در ادامه روش و دستور تهیه سوهان قم به دو روش یکی با بادکا و دیگری بدون بادکا را در این بخش از آشپزخانه ایرناک آموزش خواهیم داد.

تاریخچه سوهان قم به همراه طرز تهیه آن

سوهان براى اولین بار در قم پخته شده است، از این رو تاریخ پیدایش آن را نیز در قم باید جست وجو کرد. آنطور که در بین سوهانى هاى قدیمى قم مشهور است، تاریخ سوهان به دوره قاجاریه برمى گردد. نقل مى کنند که در دوره قاجاریه و به سال۱۲۸۵ شمسى بنا بوده است، صحن بزرگ حضرت معصومه افتتاح شود و براى این منظور پادشاه وقت رئیس ایل قاجار را به قم مى فرستد. کسبه و بازاریان قم نیز به استقبال فرستاده در بار رفته و هر کدام با خود تحفه و هدیه اى نیز مى برند، یکى از آن هدایا، حلواى قمى بوده که از طرف صنف عطار تقدیم شده بود.سوهان خانگی | طرز تهیه سوهان قم با دو روش + نکات در ایرناک سوهان خانگی | طرز تهیه سوهان قم با دو روش + نکات در ایرناک

رئیس ایل قاجار هنگام بازگشت به تهران به تولیت حرم که میزبان وى بوده است، مى گوید:

« آن حلوا، چون سوهان دل مرا صیقل داد و غذایم را هضم کرد، از این بدهید تا براى اعلیحضرت ببرم. »

بدین ترتیب، حلواى قم که در آن زمان در عطاری ها پخته مى شد، مورد توجه شاه و درباریان قرار مى گیرد و به « سوهان » شهرت مى یابد. تقاضا براى «سوهان» که دیگر خوراک شاهان شده بود، افزایش مى یابد و به مرور کارگاه هایى مستقل نیز براى پخت سوهان شکل مى گیرد.

تاریخچه سوهان قم

تاریخچه سوهان قم

1 - طرز تهیه سوهان قم با بادکا

مواد مورد نیاز
 • خلال پسته و بادام ۱۵۰ گرم
 • هل نصف قاشق چایخوری
 • آرد جوانه گندم ۲ قاشق سوپ خوری
 • آرد سفید ۱ قاشق سوپخوری
 • شکر ۲۱۰ گرم
 • کره ۱۶۰ گرم
 • بادکا ۱/۵ قاشق غذا خوری
 • عسل ۲ قاشق غذا خوری
 • گلاب نصف لیوان
 • زعفران نصف قاشق چایخوری
طرز تهیه

دو آرد را با هم مخلوط کرده کمی تفت می دهیم تا بوی خامی آرد از بین برود. سپس گلاب و شکر را اضافه می نماییم مرتب هم می زنیم. به طوریکه مواد به بدنه نچسبد. مواد که کف کرده کره را افزوده بعد از کمی جوش عسل بادکا را افزوده و حرارت را ملایم می کنیم رنگ مواد باید خرمایی شود. مواد به حالت انگشتانه می جوشد. مواد که از ظرف برگشت به روی فویل چرب شده با فاصله ریخته و خلال بادام پسته روی آن ریخته و روی آن مهر می کشیم.

طرز تهیه سوهان قم با بادکا

طرز تهیه سوهان قم با بادکا

طرز تهیه آرد جوانه گندم

با توجه به اینکه دسترسی به آرد جوانه گندم کمی سخت به نظر میاد دستور تهیه اون رو براتون میذارم .البته این ارد به صورت بسته بندی در بعضی از فروشگاه های مواد غذایی به فروش می رسد.

جوانه زدن گندم ۹روز طول می کشد. گندم را سه روز خیس می کنیم و سه روز دوم گندم ها را در دستمال تمیز و نمدار قرار می دهیم و هربار دستمال می خواهد خشک شود آن را نمدار می کنیم تا گندم ها جوانه بزنند و سه روز آخر آنها را در سینی ریخته و پارچه ی نمدار روی آنها می اندازیم تا خوب ریشه و جوانه بزند(ممکن است مرحله ی آخر ۴تا۵روز طول بکشد) سپس جوانه ها را همراه گندم ها کنار می گذاریم تا نم آن ها برچیده شود و بعد میکوبیم و الک میکنیم تا کاملا نرم و لطیف شود.


1 - طرز تهیه سوهان قم بدون بادکا

سوهان قم بدون بادکا اصولی دارد که آشنایی با آن‌ها به شما در درست کردن سوهان خانگی با کیفیت کمک خواهد کرد. شما در این مقاله با طرز تهیه سوهان قم بدون بادکا آشنا خواهید شد.

طرز تهیه سوهان قم

جایگزین بادکا در سوهان

متنوع‌ترین انواع سوهان در قم تولید می‌شود و سوهان قم معروف‌ترین سوهان ایران است. سوهان قم در گذشته به روش سنتی و دستی تولید می‌شد، ولی امروزه با استفاده از دستگاه‌های مخصوص درست می‌شود. به طور معمول در تهیه سوهان قم از بادکا و عسل استفاده نمی‌شود، ولی تهیه یک سوهان عالی به ۴-۳ ساعت هم زدن نیاز دارد که همین مساله کار طبخ سوهان قم در منزل را با مشکل مواجه می‌سازد. به همین دلیل زمان پخت سوهان خانگی را معمولا با افزودن مقداری بادکا و عسل به ۲۵-۲۰ دقیقه کاهش می‌دهند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با طرز تهیه سوهان قم خانگی بدون بادکا و با کیفیت عالی آشنا سازیم، با ما همراه باشید.

مواد لازم

 • آرد چند منظوره ۱ قاشق غذاخوری+۱/۲ قاشق چایخوری
 • آرد جوانه گندم ۱ قاشق چایخوری
 • شکر ۱۰۰ گرم (۱/۲ پیمانه)
 • آب ۳ قاشق غذاخوری+۲ قاشق چایخوری
 • گلاب ۱ قاشق چایخوری
 • کره ۷۰ گرم (۵ قاشق غذاخوری)
 • عسل ۱+۱/۲ قاشق غذاخوری
 • شربت ذرت روشن ۱+۱/۲ قاشق غذاخوری
 • پودر هل ۱/۴ قاشق چایخوری
 • پودر زعفران ۱/۸ قاشق چایخوری
 • پسته خام یا بوداده بدون نمک ۵۰ گرم

دستور تهیه:

هیچ یک از مواد ارائه شده در دستور را کم و زیاد نکنید، همه مواد را به دقت اندازه گیری کرده و کنار دست خود قرار دهید.

یک فویل یا کاغذ آلمینیوم به ابعاد ۴۱*۲۱ سانتیمتر را روی میز کار خود پهن کنید و روی آن را کمی چرب کنید.

آرد سفید و آرد جوانه گندم را در یک تابه نچسب با سایز متوسط مخلوط کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید، آرد را به مدت ۳-۲ دقیقه با یک قاشق چوبی، مرتب هم بزنید تا بوی خامی آن گرفته شود.

سپس آرد را از روی حرارت برداشته، شکر و آب و گلاب را به آن اضافه کنید و دوباره روی حرارت ملایم قرار دهید.

مواد را مرتب هم بزنید و مواظب باشید به دیواره‌های ظرف نچسبد، چون خاصیت چسبندگی جوانه گندم بالاست و اگر به دیواره‌ها بچسبد به راحتی جدا نمی‌شود.

به هم زدن مواد ادامه دهید تا مواد کف کند و بالا بیاید، سپس کره را اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا کره ذوب شود.

پس از یک جوش، مواد را از روی حرارت برداشته، عسل، شربت ذرت و هل را اضافه و کمی هم بزنید؛ سپس پودر زعفران را افزوده و دوباره مواد را روی حرارت ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید.

۲۵-۲۰ دقیقه به هم زدن ادامه دهید تا مواد سفت شده و مانند خمیر کاملا از ظرف جدا شوند.

طرز تهیه سوهان قم بدون بادکا

طرز تهیه سوهان قم بدون بادکا

به اندازه یک قاشق از مواد را روی فویلی که از قبل آماده کرده‌اید بریزید، چند ثانیه صبر کنید تا مواد کمی پهن شوند و سپس روی آن را مغز پسته بپاشید.

بقیه مواد را به همین شکل با فاصله روی فویل ریخته، سپس مهر را کمی چرب کرده و به آرامی روی مواد بکشید تا پهن شده و مغز پسته به آن بچسبد.

۳۰ دقیقه فرصت دهید تا سوهان خنک شود.

این سوهان را می‌توانید بیش از یک هفته در ظرف در دار نگهداری کنید و با گذر زمان بافت آن بهتر خواهد شد.

نکات مهم و ضروری در تهیه سوهان قم

هرچه حرارت پخت سوهان ملایم‌تر باشد کیفیت سوهان بهتر می‌شود.

آرد را نباید زیاد تفت دهید، فقط در حدی که بوی خامی آن گرفته شود کافی است.

در ترکیب مواد باید از پودر زعفران استفاده شود و به هیچ وجه از زعفران آب کرده استفاده نکنید.

در صورت عدم دسترسی به مهر می‌توانید بدنه‌ی یک بطری شیشه‌ای را چرب کرده و به آرامی روی سوهان بکشید تا پهن شود.

موقع ریختن مواد سوهان روی فویل باید سرعت عمل داشته باشید، چون اگر فاصله ایجاد شود مواد در تابه سفت می‌شوند. در صورت بروز چنین مشکلی مواد را کمی حرارت دهید تا شل شوند.

برای تمیز کردن مواد چسبیده به تابه و قاشق، کمی آب در تابه ریخته و قاشق را در آن قرار دهید. سپس تابه را روی حرارت قرار دهید تا آب موجود در آن به جوش آید و جوشاندن را تا زمانی ادامه دهید که همه مواد چسبیده به ظروف، در آب حل شود.

نکات مهم و ضروری در تهیه سوهان قم

فوت و فن تهیه سوهان قم

بازدید : 3,849 بار
سوهان خانگی | طرز تهیه سوهان قم با دو روش + نکات
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,580