ضرب المثل از میان همه پیامبران جرجیس نصیب ما شد کنایه از بدشانسی و بداقبالی افراد می‌باشد.

زمینه پیدایش

ضرب المثل از میان همه پیامبران جرجیس نصیب ما شد در ایرناک ضرب المثل از میان همه پیامبران جرجیس نصیب ما شد در ایرناک روزی روباهی گرسنه از کنار پرچین‌های یک خانه می‌گذشت که چشمش به مرغ چاق و چله‌ای افتاد که آرام آرام در حیاط قدم می‌زد و به طرف مرغدانی می‌رفت، دوباره به حیاط می‌آمد و دانه می‌خورد. البته این همه آرامش و آسایش مرغ به جهت حضور سگ نگهبان خانه در همان نزدیکی بود. مرغ مطمئن بود با وجود سگ نگهبان حیوانی جرأت حمله به او را نخواهد داشت.

تا یک روز که سگ نگهبان به همراه صاحب خانه گوسفندان را به چرا برده بود، مرغ‌ها در مرغدانی بدون نگهبان و محافظ مانده بودند. ولی چون فکر نمی‌کردند خطری تهدیدشان کند بدون هیچ ترسی مشغول خوردن بودند روباه که از آنجا می‌گذشت در کمال تعجب دید که مرغ‌ها در مرغدانی بدون نگهبان هستند و چون مدت‌ها بود در آرزوی چنین روزی بود فرصت را غنیمت شمرد. با یک پرش از پرچین مرغدانی گذشت و وارد آنجا شد. به سرعت مرغ را در دهان گرفت و به داخل جنگل برگشت.

مرغ وقتی فهمید به دلیل بی‌احتیاطی‌اش به این راحتی در چنگ روباه گیر افتاده با خود گفت: اگر می‌خواهم زنده بمانم هر جور شده باید خود را از چنگ روباه درآورم. مرغ ابتدا شروع کرد عجز و ناله و التماس که خواهش می‌کنم من را رها کن. جوجه‌های من گرسنه می‌مانند. روباه که گوشش از این التماس‌ها پر بود توجهی نکرد و هیچ عکس العملی نشان نداد.

از طرفی مرغ مجبور بود هر راهی را امتحان کند تا شاید بتواند از این معرکه جان سالم به در ببرد. با خود گفت: باید هر جوری شده، سؤالی از او بپرسم که روباه مجبور شود برای جواب دادن به آن دهانش را باز کند تا من بتوانم از چنگ روباه فرار کنم.

مرغ گفت: دوست عزیز با قضایای پیش آمده من مرگ را در نزدیکی خود می‌بینم. ولی یک خواهش دارم قبل از اینکه من را بکشی نام یکی از پیامبران خدا را بیاور تا گوشت من حلال شود. دوست ندارم گوشتم حرام خورده شود.

روباه که زرنگتر از این حرفها بود و قبلاً هم این کلک‌ها را شنیده بود، با خونسردی گفت: «جرجیس» مرغ گفت: کدام پیامبر؟ روباه چند بار تکرار کرد: جرجیس! جرجیس! جرجیس!

روباه زرنگ از میان نام همه‌ی پیامبران نامی را انتخاب کرد که لازم نباشد برای اینکه آن نام تکرار شود دهانش را باز کند مرغ با ناامیدی چون حرفی برای گفتن نداشت. گفت: ممنون که از بین این همه پیغمبر، جرجیس نصیب ما شد.

بازدید : 3,167 بار
(0 رای)
ضرب المثل از میان همه پیامبران جرجیس نصیب ما شد5 out of 5
1 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی