ضرب المثل دوستی خاله خرسه در مورد افراد نادانی به کار می‌رود که حتی وقتی با نیت خیر هم کاری می‌خواهند انجام دهند، نتیجه‌ی نامناسبی به همراه دارد.

ریشه ضرب المثل

ضرب المثل دوستی خاله خرسه در ایرناک ضرب المثل دوستی خاله خرسه در ایرناک حکایت کرده‌اند، جوانی در روستایی که در کنار جنگل زندگی می‌کرد. یکی از روزها که پسر جوان برای جمع آوری هیزم به جنگل رفته بود. خرسی را دید که در جنگل زخمی افتاده و خون از سر خرس جاری بود. پسر جوان دلش برای حیوان سوخت. خرس را برداشت به خانه آورد، زخمش را دوا زد و از حیوان نگهداری کرد تا خوب شود. بعد از چند روز حیوان بهتر شد و تا یک ماه بعد خوب خوب شد، خرس که شاهد کمک‌ها و زحمات پسر جوان بود، بعد از این اتفاق از پسر جوان دور نمی‌شد و تمام روز را با او می‌گذراند.

چند سالی به همین منوال زندگی کردند. هرچه خانواده‌ی پسر و اطرافیانش به او می‌گفتند که خرس یک حیوان وحشی است و نمی‌تواند دوست خوبی برای تو باشد گوش پسر به این حرف‌ها بدهکار نبود و می‌گفت: تاکنون که ما دوست‌های خوبی برای یکدیگر بوده‌ایم.

یک روز که پسر جوان مثل هر روز صبح زود برای جمع آوری هیزم به همراه خرسش به جنگل رفت، هیزم‌ها را جمع کرد و خواست راهی خانه شود که احساس کرد سرش گیج می‌رود و حالش خوب نیست. یکی از دوستانش که حال او را دید گفت: کمک می‌خواهی؟ مرد جوان پاسخ داد: نه چند روزی است سخت کار کرده‌ام و درست نخوابیده‌ام فکر می‌کنم از کم خوابی است کمی پایین‌تر در کنار رودخانه ساعتی استراحت کنم فکر کنم حالم بهتر می‌شود و به راه افتاد.

پسر جوان وقتی به کنار رودخانه رسید دراز کشید و خیلی زود خوابش برد. زنبوری در آن اطراف حرکت می‌کرد آمد و روی صورت مرد جوان نشست خرس خواست زنبور را از روی صورت پسرک بپراند، هرچه تلاش کرد، دید دوباره زنبور بازمی‌گردد و روی صورت مرد می‌نشیند، خرس سنگ بزرگی که در کنارش بود را برداشت تا زنبور را بپراند و آن را محکم به صورت مرد زد. کوبیدن سنگ زنبور را کشت، اما سر مرد جوان هم زخمی شد و او هم مُرد و این شد نتیجه‌ دوستی با خاله خرسه.

بازدید : 434 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی