در ادامه با بیوگرافی کامل رویا جاویدنیا بازیگر سینما و تلویزیون و نقش مهشید در سریال سایه بان به همراه عکسها و فیلمشناسی رویا جاوید نیا با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه رویا جاویدنیا(roya javidnia)
  • نام اصلی رویا جاویدنیا
  • متولد : 10 مرداد 1344 تهران
  • محل زندگی : تهران
  • زمینه فعالیت : سینما و تلویزیون
  • پیشه : بازیگر

رویا جاویدنیا متولد 10 مرداد 1344 تهران بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون است.رویا جاویدنیا | بیوگرافی و عکسهای رویا جاوید نیا در ایرناک رویا جاویدنیا | بیوگرافی و عکسهای رویا جاوید نیا در ایرناک

رویا جاویدنیا برنده جایزه بهترین بازیگر زن به خاطر بازی در فیلم «گس» از جشنواره فیلم رم ایتالیا است.

این جایزه به گروه بازیگران زن و مرد این به صابر ابر، پانته آ پناهی، رویا جاویدنیا، احسان امانی، شبنم مقدمی، مهسا علافر، محمدرضا غفاری، نوال شریفی، صدف احمدی، ماهانا نور محمدی، سیما مبارک شاهی، بهاران بنی احمدی، سیامک صفری، مانی گندمکار، آرشام طالبی اهدا شد.

 

تیپ متفاوت رویا جاویدنیا در جشنواره رم ایتالیا

تیپ متفاوت رویا جاویدنیا در جشنواره رم ایتالیا

تیپ متفاوت رویا جاویدنیا در جشنواره رم ایتالیا

 

رویا جاویدنیا در فیلم گس

رویا جاویدنیا در فیلم «گس»

 

رویا جاویدنیا یکی از بازیگران سریال «سایه بان» برادران محمودی می باشد که از آذرماه ۹۶ از شبکه دو سیما پخش شد. این سریال مخاطبین بسیار زیادی پیدا کرد که هر شب ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه 2 سیما پخش می شد.

متاسفانه هیچ اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ تولد و همسر و ازدواج رویا جاویدنیا تا به امروز منتشر نشده است.

 

رویا جاویدنیا در سریال سایه بان

او در سریال سایه بان نقش مهشید مادر آرمان (محمدرضا غفاری) را بازی می کند که با همسرش مهران (امین تارخ) رابطه خوبی ندارد و همواره درگیر بدهی های همسر خود که از چک های او استفاده کرده می باشد. آرمان هم اول عاشق و دلداده دختر دایی اش مژده بود اما به دلیل اختلاف مادر آرمان با مادر مژده این ازدواج سر نمی گیرد.

در نهایت آرمان بعد از دو سال عاشق و دلداده دختری بنام سارا می شود و قصد ازدواج با او دارد. از طرفی دایی آرمان از گرجستان برگشته و اصرار دارد آرمان با دخترش مژده ازدواج کند و مادر آرمان هم سعی می کند به هر نحوی که است آرمان را راضی کند که از عشق سارا دست بکشد و با دختر دایی اش که وضع مالی خوبی دارند ازدواج کند.


فیلمشناسی رویا جاویدنیا

فیلمهای سینمایی رویا جاویدنیا
سال عنوان فیلم سمت کارگردان
1396 در وجه حامل بازیگر بهمن کامیار
1394 به دنيا آمدن بازیگر محسن عبدالوهاب
1394 وارونگي بازیگر بهنام بهزادی
1391 گس بازیگر کیارش اسدی‌زاده
1389 پنهان بازیگر مهدی رحمانی
1387 بيداري بازیگر فرزاد مؤتمن
1387 شبانه روز بازیگر اميد بنكدار
1385 ميناي شهر خاموش بازیگر اميرشهاب رضويان
1384 به آهستگي بازیگر مازيار ميري

 

ستاره پسيانى و رويا جاويدنيا از بازيگران فيلم «وارونگى»

ستاره پسيانى و رويا جاويدنيا از بازيگران فيلم «وارونگى»

 

«فیلم گس» با بازی رویا جاویدنیا و احسان امانی

«فیلم گس» با بازی رویا جاویدنیا و احسان امانی

 

عکسهای رویا جاویدنیا در اکران خصوصی وارونگی

عکس رویا جاویدنیا در اکران خصوصی وارونگی


مجموعه های تلویزیونی رویا جاویدنیا
سال عنوان فیلم سمت کارگردان
1396 سایه بان بازیگر برادران محمودی
1393 خاطره شب بارانی بازیگر سیامک شایقی
1392 داوران بازیگر احمد امینی
1391 حیرانی بازیگر امید بنکدار
1390 وضعیت سفید بازیگر حمید نعمت‌الله
1387 راه شیری بازیگر رامین عباسی‌زاده

 

رويا جاويدنيا و امین تارخ در سریال «سایه بان»

رويا جاويدنيا و امین تارخ در سریال «سایه بان»

 

رويا جاويدنيا و افسانه کمالی در سریال «سایه بان»

رويا جاويدنيا و افسانه کمالی در سریال «سایه بان»


جوائز و افتخارات رویا جاویدنیا

جایزه بهترین بازیگر زن به خاطر بازی در فیلم «گس» از جشنواره فیلم رم ایتالیا

 

تیپ متفاوت رویا جاویدنیا در جشنواره رم ایتالیا

تیپ متفاوت رویا جاویدنیا در جشنواره رم ایتالیا


مصاحبه با رویا جاویدنیا

پیشنهاد نقش مهشید چگونه مطرح شد؟

احتمال می‌دهم پیش از من گزینه‌های دیگری هم برای ایفای این نقش بوده‌اند، اما ممکن است به دلایلی این همکاری میسر نشده باشد و درنهایت طبق فاکتورهایی که داشتند من را انتخاب کردند. وقتی پیشنهاد مطرح شد، از این نقش خوشم آمد و تلقی‌ام از شخصیت مهشید این بود که او کسی است که نمی‌خواهد ادای آدم‌های خوب را دربیاورد و در عین حال آدم بدی هم نیست. با توجه به شرایط اجتماعی، وجود چنین شخصیت‌هایی در جامعه برایم کاملا واقع‌بینانه است.

 

در واقع شما به شخصیت‌ها نگاه مثبت یا منفی ندارید؟

نه، مگر ممکن است که یک آدم خوب یا بد مطلق باشد؟ من آدم‌ها را سیاه و سپید نمی‌بینم؛ فقط فکر می‌کنم خباثت و بدی در آدم‌های مختلف درصدهای متفاوتی دارد. خوبی و بدی در نهاد هر آدمی هست ولی گاهی درصد بدی به قدری بالا می‌رود که ما آن خوبی را نمی‌بینیم.

 

اما شخصیت مهشید هر چه پیش می‌رود رگه‌های منفی‌اش پررنگ‌تر می‌شود و آن خوبی‌هایی که شما معتقدید در همه آدم‌ها وجود دارد در او کمتر به‌چشم می‌آید.

راست می‌گویید. این موضوعی است که من هم می‌توانم نسبت به آن منتقد باشم که چگونه یک زن معمولی این‌قدر می‌تواند خبیث باشد. زمانی که من متن را خواندم تلقی‌ام از نقش این گونه نبود.

 

در اجرا این‌گونه شد؟

برداشت کلی ما الان این گونه است. در حالی‌که وقتی به شما می‌گویند مهشید یک زن آسیب دیده است که سعی می‌کند بدهی‌های شوهرش را پرداخت کند، به نظرتان آدم بدی می‌آید؟ نه، این یک ویژگی مثبت است، او می‌توانست پای همسرش نایستد. اما مشکل این‌است که بیننده‌ها به این نکته توجه نمی‌کنند و فقط بدجنسی‌های او را می‌بینند. خواهش می‌کنم چند لحظه از این زاویه‌ که من می‌گویم به قصه نگاه کنید. مهشید مستاصل است و به خاطر شوهرش ممکن است به زندان بیفتد، اما همسرش هیچ کمک مالی به او نمی‌کند. آدم‌های مستاصل معمولا در این شرایط نمی‌گویند اشکالی ندارد، خدا کمکمان می‌کند بلکه دست و پا می‌زنند. مهشید هم سعی می‌کند به خانواده‌اش کمک کند و کار عجیبی انجام نمی‌دهد. پسر او و دختر برادرش پیش از این همدیگر را دوست داشته‌اند و او به دلیل تحریک برادرش و برای حل مشکلات مالی‌شان سعی می‌کند این عشق را دوباره زنده کند.

 

اما هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.

می‌پذیرم و معتقدم اگر برای حل مشکل این خانواده راهی وجود ندارد، اما راه مهشید هم درست نیست. مهشید نسبت به ما درک متفاوتی از دنیا دارد، همین‌قدر می‌فهمد و برای همین تصمیماتش درست به نظر نمی‌رسد. اما من و شما از دور نمی‌توانیم یک آدم را در آن شرایط دشوار محکوم کنیم. برخی هستند که در سختی‌ها حتی بچه خود را می‌فروشند. من هرگز این کار غلط را تائید نمی‌کنم، اما می‌گویم ما جای آنها نیستیم که براحتی قضاوت کنیم.

شاید دلیل آن‌که این شخصیت بدجنس‌تر از آنچه شما می‌گویید به نظر می‌رسد و نمی‌شود زیاد با او همذات‌پنداری کرد، سردی اوست؛ حتی نسبت به همسرش که زمانی رابطه‌ای عاشقانه‌ با او داشته است. گویی نسبت به همه گارد دارد. این به نحوه بازی شما ارتباط پیدا می‌کند.

وقتی من این مدل بازی را اتود می‌زدم، مورد تائید کارگردان بود. همین را از من می‌خواستند. تحلیل من برای سردی این شخصیت این است که معمولا یک آدم بدهکار و پر از مشکل نمی‌تواند خوش اخلاق و مهربان باشد و چیزی او را خوشحال و هیجان‌زده نمی‌کند. مشکل این است که شما مهشید را از وسط زندگی‌اش می‌بینید و گذشته او را در نظر نمی‌گیرید. شما حتما جوان‌تر از من هستید، اما من در این سن فهمیده‌ام که در موقع درگیری نمی‌توان به یک طرف حق داد، باید دو طرف را دید و در لحظه احساساتی نشد.

 

رويا جاويدنيا و امین تارخ در سریال «سایه بان»

رويا جاويدنيا و امین تارخ در سریال «سایه بان»

 

با تمام آنچه گفته شد، از بازی در این نقش و کار خودتان راضی هستید؟

من از این‌که این نقش را ایفا کرده‌ام، راضی‌ام. از منفی شدن و بازخوردهای مردم هم نمی‌ترسم. در واقع نگران خودم نیستم، چون می‌دانم این فقط یک نقش است. در حالی‌که بعضی از بازیگران دوست دارند همیشه یک کاراکتر محبوب داشته باشند و از نقش‌های منفی گریزانند. باید به حرف‌هایم یک نکته را اضافه کنم و آن این است که مدام در حین کار بازی‌ام را با کارگردان چک می‌کردم و آنچه شما می‌بینید طبق نظر ایشان است. اصولا جزو بازیگرانی هستم که موقع کار، زیاد در مورد نقشم صحبت می‌کنم و نظر می‌دهم اما در نهایت اثر متعلق به کارگردان است و نتیجه باید مطلوب او باشد. بازیگر تا یک‌جایی می‌تواند به فضای ذهنی کارگردان ورود کند.

 

کارگردانان «سایه‌بان» چقدر پذیرای نظرات شما بودند؟

به حرف‌هایم گوش می‌دادند و گاهی می‌پذیرفتند. باید اذعان کنم که بشدت از کار کردن با برادران محمودی راضی بودم و هستم. رفتار بسیار صمیمانه‌ای دارند و این باعث می‌شود که استرس بازیگر در صحنه کم شود. این تجربه را بسیار دوست داشتم.

 

کارهای قبلی برادران محمودی را دیده بودید؟

من آنها را چندباری در مراسم‌های گوناگون ملاقات کردم اما از کارهای آنها فقط فیلم «چند متر مکعب عشق» را دیده بودم.

 

کارنامه کاریشان تاثیری در انتخاب شما داشت؟

تاثیر زیادی داشت چون من «چند مترمکعب عشق» را بسیار دوست داشتم و حضور این دو برادر در پشت صحنه سریال «سایه‌بان» برایم یک امضای معتبر بود.

 

بازخوردهای مخاطبان سریال چگونه است؟

نمی‌توانم در این مورد بدرستی پاسخ بدهم. چون اهل حاشیه نیستم و صفحه اینستاگرامم خصوصی است. گاهی برخی دوستان دور و نزدیکم کامنت می‌گذارند اما نمی‌شود به آن‌ نظرات استناد کرد. فن پیج هم ندارم و نمی‌توانم مانند دیگر بازیگران از این طریق نظرات را پیگیری کنم. فقط از همکارانم در سریال شنیده‌ام که بازخوردهای خوبی دریافت کرده‌اند.

 

از کارهای تلویزیونی شما «وضعیت سفید» را به خاطر دارم. چرا در تلویزیون نسبت به سینما کم کار هستید؟

چند سریال کار کردم مثل «حیرانی» و یک اپیزود از مجموعه «داوران». واقعیت این است که کار در تلویزیون از بسیاری جهات سخت‌تر است. از جمله مدت زمان طولانی ضبط و حجم و فشار کاری. یک اثر مثل همین «سایه‌بان» باید به دلم بنشیند تا انتخابش کنم. در انتخاب به عواملی مثل کستینگ، کارگردان و قصه توجه می‌کنم. در این بین قصه خوب و کارگردان برایم اهمیت زیادی دارد.


منابع : ایرناک | رویا جاویدنیا اینستاگرام/ رویا جاویدنیا فیسبوک/ صفحه شخصی رویا جاویدنیا/ رویا جاویدنیا ویکی پدیا/ رویا جاویدنیا تلگرام

بازدید : 34,968 بار
رویا جاویدنیا | بیوگرافی و عکسهای "رویا جاوید نیا"
5.0
out of
5
(
5
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی