یکی از غذاهای رایج استان اردبیل انواع آبگوشت است که به علت فراگیر بودن پرورش گوسفند و گاو و وجود مراتع بکر باعث شده گوشت و فرآورده های گوشتی به صورت فراوان در منطقه مورد استفاده قرار گیرند .

انواع آبگوشت های رایج در استان اردبیل

امروزه شاهد آبگوشت های دیگری از جمله آبگوشت گوجه فرنگی ، آبگوشت سبزی ، آبگوشت لوبیاسفید ، آبگوشت غوره و... نیز می توانید باشید ، اما معمول ترین و رایج ترین آبگوشت ها شامل موارد ذیل هستند : طرز تهیه 6 آبگوشت سنتی و محلی استان اردبیل + عکس در ایرناکطرز تهیه 6 آبگوشت سنتی و محلی استان اردبیل + عکس در ایرناک

آبگوشت منطقه (پیتی)

این نوع آبگوشت در اکثر سفره های منطقه قابل مشاهده است .

برای تهیه آن ابتدا گوشت را خرد کرده و همراه نخود و پیاز خرد شده ، ملایم بپزید . در ادامه ، نمک و فلفل و لیموعمانی را به آن ها اضافه کنید و بعد از بیست دقیقه ، رب گوجه فرنگی و سیب زمینی به آن ها اضافه کنید .

برای تنوع در این آبگوشت می توانید از انواع میوه خشک ، بعد از خیساندن ، و همچنین استخوان گوسفند استفاده کنید .

آبگوشت پیتی اردبیل

آبگوشت پیتی اردبیل

علت نام گذاری این آبگوشت به پیتی ، ترجیح طبخ آن در پی تی است نه قابلمه .

آبگوشت بزباش

در این نوع آبگوشت ، گوشت گوسفند همراه با لوبیا یا نخود پخته می شود سپس پیاز ، لیموعمانی ، نمک و ادویه را اضافه می کنیم .

آبگوشت بزباش اردبیل

آبگوشت بزباش ترکی اردبیل

سبزی هایی نظیر تره ، جعفری و شنبلیله نیز در انتها قابل افزودن هستند .

آبگوشت سرکه شیرلی

برای تهیه این نوع آبگوشت ، مانند آبگوشت محلی عمل می کنیم با این تفاوت که به محتویات این نوع آبگوشت ، شیره سرکه نیز اضافه می شود .

آبگوشت سرکه شیرلی اردبیل

آبگوشت سرکه شیرلی اردبیل

این نوع آبگوشت معمولا در گذشته در احسان ها و نذورات مورد استفاده قرار می گرفت و معمولا در آن به جای نخود از لپه استفاده می شود .

آب مرغ با لپه

در برخی خانواده های منطقه مشاهده می شود برای متنوع کردن برنامه غذایی خود ، به جای استفاده از گوشت ، از مرغ استفاده می شود .

آب مرغ با لپه اردبیل

طرز تهیه آب مرغ با لپه اردبیل

برای تهیه آب مرغ ؛ مرغ را تمیز و خرد کرده و با روغن و نمک ، ادویه بگذارید بپزد . سپس لپه با دولیتر آب روی گاز قرار گرفته و بعد از رسیدن به نقطه جوش ، پیاز و سیب زمینی خرد شده به آن اضافه می کنیم . در انتها نیز رب یا آب گوجه فرنگی بعلاوه لیموعمانی به ترکیبات اضافه می کنیم .

کهلیک اتی ( گوشت کبک )

این غذا معمولا در روستاها مورد پخت قرار می گیرد و علاوه بر پخت به صورت کباب ، به شکل آبگوشت نیز تهیه می شود . این نوع غذا نیز خیلی خوشمزه و خوش طعم می باشد .

کهلیک اتی ( گوشت کبک ) اردبیل

طرز تهیه کهلیک اتی ( گوشت کبک ) اردبیل

طرز تهیه آن هم بدین شکل است که در این نوع غذا ابتدا کبک شکارشده را تمیز کرده و سپس مثل پخت آبگوشت عمل می کنند .

آبگوشت ( بوقلمون ، خروس ، غاز )

این نوع غذاها هم اکثرا در روستاها و گاهی در شهر های منطقه مورد پخت قرار می گیرند .

به طوری که بعد از تمیز کردن بوقلمون ، خروس و غاز ، به جهت دیرپز بودن ، یک شب زودتر روی شعله می گذارند . سپس روز بعد پس از خوب پختن میل می نمایند .

آبگوشت ( بوقلمون  ،  خروس  ،  غاز ) اردبیل

طرز تهیه آبگوشت ( بوقلمون ، خروس ، غاز ) اردبیل

تهیه این نوع آبگوشت و ترکیبات آن نیز مثل سایر آبگوشت ها می باشد .

طرز تهیه 6 آبگوشت سنتی و محلی استان اردبیل + عکس
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,160