جلسه یا Sessions در PHP برای ذخیره اطلاعات کاربر استفاده می‌شود. در کل فرایند سشن در کامپیوتر به معنای باز کردن یک نرم افزار و ایجاد یک سری تغییرات در نرم افزار و بستن آن است.

Sessions در PHP در ایرناک Sessions در PHP در ایرناک جلسه یا Sessions در PHP برای ذخیره اطلاعات کاربر استفاده می‌شود. در کل فرایند سشن در کامپیوتر به معنای باز کردن یک نرم افزار و ایجاد یک سری تغییرات در نرم افزار و بستن آن است.

اما در سیستم وب و اینترنت این موضوع به صورت دیگری رخ می‌دهد.

هاست یا سرور سایتی که شما بازدید کننده آن هستید، نمی‌تواند اطلاعاتی راجع به شما به سرور بدهد زیرا مرورگر HTML هیچ اطلاعاتی راجع به شما نمی‌تواند بگوید. و در این شرایط تمایز کاربران از هم دچار مشکل می‌شود و سرور نمی‌تواند به شما خدماتی ارائه دهد. برای حل این مشکل، برنامه نویسی PHP بخشی به نام Sessions را تعریف نموده است. اطلاعات شما با استفاده از این دستور در سرور سایتی که از آن بازدید می‌کنید ذخیره می‌شود. بنابراین برای مشاهده صفحات مختلف یک سایت نیاز نیست در هر صفحه نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. راحتی ای که شما در بازدید صفحات یک سایت دارید به دلیل این دستور است.

هاست سایتی که به ان وارد می‌شوید در لحظه ورود یک Sessions خاص به نام unique ID – UID برایتان می‌سازد و این اطلاعات را در سشن ذخیره می‌کند. این اطلاعات تا زمانی که در سایت هستید یا Sessions دارای اعتبار است در سرور ذخیره می‌شود همچنین این اطلاعات در کوکی نیز ذخیره می‌شود.

Sessions نیز همانند کوکی ها موقتی هستند و تا یک زمان خاص ذخیره می‌شود.

شروع Sessions در PHP

قبل از ذخیره شدن اطلاعات در سشن، شما باید Sessions را شروع کنید. برای این کار باید دقت داشته باشید که تابع ()session_start باید قبل از برچسب <html> نوشته شود.

<?php session_start(); ?>
 
<html>
<body>
 
</body>
</html>

این کد به شما اجازه می‌دهد زمانی که کاربر در سایت ثبت نام می‌کند،اطلاعاتش ذخیره شود و یک UID برای session کاربر می‌سازد.

ذخیره متغیرهای session درPHP

درست ترین راه برای ذخیره و بازیابی اطلاعات درون سشن استفاده از متغیر SESSION_$ در PHP است. به دستور زیر دقت کنید.

<?php
session_start();
// store session data
$_SESSION['views']=1;
?>
 
<html>
<body>
 
<?php
//retrieve session data
echo "Pageviews=". $_SESSION['views'];
?>
 
</body>
</html>

این دستور می‌خواهد تعداد دفعات نمایش صفحه را مشخص کند بنابراین خروجی به صورت زیر است:

Pageviews=1

مثال زیر یک دستور است که با تعداد دفعات بازدید یک صفحه را نشان می‌دهد. با استفاده از تابع ()isset متغیری به نام view را که در session ذخیره شده است را بررسی می‌کند، اگر کاربر برای بار اول وارد سایت شده است عددی برابر با ۱ را نمایش می‌دهد و در ورود های بعدی مقدار آن را افزایش می‌دهد.

<?php
session_start();
 
if(isset($_SESSION['views']))
$_SESSION['views']=$_SESSION['views']+1;
else
$_SESSION['views']=1;
echo "Views=". $_SESSION['views'];
?>
پاک کردن یک session در PHP

هنگامی که بخواهید اطلاعاتی را از یک session پاک کنید، می‌توانید از تابع های ()unset و ()session_destroy استفاده کنیم. تابع ()unset برای آزاد کردن یک متغیر در session استفاده می‌شود. به مثال زیر دقت کنید:

<?php
session_start();
if(isset($_SESSION['views']))
unset($_SESSION['views']);
?>

برای پاک کردن کامل یک session از تابع ()session_destroy استفاده می‌شود:

<?php
session_destroy();
?>

باید دقت داشته باشید این دستور تمام اطلاعات درون session را پاک می‌کند.


منابع : W3schools/mobtadi/stackoverfollow

بازدید : 262 بار
(1 رای)
Sessions در PHP - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی