ثابت می‌شود. بیشتر مراجع حکم حاکم شرع را نیز در این زمینه ملاک می‌دانند مگر اینکه فرد مطمئن باشد که حاکم شرع اشتباه کرده‌است. بیشتر مراجع اثبات ماه نو برای شهرهای هم افق نیز سرایت می‌دهند. بعضی مراجع رویت هلال را تنها از طریق چشم غیرمسلح ملاک می‌دانند نه با دوربین و تلسکوپ و بعضی دیگر خیر.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک بعضی از مراجع تقلید و علمای شیعه معتقدند تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع است و پیروی از آن بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند (رؤیت ماه جدید برای آن‌ها ثابت نشده) لازم است. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است شرعاً نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت.

سفرهٔ عید فطر در تاجیکستان

سفرهٔ عید فطر در تاجیکستان

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

در ایران

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک گفتنی است در ایران بطور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است. مراجع تقلید هم که نظرشان متفاوت است که اخبار لازم و فوری را به اطلاع مقلدان خود می‌رسانند. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است از دیدگاه شرعی نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت.

نماز عید فطر در حرم علی بن ابی‌طالب، سال ۲۰۱۴

نماز عید فطر در حرم علی بن ابی‌طالب، سال ۲۰۱۴ 

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

عید فطر در عربستان چه روزی است؟

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک در کشور عربستان سعودی به عنوان مهم‌ترین کشور سنی مذهب، این وظیفه را شورای عالی قضایی عربستان سعودی که مهم‌ترین مرجع اسلامی و تصمیم‌گیری است بر عهده دارد. معمولاً سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نیز با پیروی از روز خاصی که توسط شورای عالی قضایی عربستان سعودی تعیین شده، آن روز را به عنوان روز عید فطر اعلام می‌کنند. در تمامی کشورهای اسلامی گذشته از نوع حکومت مشخص کردن عید فطر بر مبنای شروع ماه شوال و از همه مهمتر رویت هلال شوال معین می‌شود.


آداب و سنن عید فطر

1 . تکبیر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

 • الله أکبر الله أکبر الله أکبر
 • لا إله إلا الله
 • الله أکبر الله أکبر
 • ولله الحمد
 • الله أکبر کبیراً
 • والحمد لله کثیراً

 

ترجمه

 • الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است.
 • خداوندی نیست مگر الله
 • الله بزرگ‌ترین است. الله بزرگ‌ترین است.
 • و ستایش همه از آن الله است.
 • الله به راستی بزرگترین است.
 • و ستایش بسیار از آن الله است

 

2 . غسل

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک در متون اسلامی، توصیه شده‌است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند. غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید فطر است.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک  

عید فطر در کشورها و فرهنگهای مختلف

آداب و رسوم مردم مالزی در عید سعید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک معمولاً در شب پیش از عید فطر، خانواده‌های مالایی، به ویژه زنان خانه‌دار به تهیه غذاها و شیرینی‌های سنتی مخصوص این عید می‌پردازند. از مهم‌ترین این غذاها، رندانگ است که از گوشت گاو و مرغ پخته شده در شیر نارگیل درست می‌شود. دیگر غذای سنتی مخصوص عید فطر، کتوفات است که از برنج پیچیده شده در برگ خرما تهیه می‌شود.

آداب و رسوم عید فطر در کشور مصر :

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مسلمانان مصر جشن و سرور خاصی در عید سعید فطر دارند که میراث گذشتگان آنها به شمار می رود. یک هفته قبل از شروع عید سعید فطر خیابانها و کوچه های این کشور رنگ و بوی خاص عید را به خود می گیرند و بازارهای مختلف از ازدحام و شلوغی خاص عید برخوردار می شوند .

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مسلمانان مصری در عید سعید فطر برای کودکان خود لباس و کفش می خرند و حتی جوانان نیز به خرید لباس نوی عید می پردازند.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک شب عید فطر مصریها آوازهای خاصی که یکی از آنها " ای شب عید " است را می خوانند، این آواز که از سروده های قدیمی مصر باستان به شمار می رود ریشه در افسانه ها و اساطیر دارد.

آداب و رسوم مردم یمن در عید سعید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک زنان در این ایام غذاهای خاص ماه رمضان را تهیه کنند و در رقابتی سالم با یکدیگر غذاهای مختلف را تهیه می کنند . در بسیاری از روستاها مردم خانه های خود را با گچ و حنا که از مناطق خاصی در کوههای یمن استخراج کرده اند، رنگ می زنند و محله خود را به سبک سنتی می آرایند. سفره های رمضان در این ایام از غذاها و نوشیدنیهای زیادی برخوردار است، آنها بهترین غذا را برای افطار آماده می کنند.

آداب ورسوم عید فطر در امارات :

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک شهروندان اماراتي در آخرين روزهاي ماه مبارك رمضان با خريد لباس نو و تغيير برخي از لوازم منزل به استقبال عيد سعيد فطر مي‌روند.

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک بر اساس يك سنت ديرينه مردم امارات عيد را در كنار اعضاي خانواده، دوستان و ديگر مسلمانان با شكرگزاري به درگاه خداومند سپري مي‌كنند.

مراسم عید فطر در لندن، سال ۲۰۱۰

مراسم عید فطر در لندن، سال ۲۰۱۰

 
رسم ترکمن‌ها در عید فطر

مقاله در مورد عید فطر-ایرناک مقاله در مورد عید فطر-ایرناک ترکمن‌ها دو روز مانده به اتمام ماه رمضان را کر می‌نامند. در این روز زنان خانواده به همراه دختران به امر نظافت خانه مشغول می‌شوند و به این صورت از عید فطر استقبال می‌کنند. آن‌ها روز قبل از ماه رمضان را قوقن می‌نامند و در این روز نان روغنی محلی به نام چافاتی را می‌پزند و بین همسایگان تقسیم می‌کنند آن‌ها پس از عید فطر به دید و بازدید اقوام می‌پردازند و عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

(0 رای)
بازدید : 56 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی