تا همین چند سال اخیر مردم پس اندازهای خود را در بانک ها می گذاشتند و آشنایی با بازار بورس و سرمایه گذاری در آن نداشتند.اما چگونه ممکن است یک فرد عادی با سرمایه ای اندک در سرمایه گذاری های بزرگی شریک شود؟

چگونگی سرمایه گذاری در بورس

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ + آشنایی با مفاهیم در ایرناک چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ + آشنایی با مفاهیم در ایرناک همه ی افراد جامعه بورس را نمی شناسند و با نحوه ی سرمایه گذاری در آن و فواید و سودمندی های ناشی از آن آشنا نیستند. این در حالی است که آشنایی با بورس و فعالیت در آن می تواند در زندگی اقتصادی مردم بسیار مؤثر باشد.

سرمایه گذاری تعاریف متفاوتی را در خود جای داده است و درمعنای اقتصادی آن عبارت است از مخارجی که صرف افزایش یا حفظ ذخیره سرمایه می گردد. اما مفهوم فراگیر آن در بازار اوراق بهادار به صورت زیر آمده است:«سرمایه گذاری تصمیمی است که براساس آن سرمایه گذار مصرف کنونی خود را در ازای بدست آوردن مصرف بیشتر در آینده به تاخیر می اندازد.»

نحوه سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس

1 - هدف فردی که در بازار اوراق بهادار شرکت می کند مشخص است. او برای بدست آوردن سود و کسب منافع بیشتر در این بازار گام می نهد. هنگامی که سرمایه گذار یک ورقه بهادار را خریداری می کند سرمایه گذاری صورت پذیرفته است، اما خرید یک خانه به قصد زندگی سرمایه گذاری محسوب نمی شود. در حقیقت شخص سرمایه گذار به امید بدست آوردن ارزشی در زمان آینده از ارزش های کنونی صرف نظر می نماید.

2 - اگر عوامل ترغیب کننده برای سرمایه گذاری وجود نداشته باشد، افراد به طور معمول مصرف کنونی را به مصرف آینده ترجیح می دهند. بنابراین فرد سرمایه گذار باید از سرمایه گذاری کنونی خود انتظار بدست آوردن بازده مثبت داشته باشد و بهره مندی از ثروت و فرصت های مصرف در آینده ترغیب کننده وی خواهد بود.

3 - سرمایه گذاری به صورتهای دیگری نیز تعریف شده است:

  • سرمایه گذاری خرید اقلام دارایی و یا اوراق بهاداری است که میزان بازده و ریسک مورد انتظار آن دارای تناسب باشد.
  • سرمایه گذاری خرید اقلام دارایی و یا اوراق بهاداری است که با گذشت زمان منجر به ایجاد درآمد و افزایش ارزش برای سرمایه گذار خواهد شد.

4 - سرمایه گذاری در مسکن و زمین یک سرمایه گذاری واقعی نامیده می شود. هدف این نوع سرمایه گذاری تولید کالا و خدمات با هدف بیشینه کردن ثروت است. در واقع در دوران تورم، افراد برای ایجاد درآمد و گریز از کاهش ارزش پول اقدام به خرید کالاهای بادوام و دارایی های واقعی می کنند. این نوع سرمایه گذاری هیچ نوع درآمد جاری و منظمی برای سرمایه گذار در پی نخواهد داشت.

روشهای سرمایه گذاری در بورس

روشهای سرمایه گذاری در بورس

5 - فرآیند سرمایه گذاری

بیشتر از آنچه در مورد تجزیه و تحلیل سهام باید به آن توجه شود، فرآیند سرمایه گذاری خواهد بود. یک سرمایه گذار باید به مراحل کلی سرمایه گذاری بیاندیشد که در زیر خلاصه ای از آن آمده است:

  • مشخص کردن هدف های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت
  • تعیین میزان ریسک و بازده مورد انتظار
  • شناسایی و محاسبه ریسک و بازده اوراق بهادار
  • مشخص کردن سبد بهینه از اوراق بهادار یا دارایی
  • اندازه گیری عملکرد حاصل از سرمایه گذاری
  • شناخت ساختار بازار سرمایه
  • یادگیری و شناخت قوانین دادوستد در بازار اوراق بهادار

6 - پس از برآورد میزان ریسک و بازده، سرمایه گذار باید نقدینگی لازم جهت خرید سهام را فراهم نماید. موجودی نقدی بابت خرید سهام بهتر است که از پس انداز، مازاد ثروت و یا ارث تامین شود و تاکید می شود از تامین مالی به شکل قرض یا وام پرهیز نمایید. چرا که در برخی موارد دیده می شود که افرادی با فروش اقلام ضروری مورد نیاز اقدام به سرمایه گذاری کرده اند.

7 - دوره سرمایه گذاری

سرمایه گذار باید مشخص کند که برای چه دوره زمانی سرمایه گذاری خواهد کرد. به بیان دیگر خرید سهام برای چه دوره زمانی صورت می گیرد که البته به انتظارات شخص سرمایه گذار بستگی دارد. در واقع نگرش افراد برای در نظر گرفتن دوره سرمایه گذاری متفاوت است. برخی از صاحب نظران دوره سه ساله سرمایه گذاری را به عنوان بهترین زمان جهت سرمایه گذاری می پندارند.

آشنایی با مفاهیم بورس

آشنایی با مفاهیم بورس

8 -تفاوت سرمایه گذاری با سفته بازی

نکته مهم آن است که سرمایه گذاری با مفهوم سفته بازی متفاوت است. چرا که این دو از لحاظ نرخ بازده مورد انتظار و میزان ریسک و دوره سرمایه گذاری در یک سطح نمی گنجند. هدف سفته بازی افزایش ارزش دارایی برای یک دوره کوتاه مدت است و در مجموع گرفتن سود ناشی از افزایش قیمت سهم. شخص سفته باز به گرفتن بهره و سود سهام بی توجه است و بنابراین کسانی که برای یک دوره زمانی کوتاه مدت سرمایه گذاری می کنند، سفته باز Speculator نامیده می شوند.

9 - مفهوم ریسک سرمایه گذاری

با توجه به رابطه های ریاضی بازده در می یابیم که ریسک هر سهم به واسطه تغییرات قیمت و سود تقسیمی آن سهم معلوم می گردد. عوامل تاثیر گذار بر ریسک باعث تغییر قیمت سهم در بازار می شوند که این عوامل از ریسک بازار، ریسک تجاری، ریسک نرخ بهره، ریسک تورم و ریسک قدرت خرید پول تشکیل می شوند. تمامی تصمیمات سرمایه گذاری افراد بر مبنای میزان ریسک و بازده انجام می شود. بدیهی است که هدف اصلی سرمایه گذاری کسب بازدهی بالا در سرمایه گذاری است. وضعیت نامطمئن آینده بازار سهام موجب می شود که برای یک دوره زمانی کوتاه مدت سرمایه گذاری نکنیم و بدین صورت اجباری به فروش سهام در مواقع کاهش شدید قیمت نخواهیم بود.

10 - شخص سرمایه گذار در عین آمادگی برای پذیرش نامطلوب ترین شرایط بر این باور است که افت و خیزهای کوتاه مدت بر سرمایه گذاری وی تاثیر گذار نخواهد بود. شخص سرمایه گذار بهتر است به این اصل مهم توجه کند که ریسک سرمایه گذاری باید متناسب با بازدهی باشد. موجودی نقد در بانک به شدت در معرض ریسک ناشی از تورم خواهد بود. اگر ریسک تورم مهم باشد سرمایه ها از حساب های پس انداز و اوراق قرضه به سمت اوراق بهادار خواهد رفت.

بازدید : 1,275 بار
(0 رای)
چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ + آشنایی با مفاهیم5 out of 5
1 votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی