ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش به افراد خوش خیالی گفته می‌شود که آرزوهای دور و درازی دارند که غیرممکن است.

زمینه پیدایش

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک روزی روزگاری، دو مرد که احساس می‌کردند شکارچیان ماهری هستند به قصد شکار خرس به جنگل رفتند. آنها چند روزی را در منطقه‌ای که خرس زندگی می‌کرد گذراندند تا مخفیگاه خرس و مکان‌هایی که می‌توانند خرس را شکار کنند را به سختی پیدا کردند.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک آنها چند روز در کوهستان ماندند ولی نتوانستند خرسی شکار کنند، یکی از آنها گفت: بهتر نیست که برگردیم و به خانه خود برویم و از شکار خرس چشم‌پوشی کنیم؟ من و تو فقط یک تفنگ داریم و این مسئله خطر کار ما را بیشتر می‌کند در ثانی ما به اندازه‌ی دو الی سه روز آب و غذا با خود آوردیم. اگر بخواهیم باز اینجا بمانیم ممکن است در اثر گرسنگی بمیریم.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک دوستش حرف‌های او را قطع کرد و گفت: دیگر چنین حرفی نزنی! ما باید خرس شکار کنیم؟ مگر یادت نیست که چقدر اطرافیان به ما گفتند از این کار صرف نظر کنید ولی ما اصرار کردیم که ما می‌توانیم خرس شکار کنیم؟ حالا خوب گوش کن نقشه‌ای دارم! من و تو به آبادی که در سر راهمان بود می‌رویم. آب و غذا به اندازه‌ی دو الی سه روز دیگر می‌خریم و دوباره برمی‌گردیم اینجا! دوستش خندید و گفت: خسته نباشی. خوب اینکه به ذهن من همه می‌رسید ولی با کدام پول؟ ما که هرچه پول با خودمان داشتیم خرج کردیم! چطوری غذا بخریم؟

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک دوستش گفت: می‌دانم، ولی ما می‌توانیم در آن آبادی پوست خرس را پیش فروش کنیم. ممکن است که از ما ارزانتر بخرند ولی از اینکه بدون شکار خرس به شهرمان برگردیم بهتر است.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک با این تصورات دو مرد به آن آبادی رفتند و توانستند فردی را هم پیدا کنند که راضی شد در ازاء پوست خرسی که یکی دو روز آینده برایش می‌آورند، مقداری پول به آنها بدهد. بعد دو مرد شکارچی با خوشحالی با آن پول آب و غذا به اندازه‌ی چند روزشان خریدند و به محلّ زندگی خرس در کوهستان برگشتند.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک دو مرد شکارچی این بار نزدیک رودخانه به انتظار خرس کمین کردند. حوالی ظهر بود که خرس برای نوشیدن آب لب رودخانه آمد. شکارچی که شجاع‌تر بود اصرار بیشتری هم برای شکار خرس داشت تفنگش را برداشت تا به خرس شلیک کند. ولی دوست ترسویش گفت: نه نه من می‌ترسم اگر تو شلیک کنی و حیوان زخمی شود چه؟ حیوان عصبانی خیلی وحشتناک است دوستش گفت: خجالت بکش مرد. ما آمده‌ایم شکار خرس حالا که موقع شکار شده تو ترسیدی؟ بعد مگر ما پوست خرس را پیش پیش نفروختیم؟ جواب مردی که منتظر پوست خرس هست تا برایش ببریم چه بدهیم؟ مرد شکارچی که حرفهایش تمام شد منتظر نشد تا دوستش حرفی بزند. سریع تفنگ را برداشت و شلیک کرد و چون شکارچی خوب نشانه نگرفته بود، تیر از کنار سر خرس رد شد این اشتباه باعث شد حیوان به شدت عصبانی شود و به طرف مرد تیرانداز حرکت کند. مرد شکارچی که مرگ را در نزدیکی خود می‌دید، تنها راه چاره‌ای که به ذهنش رسید این بود که خودش را به مردن بزند تا شاید خرس دست از سر او بردارد.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک دوستش که به شدت ترسیده بود هر جور شده خود را بالای درختی رساند وقتی دید خرس عصبانی به طرف مرد شکارچی می‌رود و هر آن ممکن است او را بکشد از شدت ترس تمام بدنش می‌لرزید و چشمانش را بست تا صحنه‌ی کشته شدن دوستش را نبیند.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک خرس در اطراف مرد شکارچی چرخید، وقتی دید او تکان نمی‌خورد، بدون اینکه توجهی به او بکند، لب رودخانه رفت آب خورد و به جنگل بازگشت.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک شکارچی که بالای درخت بود، چشمانش را باز کرد و دید دوست شکارچی‌اش خود را به مردن زده، خرس هم آب خورده و دارد به سمت جنگل می‌رود، گفت: خدا رو شکر. شانس آوردی خرس از کشتن تو پشیمان شد. شکارچی شجاع که باورش نمی‌شد از چنین مهلکه‌ای جان سالم به در برده باشد، چشمانش را باز کرد و دید سالم است.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک او بلند شد تفنگش را برداشت و خواست به شهر بازگردد، دوستش گفت: چی شده؟ انگار خرس حرفی به تو زده که اینقدر بهت برخورده.

ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک ضرب المثل پوست خرسی که شکار نکردی نفروش-ایرناک شکارچی گفت: بله خرس گفت: اولاً کاری که نمی‌توانی را با فردی که نمی‌شناسی شروع نکن، چون سرانجامی ندارد، دوماً پوست خرسی را که شکار نکرده‌ای، نفروش. بله آقا به شهر می‌روم تا با آن مرد صحبت کنم شاید مبلغی را به جای پوست خرس قبول کند تا از یر دین آن بنده‌ی خدا دربیایم و آن وقت به شهر خود بازگردم.

(0 رای)
بازدید : 129 بار

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی