ضرب المثل شتر دیدی، ندیدی در مورد افرادی گفته می‌شود که از رازی مطلع هستند ولی باید وانمود کنند که چیزی ندیده‌اند.

ریشه ضرب المثل

ضرب المثل شتر دیدی ، ندیدی در ایرناک ضرب المثل شتر دیدی ، ندیدی در ایرناک گویند سعدی در بیابانی در حال سفر بود، بر روی زمین جای پای شتری را دید و فهمید شتری از آن مسیر عبور کرده است. کمی جلوتر که رفت یونجه‌زاری را دید که حاشیه چپ آن خورده شده بود و فهمید شتری که در این یونجه‌زار چریده چشم راستش کور بوده و فقط با چشم چپ یونجه‌زار را دیده و همان قسمت را خورده.

کمی جلوتر که رفت جای خوابیدن شتر را دید و کنارش ردپای کفش زنانه‌ای را دید، با خود گفت: شتر در اینجا توقف کرده و زنی که سوار شتر بود، اینجا از شتر پیاده شده و بعد از مدتی دوباره سوار شده. کمی جلوتر از گودالی که شتر ایجاد کرده بود مسیری را دید که در آن قطرات شیره ریخته شده بود به خاطر همین قطرات مگس‌ها به سراغ شیره‌های شیرین آمده بودند و صدای وزوز آنها به گوش می‌رسید. سعدی با خود گفت: در اثر نشست و برخاست شتر کیسه شیره سوراخ شده و شروع به چکه کرده.

سعدی همینطور که مسیر این شتر را دنبال می‌کرد، دید مردی نفس زنان به او نزدیک می‌شود، ایستاد و گفت: مرد چه اتفاقی افتاده که اینگونه می‌دوی؟ مرد در جواب پرسید:‌ ای برادر شتری را ندیدی از این مسیر عبور کند؟ سعدی پرسید: چشم راستش کور نبود؟ مرد پاسخ داد: آری، چشم راستش کور بود. سعدی پرسید: بارش شیره بود؟ مرد پاسخ داد: بله من یک مشک شیره روی شتر بسته بودم. سعدی پرسید: زنی هم بر شترسوار بود، مرد که حسابی کلافه شده بود، جواب داد: بله، زن من سوار بر آن شتر بود، حالا بگو آنها کجا هستند؟ سعدی با خونسردی پاسخ داد: من شترت را ندیده‌ام.

مرد دیگر طاقت نیاورد و گریبان شیخ را گرفت و فریاد زد سریع بگو شتر مرا کجا پنهان کردی؟ خانواده‌ام کجاست؟ سعدی گفت: یعنی چی؟ می‌گویم شتر تو را ندیده‌ام، مگر شتر سوزن است که بتوانم آن را در این بیابان پنهان کنم. من از ردّ پای حیوان و علائمی که روی زمین جا مانده بود حدس زدم. حال حدس من درست درآمده، تو فکر می‌کنی من شترت را دزدیده‌ام. اصلاً از همان اول باید می‌گفتم: شتر را ندیده‌ام. مرد که باورش نمی‌شد سعدی راست بگوید او را به باد مشت و لگد گرفت که ناگهان از دور شتر مرد نمایان شد. مرد سعدی را رها کرد و به سمت شترش دوید وقتی شتر و همراهانش را سلامت دید از سعدی معذرت خواهی کرد. سعدی که از قضیه جان سالم به در برد با خود گفت: بله باید از اول به خودم می‌گفتم شتر دیدی، ندیدی.

بازدید : 2,749 بار
ضرب المثل شتر دیدی ، ندیدی
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی