در ادامه با بیوگرافی کامل صادق عبداللهی دوبلور و نویسنده سینما و تلویزیون به همراه عکس های خانوادگی و معرفی آثار صادق عبداللهی با شما در ایرناک خواهیم بود.

زندگینامه صادق عبداللهی و همسرش(Sadegh Abdollahi)

  • نام اصلی : صادق عبداللهی
  • متولد : 27 دیماه 1327 تهران
  • مرگ : 24 مهر 1397 (70 سال)
  • زمینه فعالیت : صداپیشگی و نویسندگی
  • پیشه : دوبلور و نویسنده
  • مدرک تحصیلی : دیپلم

بیوگرافی کامل صادق عبداللهی

صادق عبداللهی متولد 27 دیماه 1327 در تهران دوبلور و نویسنده سینما و تلویزیون ایران است.بیوگرافی و عکسهای صادق عبداللهی نویسنده طنز در ایرناک بیوگرافی و عکسهای صادق عبداللهی نویسنده طنز در ایرناک

مادر صادق عبداللهی

مادر صادق عبداللهی

زندگی شخصی و علاقه به نوشتن

دبستان و دبیرستان آن زمان را در تهران گذراندم و از همان جوانی دلم می خواست داستان نویس مشهوری بشوم و داستانهای شیرین و پرخواننده بنویسم.

اما پیدا بود که استعداد این کار را ندارم و در نتیجه، اولین کاری که کردم این بود که خواننده مجله اطلاعات هفتگی شدم.

مجله اطلاعات هفتگی

در آن مجله مطلبی چاپ می شد به نام «جانی باقر» که ادای برنامه پلیسی «جانی دالر» رادیو را در می آورد و جانی باقر ، کارآگاهی بود که همیشه خرابکاری می کرد و کاریکاتور های آن را «احمد سخاورز» می کشید.

صادق عبداللهی و بیوک میرزایی

صادق عبداللهی و بیوک میرزایی

بنده برای این صفحه ، سوژه ای فرستادم و بعد از مدتی ، در یکی از شماره های اطلاعات هفتگی، بالای صفحه جانی باقر نوشتند : فرستنده سوژه«محمد صادق عبداللهی» ... و یکی دو روز بعد هم نامه ای ماشین شده به دستم رسید که مرا تشویق کرده و نوشته بودند اگر بیشتر تمرین کنم ، آینده خوبی خواهم داشت.

پیگیری

در هر صورت ، با این تشویق و روداری خودم و تماس تلفنی که با یکی از نویسندگان سرشناس مجله روشنفکر «آقای حسین الهامی»گرفتم ، در این امر جدی شدم که نویسندگی را ادامه بدهم .

البته مرحوم پدرم با اینکه سواد چندانی نداشت ، حامی من بود و کمک می کرد تا در این کار موفق بشوم .

وضعیت ازدواج و همسر صادق عبداللهی

Sadegh Abdollahi

مجله کاریکاتور

در همین اوقات ، مجله ای منتشر شد به نام«کاریکاتور» که من مطلبی با نامه برای آن فرستادم و هفته بعد چاپ شد. یکی دو مطلب دیگر هم نوشتم و چاپ شد و یواش یواش شدم یکی از نویسندگان مجله طنز کاریکاتور .

صادق عبداللهی و منوچهر والی زاده و نسیم رفیعی

صادق عبداللهی و منوچهر والی زاده و نسیم رفیعی

خارج از محدوده و شبکه صفر

سپس ، نویسندگی بخشی از مطالب یک برنامه تلویزیونی به نام «خارج ازمحدوده» را به کارگردانی «حسن خیاط باشی» به عهده گرفتم و به قول معروف ، سری میان سر ها در آوردم و برنامه های زنده رادیوئی مثل برنامه بامدادی و برنامه تلویزیونی شبکه صفر را نوشتم و برای خودم چیزی شدم!!

صادق عبداللهی نویسنده طنز

صادق عبداللهی نویسنده طنز

همکاری با صبح جمعه

مدتی هم در بعد و قبل از انقلاب ، برنامه های صبح جمعه رادیو را نوشتم و مجله دنیای جدول را به تنهائی منتشر کردم و از سال 1363 به بعد هم ، برنامه هایی برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ساختم و کتاب خاطرات یک طنزنویس را نوشتم می کنم.

صادق عبداللهی در پشت صحنه صبح جمعه با شما

صادق عبداللهی در پشت صحنه صبح جمعه با شما

سایر فعالیت ها

درمجموع ، در مجلات جوانان، سپید و سیاه، فیلم و هنر، ستاره سینما، تهران مصور، کاریکاتور، بهلول، فاراد و طلوع زندگی ، طنزهائی نوشته ام و در برنامه های تلویزیونی هوشیار و بیدار، جنگ هفته،بعد از خبر، جنگ شب و جدی نگیرید،به عنوان نویسنده و کارگردان و تهیه کننده، در کنار سایر همکاران حضور داشته ام!

صادق عبداللهی در برنامه بعد از خبر

صادق عبداللهی در برنامه بعد از خبر

وضعیت ازدواج و همسر صادق عبداللهی

درسال 1357 ازدواج کرده ام و یک فرزند پسر به نام احمد رضا دارم که به قول قدیمی ها ، غلام شماست!

صادق عبداللهی و پسرش احمدرضا

صادق عبداللهی و پسرش احمدرضا

درگذشت

صادق عبداللهی چهره سرشناس رادیو بعد از چند روز بستری در بیمارستان در 24 مهر 1397 درگذشت.

صادق عبداللهی دوبلور

صادق عبداللهی دوبلور و گوینده طنز


منابع : ایرناک | صادق عبداللهی اینستاگرام/ صادق عبداللهی فیسبوک/ صفحه شخصی صادق عبداللهی / صادق عبداللهی ویکی پدیا/ صادق عبداللهی تلگرام/ سشیثلا شذیخممشاه

 

بازدید : 11,010 بار
بیوگرافی و عکسهای "صادق عبداللهی" نویسنده طنز
5.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی