در ادامه با بیوگرافی کامل شبنم قلی خانی بازیگر دوست داشتنی و محبوب سینما و تلویزیون به همراه عکسهای خانوادگی با همسر و دختر و پدر و مادرش در ایرناک با شما خواهیم بود.

زندگینامه شبنم قلی خانی
 • نام : شبنم قلی خانی (Shabnam Gholikhani)
 • زمینه فعالیت : تلویزیون، سینما، تئاتر
 • متولد : ۱۹ آبان ۱۳۵۶ تهران
 • پیشه : بازیگر ، کارگردان ، نویسنده
 • سال‌های فعالیت : ۱۳۷۶–تاکنون
 • همسر : متأهل
 • فرزند : یک فرزند (شانا)

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک  بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

 

عکس کودکی شبنم قلی خانی

عکس کودکی شبنم قلی خانی

 

عکس پدر و مادر و خواهر و برادر شبنم قلی خانی

عکس پدر و مادر و خواهر و برادر شبنم قلی خانی

 

عکس نوجوانی شبنم قلی خانی

عکس نوجوانی شبنم قلی خانی

عكس مربوط به نوجواني ام در دوران صفويه ميباشد.در واقع مربوط به يك كار مستند داستاني است كه مربوط به دوران صفويه و در مسجد شيخ لطف الله توسط يك گروه ژاپني براي تلويزيون ژاپن فيلم برداري شد سال ١٣٨٠

 

عکس مادر شبنم قلی خانی

عکس مادر شبنم قلی خانی

 

عکس شبنم قلی خانی در کنار خواهر و برادرش

عکس شبنم قلی خانی در کنار خواهر و برادرش

 

عکس پدربزرگ و مادربزرگ شبنم قلی خانی

عکس پدربزرگ و مادربزرگ شبنم قلی خانی

 

عکس پدرشوهر شبنم قلی خانی

عکس پدرشوهر شبنم قلی خانی

 

عکس شبنم قلی خانی در کنار همسرش رضا و دخترش شانا

عکس شبنم قلی خانی در کنار همسرش رضا و دخترش شانا


شبنم قلی‌خانی در ۱۹ آبان ۱۳۵۶ در تهران زاده‌شد. شبنم فعالیت بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز نمود. او موردتوجه شهریار بحرانی قرارگرفت و در فیلم سینمایی مریم مقدس به کارگردانی وی درخشید. او نقش مریم، مادر عیسی مسیح را در این فیلم سینمایی ایفاکرد. او در نخستین مجموعهٔ تلویزیونی خود به نام اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی درخشید. در سال ۲۰۰۵، شبنم نخستین اثر خود به نام حقیقت یک دست‌فروش را که یک فیلم مستند بود، کارگردانی کرد و وارد عرصهٔ کارگردانی شد. او تاکنون چندین فیلم مستند و کوتاه و یک فیلم انیمیشن را کارگردانی کرده‌است.

شبنم یک سال بعد در مجموعهٔ تلویزیونی سال‌های برف و بنفشه که از کانال‌های اروپا، آمریکا و آسیا پخش‌شد، ایفای نقش کرد. او به زودی با علیرضا افخمی آشناشد و در دو مجموعهٔ تلویزیونی پنجمین خورشید و پنج کیلومتر تا بهشت به کارگردانی وی درخشید. او به فاز دوم مجموعهٔ تلویزیونی سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی پیوست و در این نقش نیز ایفای نقش کرد. پنج‌شنبهٔ آخر ماه واپسین کار شبنم قلی‌خانی است که در سال ۱۳۹۰ ساخته‌شد. او هم‌چنین دارای چندین جایزه و تقدیرنامه از جشنواره‌های مختلف است.

او دارای دیپلم ریاضی فیزیک است و در دانشگاه در رشتهٔ تئاتر قبول‌شد و گرایش طراحی صحنه را برگزید. چندی پس از آن، در کنکور کارشناسی ارشد در گرایش کارگردانی تئاتر مشغول به تحصیل شد و هم‌اکنون فارغ‌التحصیل شده‌است. او از سال ۲۰۰۴ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ایران بود و به آموزش بازیگری و تئاتر می‌پرداخت. وی هم‌چنین بازیگری به کودکان را برای چندین سال در یک مؤسسهٔ فرهنگی تدریس می‌کرد. او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد و هم اکنون به ایران بازگشته و زندگی می‌کند.


بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک


بازیگری شبنم قلی خانی

شبنم قلی‌خانی فعالیت بازیگری را در سال ۱۹۹۷ با بازی در تئاتر آنتیگونه آغاز نمود. قلی‌خانی برای اجرای آنتیگونه در تئاتر شهر تهران روی صحنه رفت و موردتوجه شهریار بحرانی قرارگرفت و شهریار بحرانی از او در فیلم سینمایی مریم مقدس استفاده کرد. قلی‌خانی در این فیلم سینمایی نقش مریم، مادر عیسی مسیح را ایفاکرد. داستان این فیلم مربوط به بارداری مریم و سوء ظن مردم نسبت به او است.

در سال ۱۳۸۱، شبنم در فیلم عطش در نقش ندا ایفای نقش کرد و با بازیگرانی چون بهرام رادان، فریبرز عرب‌نیا و شهرام حقیقت‌دوست هم‌بازی شد.

وی در سال ۱۳۸۴، برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی جلوی دوربین رفت. او در این مجموعه به همراهی بازیگرانی چون پرویز پورحسینی، اکرم محمدی، یکتا ناصر، مهدی پاکدل و آتیلا پسیانی درخشید.

شبنم در سال بعد در مجموعهٔ سال‌های برف و بنفشه به همراه سام درخشانی، لاله اسکندری، امیر آقایی و اسماعیل شنگله درخشید. این مجموعه از کانال‌های اروپا، آمریکا و آسیا نیز پخش‌شد.

وی در سال بعد برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی نردبانی به آسمان به کارگردانی محمدحسین لطیفی جلوی دوربین رفت. بخش‌هایی از این مجموعه در شهر سمرقند و بخارا در افغانستان تصویربرداری‌شد.

در سال ۱۳۸۷، شبنم برای بازی در فیلم خاطره جلوی دوربین رفت و با بازیگرانی از جمله مهناز افشار، پژمان بازغی، لادن طباطبایی، پوریا پورسرخ و الیزابت امینی هم‌بازی شد. پنجمین خورشید یکی از مجموعه‌های تلویزیونی است که شبنم در نقش هما ایفای نقش کرد. کارگردانی این مجموعه را علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه دربارهٔ دو دوست به نام‌های محسن و همایون است که در سال ۱۳۶۴ و وضعیت ناخوش‌آیند اقتصادی زندگی می‌کنند. طی جریانی، محسن عتیقه‌ای پیدا می‌کند و با آن به سال ۱۳۸۸ سفرکرده و دلباختهٔ دختری به نام هما می‌شود. قلی‌خانی دربارهٔ ایفای نقش هما در این مجموعه گفت: «می‌پندارم مهم‌ترین دلیلی که موجب‌شد این نقش را با تفاوت‌های بسیار آن با نقش‌های پیشین خود بازی‌کنم، کمک‌های آقای افخمی و سخت‌گیری‌های به‌جای ایشان بود.» از بازیگران این مجموعه می‌توان به حمید گودرزی و مریم کاویانی اشاره نمود.


بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

قلی‌خانی در مجموعهٔ تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت به همراه بازیگرانی از جمله داریوش فرهنگ، مهدی سلوکی، پردیس افکاری، شهرام قائدی، نفیسه روشن و شهنام شهابی درخشید. کارگردانی این مجموعه را نیز علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه دربارهٔ جوانی به نام امیرحسین است که کارمند شرکت واردات داروی همایون است و مدتی است که به دختر همایون، آیدا (شبنم قلی‌خانی) علاقه‌مند شده‌است.

سرزمین کهن یکی دیگر از مجموعه‌های تلویزیونی است که شبنم در آن به ایفای نقش پرداخته‌است. فیلم‌برداری این مجموعه از سال ۱۳۸۷ به کارگردانی کمال تبریزی آغاز گردید و مدتی است که به دلیل اصلاحات متنی متوقف شده‌است و پس از بازنویسی مجدد فیلمنامه دوباره جلوی دوربین خواهد رفت. از بازیگران فاز نخست این مجموعه می‌توان به ثریا قاسمی، الهام حمیدی و پژمان بازغی اشاره نمود. شبنم به همراه بازیگرانی از جمله شهاب حسینی، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن و جعفر دهقان به فاز دوم این مجموعه پیوست.

پنج‌شنبهٔ آخر ماه واپسین فیلمی است که شبنم قلی‌خانی در آن ایفای نقش کرده‌است. این فیلم در سال ۱۳۹۰ به کارگردانی ماشاءالله شاه‌مرادی‌زاده ساخته‌شد. این فیلم محتوای اجتماعی–مذهبی دارد و دربارهٔ چند جوان است که پارتی برگزار می‌کنند و روحانی وارد این خانه می‌شود. از بازیگران این فیلم سینمایی می‌توان به محمود پاک‌نیت در نقش روحانی اشاره نمود.


او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت‌کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترای رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد.

 

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای شبنم قلی خانی در استرالیا

عکسهای بی حجاب شبنم قلی خانی در استرالیا

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک


 

ماجرای آشنایی و ازدواج شبنم قلی خانی و همسرش آقا رضا

شبنم : خواهر رضا و خواهر من که هر دو از ما بزرگتر هم هستند، دوستان صمیمی یکدیگر بودند. زمانی که در دانشگاه قبول شدم. برای درس ماکت سازی احتیاج داشتم یک نفر به من کمک کند. خواهرم گفت برادر دوستم در رشته معماری تحصیل می کند و می تواند به تو کمک کند. آشنایی ما از ساخت این ماکت آغاز شد و در نهایت خواهرهای ما برایمان این نقشه را کشیدند و در نهایت سال 86 با هم ازدواج کردیم.

شبنم قلی خانی و همسرش

شبنم قلی خانی و همسرش


روز خواستگاری استرس نداشتید؟ مثلا چایی رو پای آقا رضا نریخت؟ (خنده)

شبنم : فکر می کنم شما خیلی به فیلم هندی علاقمند هستید (خنده) مراسم خواستگاری ما خیلی سنتی و رسمی برگزار شد اما خوشبختانه هیچ اتفاق غیرقابل پیش بینی در آن نیفتاد و همه چیز خیلی خوب پیش رفت.

حس مادر شدن برای هر آدمی، یک حس متفاوت و دوست داشتنی است، نمی خواهید این حس را تجربه کنید؟

شبنم : فکر می کنم بهترین و عجیب ترین حس دنیا، مادر شدن است. مادر بودن یک حس طبیعی است که برای هر آدم سالمی وجود دارد چون به نوعی حس امتداد حیات و زندگی است. اینکه یک موجود را در درون خودت پرورش دهی و بعد هم برای او مادری کنی، حس بسیار لطیف، زیبا و دوست داشتنی است. برای تجربه این حس زیبا، باید همه شرایط فراهم باشد. با توجه به اینکه ما اینجا تنها هستیم و از خانواده هایمان دوریم، این اتفاق یک مقدار نگران کننده است.

رضا : (لبخند...)


کارگردانی شبنم قلی خانی

شبنم نویسندگی و کارگردانی چندین فیلم کوتاه و مستند را بر عهده داشته‌است. در سال ۲۰۰۴، او نخستین فیلم کوتاه خود به نام واقعیت یک فروشندهٔ خیابانی را کارگردانی کرد. از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به فیلم کوتاه زندگی اشاره کرد که او نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت. داستان این فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای مربوط به یک زندگی و مرگ ساده است.

فیلم های سینمایی شبنم قلی خانی
سال فیلم کارگردان توضیحات
۱۳۷۹ مریم مقدس شهریار بحرانی بازی در نقش مریم مقدس
۱۳۸۰ یک الف ناقابل محمدرضا عرب نقش برجسته
۱۳۸۱ جوجه اردک من امیر فیضی نقش برجسته
۱۳۸۱ عطش محمدحسین فرح‌بخش  
۱۳۸۱ سفرنامه خواب روح‌الله حجازی نقش برجسته در یکی از سه قسمت
۱۳۸۲ وعده دیدار جمال شورجه نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۶ ستاره سهیل امیر قویدل نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۶ به خاطر خواهرم حجت سیفی نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۷ خاطره نادر طریقت نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۸ شور شیرین جواد اردکانی نقش برجسته
۱۳۸۹ پریناز بهرام بهرامیان نقش برجسته
۱۳۸۹ بچه تهران کامبوزیا پرتوی نقش برجسته
۱۳۹۰ فرزند خوانده وحید نیکخواه آذر نقش برجسته
۱۳۹۰ درخشش پنهان احمد معظمی نقش برجسته
۱۳۹۰ بزرگ‌مرد کوچک صادق مرزبان نقش برجستهٔ زن
۱۳۹۰ پنجشنبه آخر ماه علی شاهمرادی نقش برجستهٔ زن
۱۳۹۵ غریبه ها یزدان فتوحی نقش اصلی زن
شبنم قلی خانی در تلویزیون
سال نام نقش شبکه کارگردان توضیحات
۱۳۸۴–۱۳۸۵ اولین شب آرامش   شبکه سه احمد امینی نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۵ ما چند نفر   شبکه سه فیاض موسوی نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۵ سال‌های برف و بنفشه   شبکه سه سعید سلطانی نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۷–۱۳۸۸ نردبام آسمان ویس شبکه یک محمدحسین لطیفی نقش برجستهٔ زن
۱۳۸۸ پنجمین خورشید هما شبکه سه علیرضا افخمی نقش برجستهٔ زن
۱۳۹۰ پنج کیلومتر تا بهشت آیدا شبکه سه علیرضا افخمی نقش برجسته
۱۳۹۲ سرزمین کهن   شبکه سه کمال تبریزی نقش برجستهٔ زن
۱۳۹۵ هشت و نیم دقیقه یکتا شبکه دو شهرام شاه حسینی نقش اصلی
آثار دیگر شبنم قلی خانی
سال نام اثر نوع اثر کارگردان توضیحات
۱۳۷۶ آنتیگونه تئاتر   اجرا در تئاتر شهر، تهران
۱۳۸۲ آیه‌های زمینی فیلم ویدئویی عباس رفیعی نقش برجسته
۱۳۸۲ آبگینه فیلم کوتاه داریوش یاری نقش برجسته
۱۳۸۹ کا تئاتر رحمت امینی  
کارگردانی شبنم قلی خانی
سال نام اثر نوع اثر
۱۳۸۴ حقیقت یک دست‌فروش مستند
۱۳۸۵ من تنها فیلم کوتاه
۱۳۸۶ خونه فیلم کوتاه
۱۳۸۷ فارسی ناآشنا مستند
۱۳۸۷ زندگی فیلم کوتاه
۱۳۹۰ روز فیلم کوتاه
۱۳۹۰ امروز سه‌شنبه‌ست فیلم کوتاه
۱۳۹۰ دست فیلم انیمیشن

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک


جوایز و افتخارات شبنم قلی خانی
 • تشکر و قدردانی انجمن اسلامی هنرمندان برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی شبکهٔ جهانی جام جم به عنوان بازیگر زن برجسته برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی مدیرعامل صدا و سیمای ایران برای بازی در نقش مریم مقدس
 • نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن از تماشاگران شبکهٔ جام جم در ژانویه ۲۰۰۴
 • جایزهٔ بهترین بازیگر زن از پلت‌فرم طلایی (جشنواره‌ای در روسیه) در سال ۲۰۰۵
 • قدردانی هیئت داوران جشنوارهٔ فیلم دانشجویان ایرانی برای ساخت فیلم کوتاه تنهایی من در آوریل ۲۰۰۶
 • شبنم قلیخانی به انتخاب لیست جهانی CB150 به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان ثبت شده‌است.
 • گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از نخستین جشنوارهٔ فیلم بهینه‌سازی مصرف گاز ایرانی در نوامبر ۲۰۱۰
 • گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از دومین جشنوارهٔ فیلم ایرانی کانادا در سپتامبر ۲۰۱۰
 • تشکر و قدردانی هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی نردبام آسمان
 • تشکر و قدردانی سومین هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت

عکس شبنم قلی خانی با الهه حصاري

عکس شبنم قلی خانی با الهه حصاري

 

عکس شبنم قلی خانی در استادیوم استراليا

عکس شبنم قلی خانی در استادیوم استراليا

 

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

عکس شبنم قلی خانی و مهران مدیری

عکس شبنم قلی خانی و مهران مدیری

 

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک

بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی در ایرناک


منابع : شبنم قلی خانی اینستاگرام/ شبنم قلی خانی فیسبوک/ صفحه شخصی شبنم قلی خانی/ شبنم قلی خانی ویکی پدیا/ شبنم قلی خانی تلگرام

بازدید : 41,183 بار
(2 رای)
بیوگرافی شبنم قلی خانی | عکسها و فیلمهای شبنم قلی خانی5.0 out of 5
3 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی