ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست در مورد افرادی بکار می رود که بدست خود برای خودشان گرفتاری درست میکنند و تمام مشکلات آنها از جانب خودشان است. مانند ضرب المثل از ماست که بر ماست.

ریشه ضرب المثل

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک در زمان های قدیم مردی آسیابان در بیرون شهر آسیایی داشت. تمام گندم هایی که به طرف شهر حمل می‌گشت در آسیاب او تبدیل به آرد می‌شد و آسیابان درآمد خوبی داشت.

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک روزی از روزها که آسیابان سرگرم کارش بود یک غول بیابانی وارد آسیاب شد و در یک گوشه آن نشست و بنا کرد به آسیابان نگاه کردن. آسیابان پرسید: «اسم تو چیست؟»

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک غول گفت: «اسم تو چیست؟»

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک آسیابان گفت: «اسم من «خودم» است.»

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک غول گفت: «اسم من هم، «خودم» است.»

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک آسیابان هر چه کوشید و هر نیرنگی به کار برد که غول را از آسیا بیرون بکند نتوانست و غول از جای خود تکان نخورد و کم کم اسباب زحمت آسیابان را فراهم ساخت. چه هر کاری که می‌کرد غول هم عیناً همان کار را می‌کرد. بیچاره آسیابان عاجز شد و ناگزیر به دوست عاقل و باتدبیری که داشت مراجعه کرد و درد دلش را برای او گفت. رفیقش دستوری به او داد.

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک آسیابان شادمان و خوشحالی کنان به آسیا رسید و فوراً یک ظرف پر از نفت در یک طرف آسیا گذاشت و یک ظرف نظیر آن، ولی پر از آب، در طرف دیگر. یک قوطی کبریت «پای» آن ظرف گذاشت و قوطی کبریت دیگری پای این ظرف و سپس آمد پای ظرف آب نشست و بنا کرد آب‌ها را به خودش مالیدن.

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک غول هم فوراً برخاست و پای ظرف نفت نشست و به تصور اینکه آسیابان نفت به خودش می‌مالد بنا کرد نفت‌ها را به خودش مالیدن تا آنکه نفت تمام شد. آن‌گاه آسیابان کبریت را برداشت و آتش زد و آن را نزدیک لباس خود برد، ولی البته چون لباسش با آب خیس شده بود آتش نگرفت.

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک غول هم کبریتی روشن کرد و نزدیک بدنش برد، اما چون تمامی بدنش به نفت آغشته شده بود فوراً آتش گرفت. غول داد و فریاد به راه انداخت. غول‌های بیابانی که در آن حول و حوش بودند از صدای او خبردار شدند و در آسیاب ریختند و درصدد خاموش کردن آتش بدن او برآمدند ولی چه فایده که نفت بسیار بود و خاموش نمی‌شد.

ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست-ایرناک ناچار از او پرسیدند: «چه کسی به تو این ستم را روا داشت؟» گفت: «خودم» و البته می‌دانید به تصور اینکه نام آسیابان «خودم» است، مقصودش شخص آسیابان بود.» غولان گفتند: «چگونه می‌شود که خودت چنین بلایی را بر سر خودت بیاوری؟» غول ناله‌کنان گفت: «خودم که نکردم، خودم کرد.» غولان گفتند: «پس اگر خودت کرده‌ای تا چشمت کور بسوز که خودکرده را تدبیر نیست.» این را بگفتند و بازگشتند و غول سوخت و خاکستر شد

(0 رای)
بازدید : 75 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی