چیغ یا چیت از صنایع دستی عشایر با بیش از دو هزار سال قدمت میباشد.از زمانی كه زندگی كوچ نشینی عشایر منطقه كرمانشاه آغاز گردیده است شاید حدود 2 تا 3 هزار سال می گذرد كه از چیغ برای تزئین سیاه چادرهای و همچنین برای حفاظت و زیبایی اطراف سیاه چادر استفادە میشود.

چیغ چگونه ساخته شد؟ در ایرناک چیغ چگونه ساخته شد؟ در ایرناک از زمانی كه زندگی كوچ نشینی عشایر منطقه كرمانشاه آغاز گردیده است شاید حدود 2 تا 3 هزار سال می گذرد كه از چیغ برای تزئین سیاه چادرهای و همچنین برای حفاظت و زیبایی اطراف سیاه چادر استفادە میشود.

گاهی هم نقش پاراوان امروزی را برای تقسیم بندی و جدا كردن قسمتهای مختلف فضاهای داخل چادر را انجام میدهند.چیت یا همان چیغ بیشتر توسط عشایر استان مانند كلهر و سنجابی و نیز گاهی توسط روستائیان منطقه نیز بكار می رود.

شیوه تهیه چیت:

برای تولید چیغ از پشم رنگی یا خود رنگ و حصیر كه تشكیل شده از نی های نازك و بلند می باشد استفاده می شود . نقوش بافته شده در آن بیشتر به صورت ذهنی باف و انتزاعی می باشد كه زیباترین نوع آن چیغ تپك می باشد . طرز تهیه آن به این صورت می باشد:

دانه های نی انتخاب شده را پس از دسته بندی از لحاظ رنگ و اندازه به وسیله پشم رنگی یا ساده از ابتدا تا انتها می پیچیند آنگاه نی های پیچیده شده را در كنار هم قرار داده و به وسیله نخ های شیمی می بافند و تبدیل به دیوار پر نقش و نگاری می شود كه به آن چیغ می گویند در حال حاضر گاهاً از كامواهای رنگی نیز برای تولید این محصول استفاده می شود كه از نوع نا مرغوب آن برای آغل گوسفندان استفاده می شود.

منبع:جستجوگر ایرناک

بازدید : 180 بار
(0 رای)

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی