محصولات ویژه دیجی کالا

در این مقاله شما بصورت تصویری با راه اندازی فوری شبکه در خانه و یا یک محل کوچک آشنا می شوید. برای راه اندازی این شبکه به چند کابل شبکه و یک هاب نیازمندید.

آموزش تصویری شبکه کردن چند کامپیوتر با استفاده از سوییچ

آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب در ایرناک آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب در ایرناک ابتدا باید مطمئن شوید که کارت شبکه روی کامپیوتر ها نصب باشد. برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر فقط نیاز به یک کابل مخصوص که به آن کابل Back to Back یا crossover می گویند است.

ولی اگر بیشتر از دو تا کامپیوتر دارید میتوانید یک switch تهیه کنید، سپس با استفاده از کابل های شبکه استاندارد ،یک کابل از هر کامپیوتر به سویچ وصل کنید.

آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب در ایرناک

بعد از اینکه اتصالات سخت افزاری را وصل کردید به قسمت control panel رفته و network & sharing را انتخاب می کنید وسپس روی Local Area Connection کلیک می کنید که پنجره ای باز می شود و در این قسمت گزینه properties را می زنید و قسمت Internet Protocol ver4 را انتخاب کرده و دوباره properties را می زنید.سپس IP Address را وارد می کنید.

که به طور مثال در کامپیوتر اول IP را 192.168.1.10 قرار می دهید و در کامپیوتر های بعدی باید رنج IP وارد شده 192.168.1.X باشد که X بین 1 تا 254 می تواند باشد. فقط باید دقت کرد که IP وارد شده تکراری نباشد.

در قسمت Computer name هم باید اسم کامپیوترها با هم متفاوت باشند ولی در یک گروه کاری (workgroup)باشند.

بعد اگر کابل کشی درست انجام شده باشد نباید علامت ضرب در قرمز رنگی روی کار تهای شبکه بیفتد و اگر تنظیمات شبکه هم درست باشند نباید علامت مثلث زرد رنگی روی آنها بیفتد.در اینصورت شبکه آماده است.

برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات باید روی پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Sharing را انتخاب کنید و سپس Advanced Sharing راانتخاب می کنید ،پنجره ای باز می شود که در این پنجره باید گزینه share this folder را تیک بزنید تا بقیه بتوانند از آن پوشه استفاده کنند.در صورتی که بخواهید کاربرهای کامپیوترهای دیگر فقط بتوانند اطلاعات به اشتراک گذاشته را ببینند و نتوانند تغییری دهند باید در قسمت permission فقط قابیت Read را تیک بزنید.

آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب در ایرناک

برای share کردن، حتی می توانید پرینتر و cd drive و مودم سیستمتان را به اشتراک بگذارید تا بقیه هم استفاده کنند.

در صورتی که مودم ویا پرینتر شما پورت شبکه(RJ-45) داشته باشد می توانید آنها را مستقیم به سوییچ وصل کنید و مثل کامپیوترها به آنها IP اختصاص دهید.

برای اینکه بخواهید از اطلاعات share شده در شبکه استفاده کنید باید وارد network شده واسم کامپیوتر مورد نظر را انتخاب کرد تا بتوانید به اطلاعات دسترسی داشته باشید.و یا می توانید در نوار آدرس my computer اسم کامپیوتر مورد نظرتان را و یا IP آن رابه صورت زیر وارد نمایید.

آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب در ایرناک


منبع : گروه مهندسی ایرناک

بازدید : 535 بار
(1 رای)
آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با سوئیچ یا هاب - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی