در ادامه با ساز بادی و معروف اکارینا که می‌توان آنرا گونه‌ای از فلوت به حساب آورد بیشتر آشنا خواهیم شد.

اکارینا چیست؟

اکارینا چیست؟ | آشنایی با ساز بادی اکارینا در ایرناک اکارینا چیست؟ | آشنایی با ساز بادی اکارینا در ایرناک اُکارینا (ocarina)، یک ساز بادی باستانی است که می‌توان آنرا گونه‌ای از فلوت به حساب آورد. این ساز را به شکل‌های گوناگون می‌سازند اما همهٔ آنها فضایی بسته با چهار تا دوازده سوراخ هستند که یک حفره یا بیشتر نیز برای دمیدن دارند. اُکارینا را معمولاً از گل رُس یا سرامیک می‌سازند اما از مواد دیگری چون پلاستیک، چوب، شیشه، فلز و استخوان نیز استفاده می‌شود.

 

مکانیزم کار اکارینا

وقتی شما در اوکارینا می دمید تمام هوای درون آن به ارتعاش درمی آید و باعث ایجاد صدا می شود. هرچه ساز بزرگتر باشد نت عمیق تری ایجاد می شود. اوکارینا ساز مورد علاقه بچه ها در اروپا و آمریکا است. بعضی اوقات به آن سیب زمینی شیرین نیز می گویند.

 

قسمت های اصلی ساز:

۱. سوراخهای انگشتی: برای تغییر ارتفاع صدا سوراخها با انگشت پوشیده می شوند.دو سوراخ برای انگشت شصت در پشت قرار دارد.

۲. بدنه: تو خالی ایت و جنسی مانند چینی دارد.

۳. سوراخ دمیدین

 

بهترین‌های اُکارینا

سال‌های دانشجویی، یکی از نوارهای کاستی که در بازار وجود داشت و شنیدنش احساس «خارجی بودن» به آدم می‌داد، نواری بود با نام «بهترین‌های اُکارینا» یا یک همچین اسمی که ساز پان‌فلوت یا پان‌پایپ هم در آن زیاد شنیده می‌شد.

بهترین‌های اُکارینا

diego modena ocarina

 

خیلی زود، یک نفر این نوار را به «واحد سمعی و بصری» صدا و سیما برد و در نتیجه می‌شد از اخبار ترافیکی سر صبح رادیو پیام تا برنامه خانواده که ظهرها پخش می‌شد و «تصاویر دریافتی از ماهواره» که «بینندگان عزیز» شب‌ها پس از تماشای آن، سر بر بالش می‌گذاشتند، اکارینا شنید و لذت برد.

احتمالا پس از آفرینش اُکارینای مدرن به دست جوزپه دوناتی، صدا و سیمای ایران بیشترین زحمت را برای معرفی این ساز کوچک، کشیده است. طبعا نمایش تصویر اکارینا نوازان و گروه پر جنب و جوش‌شان، در دستور کار نبود.

 

مخترع اکارینا

هر چند که ابداع‌ نوع کلاسیک و امروزی‌اش را به جوزپه دوناتی ایتالیایی در حدود ۱۸۸۰ نسبت می‌دهند اما نمونه‌های گوناگونی از اوکارینا با شکل و سوراخ‌های بیشتر (گاهی تا ۱۲ سوراخ) در جاهای مختلف دنیا از صربستان تا چین و آمریکای لاتین وجود دارد. ظاهرا آن‌چه که امروز با نام اکارینا می شناسیم، از خانواده کُهن‌ترین سازهاست، بعضی جاها پیشینه‌ای ۱۲هزار ساله برایش دانسته‌اند. 

 

انواع اکارینا

 یک اُکارینای سه مدخلی باس

یک اُکارینای سه مدخلی باس (سه مدخل جدا از هم در دل این ساز وجود دارد)

 یک اُکارینای دو مدخلی آسیایی

یک اُکارینای دو مدخلی آسیایی

یک اُکارینا با نام پیاز آبی متعلق به اوایل سدهٔ بیستم میلادی (۱۹۲۳) 

یک اُکارینا با نام پیاز آبی متعلق به اوایل سدهٔ بیستم میلادی (۱۹۲۳)

یک اُکارینای ژاپنی متعلق به سدهٔ بیستم میلادی

یک اُکارینای ژاپنی متعلق به سدهٔ بیستم میلادی

بازدید : 6,236 بار
اکارینا چیست؟ | آشنایی با ساز بادی "اکارینا"
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی