خاندان پهلوی از ابتدا به این نام شناخته نمی‌شدند؛ "پهلوی" نامی بود که رضاخان به پیشنهاد یکی از وزرایش آن را برای خانواده خود انتخاب کرد.

 با استناد به آنچه که در تاریخ ثبت شده است رضاخان قبل از آنکه نام پهلوی داشته باشد با القاب متفاوتی خطاب می‌شد. یکی از معروف‌ترین القاب او شست تیر بود که به دلیل مهارتش در تیراندازی با مسلسل به او القا شد. البته او را با القاب دیگری از جمله میرپنج و سردارسپه هم می‌شناختند. چرا رضاخان نسب خود را به پهلوی‌ تغییر داد؟ + فیلم در ایرناک چرا رضاخان نسب خود را به پهلوی‌ تغییر داد؟ + فیلم در ایرناک

او بنا به گفته یکی از نزدیکانش محمد‌علی فروغی نخست‌وزیر آن دوره، خواستار تغییر نام خانوادگی‌اش شد. فروغی که دانش‌آموخته مدرسه دارالفنون و مترجم و سیاستمدار آن دوره بود رابطه خوبی با رضاخان داشت, او به رضا خان پیشنهاد داد تا نام خانوادگی‌اش را از شست تیر به پهلوی تغییر دهد.

رضاخان پیشنهاد او را پذیرفت و برای تغییر نام راهی اداره ثبت احوال شد که متوجه شد این نام خانوادگی برای نویسنده‌ای به‌نام میرزا محمود‌ خان پهلوی  ثبت شده است. رضاخان این نویسنده را مجبور کرد تا نامش را تغییر دهد که با اعتراض میرزا محمود خان پهلوی روبه‌رو شد و به این طریق نام این خاندان از شست تیر به پهلوی تغییر کرد.

جزئیات این ماجرا در ویدئوی زیر نقل شده است.


yjc

بازدید : 3,838 بار
چرا رضاخان نسب خود را به پهلوی‌ تغییر داد؟ + فیلم
5.0
out of
5
(
1
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی