سیستم گرمایش و سرمایش GHP نوعی سیستم تهویه مطبوع مرکزی است که بر پایه سیکل تبرید کار می کند و قوای محرکه کمپرسورهای آن، یک موتور احتراق داخلی گازسوز است که با گاز طبیعی کار می کند.

سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

سیستم گرمایش و سرمایش GHP نوعی سیستم تهویه مطبوع مرکزی است که بر پایه سیکل تبرید کار می کند و قوای محرکه کمپرسورهای آن، یک موتور احتراق داخلی گازسوز است که با گاز طبیعی (گاز شهری) کار می کند.سیستم گرمایش و سرمایش ghp در ایرناک سیستم گرمایش و سرمایش ghp در ایرناک

 

سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP (تهویه صنعتی و خانگی)

GHP مخفف Gas Heat Pump نوعی سیستم تهویه مطبوع مرکزی (تهویه صنعتی و خانگی) است که بر پایه یک موتور احتراق داخلی گازسوز (گاز شهری Natural Gas یا گاز مایع LNG) و سیکل تبرید تراکمی (گاز R410a) کار می کند. دستگاه GHP به همراه دستگاه EHP (مخفف Electric Heat Pump که قوای محرکه آن یک موتور الکتریکی است) در زیر مجموعه سیستم های VRF (مخفف Variable Refrigerant Flow) به معنی جریان متغیر مبرد قرار می گیرند. منظور از جریان متغیر مبرد این است که می توان مقدار جریان ورودی به هر یونیت داخلی را به مقدار دلخواه تنظیم کرد و در نتیجه این امکان را به هر یونیت داد که به طور جداگانه و مستقل ، دمای محیط اطراف خود را تنظیم نمایند.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP با ظرفیت ۴۵ KW تا ۱۷۰ KW از یک واحد بیرونی و چندین واحد داخلی تشکیل شده (مطابق شکل زیر) که به صورت یک واحد کاملا یکپارچه می تواند تمامی نیازهای برودتی ، حرارتی و تنظیم دمای هر فضا را به بهترین شکل ممکن و به صورت هوشمند و مستقل انجام دهد.

 

اجزای اصلی سیستم گرمایش و سرمایش GHP :

یونیت بیرونی یا Outdoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده است. اجزای اصلی متعددی مانند موتور احتراقی ، کندانسور ، فن کندانسور ، سیستم احیای حرارت اتلافی موتور و … درون یونیت بیرونی که معمولا در فضاهایی چون پشت بام نصب می شوند، جاسازی شده است.

 

سیستم گرمایش و سرمایش GHP چیست؟

 

یونیت داخلی یا Indoor unit که در تصویر زیر نشان داده شده، در انواع مختلفی مانند داکتی ، سقفی ، دیواری و ..‌. ساخته می شود و درون ساختمان نصب می گردد تا با تبادل حرارت با هوای داخل ساختمان توسط اواپراتور (کویل حاوی مبرد یا همان گاز فریون)، عمل گرمایش و سرمایش هوا را انجام دهد. به یونیت های داخلی، فن کویل نیز گفته می شود.

در این تصویر انواع مختلفی از یونیت های داخلی نشان داده شده که با توجه به نوع مکان و نیازها چند مورد از آنها می تواند انتخاب و نصب شود.

 

یونیت داخلی یا Indoor unit

 

لوله کشی سیال مبرد یا refrigerant piping که وظیفه انتقال سیال مبرد بین یونیت بیرونی و یونیت داخلی را بر عهده دارد و طراحی و نیز عایق کاری آن توسط مهندسان متخصص این کار انجام می شود.

 

لوله کشی سیال مبرد یا refrigerant piping

 

سیستم گرمایش و سرمایش ghp ، در یک واحد کاملا یکپارچه عمل می کند و در واقع تنها تفاوت سیکل گرمایش و سرمایش ghp در این است که یک شیر چهار طرفه مخصوص way valve 4 ، مسیر ورود و خروج مبرد به کندانسور و اواپراتور را برعکس کرده و در فصل سرد کویل های موجود در یونیت بیرونی نقش اواپراتور و در فصل گرم نقش کندانسور را ایفا می کنند.

 

مزایای GHP

۱. قابلیت سرمایش و گرمایش در یک سیستم واحد به خاطر وجود شیر مخصوص چهار طرفه

۲. عدم نیاز به وجود متعلقاتی چون موتورخانه ، دیگ بخار ، برج خنک کن ، پست برق سه فاز و سایر تجهیزات موتورخانه ای و تاسیسات لوله کشی آب

۳. جایگزین مناسب برای اسپلیت ، چیلرهای جذبی و تراکمی ، پکیج ، شوفاژ و …

۴. قابلیت تبدیل سریع از سیستم خنک کاری به سیستم گرمادهی و بالعکس

۵. متناسب با نوع انرژی مصرفی خانگی و فراوان (گاز شهری) و شرایط آب و هوایی ایران

۶. قابلیت نصب در فضاهای غیر مفید مانند پشت بام و عدم اشغال فضاهای مفید ساختمان

۷. عدم نیاز به وجود سیکل یخ زدایی (دیفراست) از کویل ها به علت استفاده از گرمای موتور احتراق داخلی به عنوان منبع گرمایش ثانویه و افزایش ضریب عملکرد COP کل سیستم

۸. قابلیت کارکرد بدون افت راندمان در بازه دمایی ۲۵- درجه سانتی گراد تا ۵۴+ (به علت وجود موتور احتراق داخلی)

۹. کارکرد بی صدا و بدون لرزش

۱۰. عدم وابستگی به آب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در GHP (حذف مصرف آب و گردش آن در داخل ساختمان یکی از مزایای کلی سیستم های DX محسوب می شود)

۱۱. تنوع در پنل های داخلی

در حالت کلی سیستم تهویه مطبوع GHP از لحاظ تنوع پنل های داخلی در بالاترین سطح  قرار دارد که با توجه به نیاز مشتری و طراحی داخلی قابلیت استفاده از انواع پنل ها وجود دارد.

داکت (پرفشار و کم فشار)

کاستی (۴ طرفه ، دو طرفه و یک طرفه)

دیواری ، زمینی و …

 

۱۲. استفاده از کمپرسورهای دور متغیر اسکرال و کنترل مصرف انرژی با توجه به نیاز واحدهای مصرف کننده و در نتیجه بهینه سازی در مصرف انرژی

هر دستگاه دارای دو کمپرسور بوده و هر کمپرسور دارای دو مرحله است که با توجه به درخواست پنل های داخلی در مدار قرار می گیرد ، بدین ترتیب با مرحله ای بودن کمپرسور و قرارگیری آن در مدار بر اساس ظرفیت درخواستی ، مصرف انرژی به شدت کاهش می یابد.

 

۱۳. حداکثر گاز شهری مصرفی برای ۲۰ تن تبرید ۴٫۶ متر مکعب در ساعت (معادل تقریبی یک دستگاه پکیج دیواری ۲۴ کیلووات)

۱۴. کاهش هزینه های مربوط به مصرف گاز و برق (مصرف برق و گاز GHP بسیار کم است)

15. داشتن بالاترین راندمان بین تمامی سیستم های سرمایشی و گرمایشی فعلی و قرار داشتن مصرف انرژی در بهینه ترین حالت خود

۱۶. استفاده از سیستم تامین هوا به صورت مرکزی و ارسال آن به اتاق ها و سالن ها

۱۷. عدم نیاز به اپراتور حرفه ای به دلیل ساده سازی نحوه استفاده از این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی دیگر مانند چیلر و موتورخانه

۱۸. هوشمند بودن سیستم

 • قابلیت کنترل دما به صورت مجزا برای هر پنل
 • قابلیت برنامه ریزی به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه
 • قابلیت کنترل از راه دور به وسیله اینترنت و IP

 

۱۹. عیب یابی پیشرفته و اتوماتیک

عیب یابی کل سیستم به صورت Line Error بوده و از برترین تکنولوژی ها برای تشخیص نقص کمک می گیرد و به دلیل وجود همین تکنولوژی، خطاهای پیش آمده تا ۸۰ درصد توسط دفترچه راهنما قابل رفع می باشد.

 

۲۰. دارای سیستم پشتیبان و کاهش قیمت سیستم UPS

در حالت کلی به دلیل هزینه های بالای خرید تجهیزات برای سایر سیستم های تهویه مطبوع ، سیستم UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه Uninterruptible power supply) در آنها در نظر گرفته نمی شود. در سیستم تهویه مطبوع مرکزی GHP در صورت قطع گاز شهری فقط به یک سیلندر گاز مایع و در صورت قطع برق فقط به یک ژنراتور با قدرت تقریبی ۵ KW برای ۲۴ تن تبرید نیاز است. در نتیجه هزینه UPS به عنوان سیستم پشتیبان برای GHP تقریبا یک بیستم سایر سیستم های تهویه مطبوع می شود.

 

۲۱. هزینه راه اندازی اولیه و هزینه های جاری کمتر نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع

همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می شود هزینه های جاری سیستم تهویه GHP در طی ۵ سال پس از نصب، از همه سیستم های دیگر کمتر بوده و هزینه راه اندازی اولیه GHP فقط اندکی از سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت و پکیج بیشتر است که آن نیز در طول زمان به علت کاهش هزینه های جاری ، جبران خواهد شد.


کاربرد سیستم تهویه مطبوع GHP (تهویه صنعتی و خانگی – سرمایش و گرمایش)

 • تهویه مطبوع آپارتمان های مسکونی (از واحدهای کوچک گرفته تا ساختمان های چند ده طبقه)
 • تهویه مطبوع ساختمان های اداری و تجاری (تمامی فضاها مانند اتاق های اداری ، اتاق انتظار ، سالن کنفرانس و … که متناسب با نیاز مقدار تهویه هر قسمت قابل کنترل و تغییر است)
 • تهویه مطبوع مدارس و دانشگاه ها (کلاس های درس ، کتابخانه ها ، سلف ، سالن های کنفرانس ، راه روها و …)
 • تهویه مطبوع بیمارستان و درمانگاه (کنترل مقدار هوای ورودی به بخش های مختلف، تنظیم کیفیت هوا، تنظیم دقیق رطوبت هوای ورودی به میزان دلخواه، توانایی کارکرد ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته)
 • مراکز نگهداری افراد مانند خانه سالمندان و … (انجام طراحی و تنظیمات همانند بیمارستان)
 • سوپر مارکت ها و مراکز خرید کوچک و بزرگ (انجام عملیات خنک کاری ویژه بخش های حساس، تامین بیشتر هوا در محوطه جلویی)
 • هتل ها (طراحی های جداگانه تهویه مطبوع اتاق ها ، آشپزخانه ، استخر و عدم اشغال فضای اتاق ها)
 • شرکت ها و کارخانجات تولیدی (سالن ها و سوله های تولید و …)
 • رستوران ها ، آشپزخانه های صنعتی
 • سالن سینما ، تئاتر ، کتابخانه ها ، خوابگاه ها ، سالن های همایش ، کنفرانس ، سخنرانی
 • تهویه مطبوع سالن های ورزشی

 

سیستم تهویه مطبوع GHP و برطرف شدن بسیاری از مشکلات تامین برق و انرژی

۱. اگر در پروژه تهویه مطبوع ساختمان خود با مشکل تامین برق مواجه هستید، قطعا بهترین گزینه استفاده از سیستم تهویه مطبوع گازسوز (گاز شهری) ghp است، زیرا هم در حالت سرمایش و هم گرمایش با گاز شهری کار می کند.

۲. بیشتر انرژی مصرفی ghp از طریق گاز طبیعی تامین می شود و تنها بخش کوچکی از آن نیازمند انرژی الکتریسیته است و با یک برق تک فاز تامین خواهد شد و بنابرین هزینه های خرید پست برق و گاز از بین می رود.

۳. منجر می شود که انرژی برق ساختمان صرف موارد دیگر شده و به این ترتیب بار الکتریسیته ساختمان را کاهش می دهد.

۴. به شدت از مصرف انرژی الکتریسیته بخصوص در زمان اوج مصرف کاسته شده و به شبکه برق فشار وارد نمی شود.

 

سیکل گرمایشی ghp – heating mode :

در فصل سرد که نیاز است ghp در سیکل گرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی (معمولا موتور ۳ سیلندر گازسوز) به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گازی شکل دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت داخلی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور و فن به هوای داخل ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از طریق سیستم لوله کشی به یونیت بیرونی منتقل شده و از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد.

در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و وارد اواپراتور می شود. مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط شروع به تبخیر شدن می کند و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور و تبادل حرارت (با هوایی که توسط فن های یونیت بیرونی از روی کویل های اواپراتور دمیده می شود) با آن، به شکل گازی تغییر فاز داده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل گرمادهی انجام شود.

 

سیکل گرمایشی ghp

 

سیکل سرمایشی ghp – cooling mode :

در فصل گرم که نیاز است ghp در سیکل سرمایش کار کند، کمپرسور که توسط موتور احتراقی به گردش در می آید، سیال مبرد را که حالت گاز دارد، کمپرس یا فشرده کرده و از طریق لوله ها به سمت کندانسور جاسازی شده در یونیت خارجی می فرستد، مبرد گازی که به شدت در اثر فشرده شدن گرم می شود، گرمای خود را از طریق کویل های پر پیچ و خم کندانسور به هوای آزاد بیرون ساختمان داده و کم کم با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می شود. این مایع بعد از آن از یک شیر انبساط expansion valve می گذرد. در اثر عبور مایع مبرد از شیر انبساط، فشار از روی آن برداشته شده و از طریق سیستم لوله کشی به یونیت داخلی و اواپراتور جاسازی شده در آن منتقل می شود.

مایعی که فشار از روی آن برداشته شود به سرعت در دمای محیط داخل ساختمان و با گرفتن حرارت از محیط شروع به تبخیر شدن می کند (گرفتن حرارت محیط داخل موجب خنک شدن هوای محیط می شود) و دوباره بعد از عبور از کویل های پر پیچ و خم اواپراتور موجود در یونیت داخلی و تبادل حرارت با آن، به شکل گازی تبدیل شده و وارد کمپرسور می شود تا سیکل فوق مجددا تکرار شده و پیوسته عمل خنک کاری انجام شود.

 

سیکل سرمایشی ghp

 

ghp چیست؟ و نتیجه گیری آن :

شاید برای افرادی که هیچ آشنایی با ghp ندارند، پاسخ دادن به سوال ghp چیست و درک آن کمی دشوار باشد، ولی با دقت به تصاویر قابل فهم بالا و خواندن چندین باره متن می توان دقیقا نحوه کار آن را درک کرد.


makh-co.com

بازدید : 7,424 بار
سیستم گرمایش و سرمایش ghp
5.0
out of
5
(
2
) votes
loading...

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی