هفت سین مهم‌ترین عنصر نوروز است و هر ساله ایرانیان در تکاپوی چیدن سفره هفت سین به خرید می‌روند و ملزوماتش را فراهم می‌آورند و جهت هرچه زیباتر شدن این سفره نوستالژیک می کوشند.

اموزش هفت سین

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک هفت‌سین سفره‌ای است که ایرانیان، هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره روی زمین یا روی خوان پایه گذاشته می‌شود. هم‌وندان (اعضای) خانواده در زمان گردش سال در کنار سفره هفت‌سین می‌نشینند. دسته‌ای نیز سفره را تا سیزده روز پس از نوروز نگه می‌دارند و در پایان این چرخه، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سفره هفت‌سین ویژه نوروز نیست و گروهی این سفره یا مانندش را برای جشن زناشویی یا شب چله آماده می‌کنند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک به گفته دانشنامه ایرانیکا، مردمان دیگری که با ایرانیان فرهنگ و آیین‌های میان‌وند دارند (مانند افغان‌ها، تاجیک‌ها، و ارمنی‌ها) این سفره را می‌چینند و این سفره حتی میان کردها و آذری‌ها (که هر دو از نگاهبانان آیین‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز همه گیر بوده‌است، هر چند به تازگی سفره هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین فراگیر شده‌است.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین‌های سفره هفت‌سین

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک نکتهٔ درخور نگرش در مورد هفت سین این است که این سفره برخلاف نوروز باستانی، رسم نوینی محسوب می‌شود. هفت سین‌ها باید دارای این ویژگی باشد:

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک 1. نام آنها پارسی باشد.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک 2. با واژه " سین" آغاز شوند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک 3. دارای ریشه گیاهی باشند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک 4. خوردنی باشند

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک 5. نام آنها از واژه‌های ترکیبی (مانند سبزی پلو، سیر ترشی و ...) ساخته نشده باشند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سفره هفت سین سنتی

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین مهم‌ترین عنصر نوروز است و هر ساله ایرانیان در تکاپوی چیدن سفره هفت سین به خرید می‌روند و ملزوماتش را فراهم می‌آورند و جهت هرچه زیباتر شدن این سفره نوستالژیک می کوشند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک اما هر کاری را فلسفه‌ای است و چیدمان سفره هفت سین نیز فلسفه خاص خود را دارد. هرچیزی که سر سفره چیده می‌شود، از هر «‌سین» گرفته تا قرآن و ماهی و آینه حکمتی دارد.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک در این گزارش با فلسفه اجزای سفره هفت سین آشنا می‌شوید:

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین اول؛ سنجد

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک «سنجد» را به این نیت در سفره هفت سین می گذارند که هر کسی با خویشتن عهد کند، با آغاز سال جدید هر کاری را سنجیده انجام دهد؛ چرا که سنجد نماد سنجیده عمل کردن و نشانه گرایش به عقل است.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک «سنجد» نماد فرزانگی و زایش میوه‌ای است که وقتی بارور می‌شود و بویش در فضا پراکنده می‌شود. پرورش دهنده قوای احساسی آدمی نیز هست. به همین دلیل برخی بر این باورند که سنجدی که سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود، نماد عشق انسان‌ها به یکدیگر نیز است.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین دوم؛ سیب

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سیب، نماد سلامتی و زیبایی است و سیبی که سر سفره می گذارند، نشان از دوری از گزند و آسیب دارد. رسم است که سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند؛ به این دلیل که همیشه بزرگترهای یک خانواده نگران سلامتی اعضای خانواده شان هستند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین سوم؛ سبزه

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سبزه نشان از تولد دوباره، حیات دوباره و زایش و سبزی است. سر سفره گذاشتنش به این دلیل است که سال آینده سالی شاداب، سرسبز و خرم باشد. خود رنگ سبز هم ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین چهارم؛ سمنو

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت است. از آنجا که سمنو غذایی مقوی است که از گندم تهیه می شود و به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشار از ویتامین و مواد مغذی است؛ آن را به عنوان نماینده ای از صبر، عدالت، مقاومت و قدرت بر سفره می گذارند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین پنجم؛ سیر

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سیر، گیاهی دارویی است و به عنوان ماده‌ای گندزدا به کار می رود و به دو دلیل سر سفره هفت سین گذاشته می شود، اول؛ نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد و دوم؛ برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته می شود. سیر نماد مناعت طبع شناخته می شود؛ یعنی انسان همواره باید مناعت طبع پیشه کند. سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین ششم؛ سرکه

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سرکه، نماد تسلیم و رضاست. از سرکه در ادبیات و تمثيل ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می‌شود و مولانا از گریه و آزار با عنوان سرکه فشانی یاد می‌کند. سرکه سر سفره نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

سین هفتم؛ سماق

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک سماق که رنگ طلوع آفتاب است؛ سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره معنی می شود.

هفت سین چیست؟-ایرناک هفت سین چیست؟-ایرناک  

ساير وسايل سفره عيدانه
  • سکه : سکه ، سین مدرن سفره هفت سین است و جزو هفت سین به حساب نمی آید؛ بعد‌ها به سفره اضافه شده است تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.
  • قرآن کریم : قرآن را به نشانه توکل و توسل به خدای متعال بر سفره قرار می دهند و درخواست بهترین ها را از خالق خویش دارند.
  • آینه : آینه نماد روشنایی است و حتما باید بالای سفره جای گیرد.
  • ماهی : نماد زایش، تازگی، شادابی و تکاپو است.
  • شمع : مظهر فروغ و روشنایی است.
(0 رای)
بازدید : 184 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی