VRF به معنی جریان متغیر مبرد است. منظور از متغیر بودن جریان مبرد این است که در سیستم های تراکمی مانند چیلر تراکمی ، جریان مبرد ورودی به اواپراتور ، همواره مقدار مشخص و ثابتی دارد.

معرفی سیستم تهویه مطبوع مرکزی VRF :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی VRF به دو دسته کلی GHP (مخفف Gas Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک موتور احتراق داخلی است که با گاز لوله کشی شده شهری کار می کند) و EHP (مخفف Electric Heat Pump که نیروی محرک کمپرسور آن یک الکترو موتور است که با انرژی برق کار می کند) تقسیم بندی می شود. نکته اینجاست که به اشتباه در ایران به سیستم های EHP همان VRF گفته می شود، در حالی که EHP در زیر مجموعه سیستم های VRF قرار دارد. لذا در این متن و سایر متون ، هر جا که از VRF نام برده می شود منظور همان EHP است که با الکتروموتور و انرژی الکتریسیته کار می کند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک VRF مخفف سه کلمه Variable Refrigerant Flow است که به معنی جریان متغیر مبرد است. منظور از متغیر بودن جریان مبرد این است که در سیستم های تراکمی مانند چیلر تراکمی ، جریان مبرد ورودی به اواپراتور ، همواره مقدار مشخص و ثابتی دارد. ولی در VRF که بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند، این قابلیت وجود دارد که مقدار جریان مبرد ورودی به هر اواپراتور (یونیت های داخلی نصب شده در داخل ساختمان) را می توان کنترل کرد و در نتیجه دمای هر اواپراتور را به طور جداگانه و مستقل از سایر اواپراتورها تنظیم نمود. سیستم تهویه مطبوع VRF برای نخستین بار در سال ۱۹۸۲ در کشور ژاپن ابداع و تولید شد، امروزه بیش از ۵۰ درصد از ادارات و بیش از ۳۴ درصد از اماکن تجاری این کشور مجهز به این سیستم است.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک در سیستم تهویه مطبوع VRF ، کمپرسور توسط موتور الکتریکی به گردش درآمده و سیال مبرد (گاز فریون) را در لوله ها ، یونیت های بیرونی و داخلی به گردش در می آورد تا طی سیکل تبرید عمل سرمایش و گرمایش در سیستمی کاملا یکپارچه انجام شود. ظرفیت این سیستم ها بین ۲۲ KW تا ۲۵۲ KW است که به صورت یک واحد کاملا یکپارچه می توانند تمامی نیازهای برودتی ، حرارتی و تنظیم سرعت هوای ورودی به هر واحد را به بهترین شکل ممکن و به صورت هوشمند و مستقل از سایر واحدها انجام دهند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

قطعات اصلی سیستم تهویه مطبوع VRF عبارتند از :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک یونیت خارجی که شامل الکتروموتور ، کمپرسور ، مجموعه کندانسور و فن ، شیر انبساط الکترونیکی ، بدنه محافظ بیرونی ، شاسی دستگاه و … است و معمولا روی بام یا فضای آزاد نصب می شود.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک یونیت های داخلی که به صورت سقفی ، دیواری و زمینی داخل ساختمان نصب می شوند و شامل اواپراتور (کویل مسی) و فن هستند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک لوله کشی مسی که چندین یونیت داخلی را به یک یونیت خارجی متصل می کند که در تصویر زیر آن را مشاهده می کنید.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک vrf

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

برخی از قابلیت ها و ویژگی های سیستم تهویه مطبوع وی آر اف VRF :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم تهویه مطبوع وی آر اف چندین مزیت کلیدی دارد که در زیر به برخی اشاره شده است :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱ . بهینه سازی مصرف انرژی : کاهش مصرف و افزایش راندمان این سیستم از چندین عامل منتج می گردد. تهویه VRF اتلافات مربوط به کانال هواسازی Duct که در حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد می باشد را حذف می کند. به دلیل هوشمند بودن سیستم و تنظیم دما توسط هر پنل داخلی به صورت جداگانه و اتصال تمامی پنل های داخلی به پنل خارجی و مدیریت یکپارچه باعث مدیریت مصرف در قسمت های مختلف یک ساختمان می شود.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۲ . استفاده از کمپرسورهای اینورتر Inverter (دور متغیر) به جای کمپرسورهای دور ثابت : کاربرد این تکنولوژی به این معنی است که تعداد دوران کمپرسور به صورت هوشمندانه و متناسب با نیاز مصرف کننده در حالت سرمایش و گرمایش تغییر کرده و دیگر نیازی نیست که در بارهای کم ، کمپرسور با ماکزیمم توان خود کار کند. استفاده از کمپرسورهای دور متغیر و کارکرد بهینه متناسب با نیاز مصرف کننده و افزایش راندمان تا ۳۰ درصد یکی دیگر از موارد بهینه سازی است. نسل جدید این کمپرسورها بسیار کم صدا ، دارای راندمان بالا و بازه کاری گسترده هستند

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۳ . استفاده از تکنولوژی تزریق بخار در سری های جدید : با بهره گیری از تزریق بخار (Injection Vapor) این دستگاه قادر خواهد بود حتی در شرایط دمایی ۲۵- درجه سانتی گراد به کار خود ادامه دهد و با این روش راندمان گرمایش ۲۷ درصد نسبت به نسل های قبلی این دستگاه افزایش یافته است.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۴ . تکنولوژی کنترل روغن هوشمند : در نسل های گذشته هر ۸ ساعت یک بار دستگاه به بازیابی روغن موجود در لوله ها اقدام می کرد و آن را به کمپرسور بازمی گرداند ولی در تکنولوژی نوین سنسوری در کمپرسور وجود دارد که هر لحظه مقدار روغن کمپرسور را بررسی نموده و فقط در صورتی که سطح روغن در کمپرسور کاهش می یابد ، روغن بازیابی می شود ، با این عمل تعداد دفعات بازیابی کاهش یافته و مصرف انرژی کاهش می یابد.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۵ . تنظیم دما با کنترل هوشمند : این سیستم قابلیت تنظیم دمای هر قسمت از فضای تهویه شونده را به میزان دلخواه و به صورت مستقل از سایر قسمت ها را دارد.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۶ . نصب با اشغال حداقل فضا : نصب یونیت های داخلی به صورت سقفی و دیواری به فضای کمی نیاز داشته و از فضای مفید اتاق ها نمی کاهد و نیز اینکه یونیت های خارجی برخلاف سیستم های تهویه مطبوع موتورخانه ای فضای مفید ساختمان را اشغال نمی کنند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۷ . حذف موتورخانه : بخاطر اینکه نصب یونیت های خارجی مانند موتور الکتریکی و کندانسور در فضای غیر مفید مانند پشت بام صورت می گیرد ، دیگر نیازی به فضای موتورخانه و متعلقات آن مانند برج خنک کن ، چیلر ، بویلر ، منبع انبساط و … نیست.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک نمونه پروژه vrf

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۸ . عیب یابی اتوماتیک : VRF مجهز به تکنولوژی Line Error بوده و به صورت اتوماتیک کل سیستم را چک کرده و عیب های آن را مانیتور می کند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۰ . سیستم تهویه مطبوع کامل : سیستم های تهویه مطبوع VRF تمامی نیازهای سرمایشی ، گرمایشی ، کنترل دقیق دما ، شدت جریان هوا و فیلتراسیون هوای ورودی را انجام می دهند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۱ . عدم نیاز به تکنسین نگهدار : در سیستم های موتورخانه ای و چیلر به اپراتور نیاز بوده ولی در سیستم تهویه مطبوع VRF فقط سرویس های فصلی و نهایتا چک کردن فشار گاز نیاز است.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۲ . بازه ی دمایی گسترده : این سیستم قابلیت گرمایش و سرمایش را از ۲۰- تا ۵۲+ درجه سانتی گراد را دارد و از نظر آب و هوایی محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۳ . گاز مبرد سازگار با محیط زیست : استفاده از گاز R410a به عنوان سیال مبرد درون لوله ها کاملا با محیط زیست سازگار است و به لایه ازن آسیبی نمی رساند.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۴ . راحتی در نصب : اغلب برای نصب چیلرها به جرثقیل نیاز است ولی سیستم های تهویه VRF سبک و در اندازه های منطقی بوده و معمولا به جرثقیل نیاز نخواهد بود. یونیت های خارجی آن به صورت واحدهای جداگانه بوده که پس از قرارگیری در محل نصب به صورت شبکه ای به هم متصل شده و قابلیت خنک کاری تا ظرفیت صدها تن را دارند. از طرفی همین کاهش وزن منجر به کاهش نیاز به تقویت کردن (آرماتوربندی) بیش از حد در محل نصب (پشت بام) خواهد شد.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۵ . انعطاف پذیری در طراحی : یک واحد یا یونیت بیرونی می تواند همزمان به چندین واحد داخلی با ظرفیت های متفاوت متصل شود. (در محصولات فعلی حداکثر ۶۴ یونیت داخلی به یک یونیت بیرونی متصل می شوند)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۶ . امکان لوله کشی در فواصل زیاد و نصب در پروژه های مرتفع

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱۷ . کارکرد بدون لرزش و صدا

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

معایب سیستم تهویه مطبوع VRF در سیکل گرمایش و رفع آن در نسل های جدید :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک توان و ضریب عملکرد سیکل گرمایش سیستم تهویه VRF نسبت به سیکل سرمایش آن کمتر است.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک کارهای انجام شده برای رفع مشکلات در سیکل گرمایش :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۱ _ در نسل های جدید با استفاده از تزریق بخار مشکلات دیفراست تا حدود زیادی حل شده و دستگاه های جدید VRF تا دمای ۲۵- سانتیگراد قادر به کار در سیکل گرمایی هستند (البته نباید از افت راندمان در دماهای ۱- درجه به پایین صرف نظر کرد)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ۲ _ روش دیگر که برای پوشاندن این عیب به کمک سیستم VRF آمده ، استفاده از سیکل مکمل حرارتی مانند (پکیج یا موتورخانه) است که با استفاده از کویل آب گرم این مشکل برطرف شده و گرمایش مطلوبی حاصل می شود که این نکته برای کشور ایران قابل توجه است ، زیرا که از کاربرد الکتریسیته برای تولید گرما پرهیز شده و از گاز برای گرمایش استفاده می شود.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک همانطور که در پاراگراف اول گفته شد VRF تماما با برق کار می کند و قدرت گرمایشی بالایی ندارد ولی سیستم تهویه مطبوع GHP که با گاز شهری کار می کند، علاوه بر توان سرمایشی بالا، توان گرمایشی و به صرفه ای دارد که به همین علت استفاده از آن نسبت به VRF به صرفه تر است. مخصوصا در ایران که در اکثر نقاط کشور، گاز با قیمت پایین (نسبت به برق) وجود دارد.

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک  

برخی از کاربردهای سیستم تهویه مطبوع VRF :

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک آپارتمان های مسکونی (از واحدهای کوچک گرفته تا ساختمان های چند ده طبقه)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک ساختمان های اداری (تمامی فضاها مانند اتاق های اداری ، اتاق انتظار ، سالن کنفرانس و … که متناسب با نیاز، مقدار تهویه هر قسمت قابل کنترل و تغییر است)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک مدارس و دانشگاه ها (کلاس های درس ، کتابخانه ها ، سلف ، سالن های کنفرانس ، راهروها و …)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک بیمارستان ها (کنترل مقدار هوای ورودی به بخش های مختلف ، تنظیم کیفیت هوا ، تنظیم دقیق رطوبت هوای ورودی به میزان دلخواه ، توانایی کارکرد ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک مراکز نگهداری افراد مانند خانه سالمندان و … (انجام طراحی و تنظیمات همانند بیمارستان)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سوپر مارکت ها و مراکز خرید کوچک و بزرگ (انجام عملیات خنک کاری ویژه بخش های حساس ، تامین بیشتر هوا در محوطه جلویی)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک هتل ها (طراحی های جداگانه سیستم تهویه مطبوع اتاق ها نسبت به آشپزخانه ، استخر و … و عدم اشغال فضای اتاق ها)

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک شرکت ها و کارخانجات تولیدی

سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک رستوران ها


سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک سیستم سرمایش و گرمایش vrf-ایرناک makh-co.com

(1 رای)
بازدید : 159 بار
سیستم سرمایش و گرمایش vrf - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی