ته چین شیرازی دسری  ایرانی است که طعم آن شما را شگفت زده خواهد کرد

مواد لازم برای ۶ نفر
طرز تهیه

برنج را به مدت نصف روز با نمک فراوان خیس کنید. بادمجان ها را پوست گرفته ، حلقه حلقه کنید و در آب نمک بگذارید تا تلخی آنها گرفته شود. یک ساعت بعد ، آنها را بیرون آورده ، بشویید و جایی بگذارید تا آب اضافی آنها کشیده شود.ته چین شیرازی | دستور و طرز تهیه در ایرناک ته چین شیرازی | دستور و طرز تهیه در ایرناک

حالا بادمجان ها را سرخ کرده و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آنها گرفته شود. سینه مرغ خرد شده را با نمک ، فلفل و نیمی از زعفران مزه دار کرده و در روغن تفت دهید سپس در ظرف را بگذارید و اجازه دهید مغز پخت شود.

حالا در یک قابلمه دیگر ، آب را به جوش آورید و برنج خیس شده را در آن بریزید تا بجوشد و قد بکشد. سپس برنج را آبکش کرده و روی آن آب گرم بگیرید تا نمک اضافی برنج خارج شود.

ته چین شیرازی

طرز تهیه ته چین شیرازی

تخم مرغ ها را شکسته ، زرده آنها را جدا کنید و با قاشق یا همزن دستی به خوبی بزنید. سپس ماست چکیده ، نمک و زعفران و نیمی از کره مذاب را که سرد شده ، اضافه کنید. برنج آبکش شده را با این مایه مخلوط کنید و ته یک تابه دیواره دار را کره و زعفران و روغن ریخته و بگذارید داغ شود.

حالا نیمی از برنج را در تابه بریزید. به این دلیل از تابه استفاده می کنیم که ته چین ارتفاع کمی داشته باشد. روی برنج را با مرغ و بادمجان بپوشانید و کمی دارچین روی آنها بپاشید. سپس بقیه برنج را روی آن ریخته و با دست کمی فشار دهید تا منسجم شود. سپس تابه را روی حرارت قرار دهید.

زمانی که بخار برنج بلند شد ، کمی کره روی ته چین بریزید و اجازه دهید ته چین با حرارت ملایم دم بکشد. سپس در یک ظرف دیگر زرشکی را که از قبل خیس کرده اید ، تفت دهید و هنگام تفت دادن به آن کره و شکر اضافه کنید. ته چین را بعد از دم کشیدن در ظرف برگردانید و با این زرشک تزئین کنید.

سایر نکات

در صورتی که مایل باشید ته چین را در فر بپزید ، باید آن را در ظرفی مناسب ریخته و در فری که از قبل با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کرده اید به مدت یک ساعت حرارت دهید. در این صورت باید در طول مدت پخت فویل آلومینیومی روی ظرف کشیده باشید و در پایان پخت به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه فویل را برداشته و با گریل ، به روی آن حرارت دهید تا دو طرف ته چین برشته و طلایی شود. 

بازدید : 5,565 بار
ته چین شیرازی | دستور و طرز تهیه
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,970