آش لخشک یکی از آش های سنتی مردم خراسانه.این آش خوشمزه از رشته های پهن و نازکی به نام لخشک که عموما به صورت دستی تهیه میشه درست میشه. به آش لخشک، لخشه یا لاخشه هم میگن.

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

آش لخشک یکی از آش های محلی خراسان به حساب می آید . عده ای زادگاه واقعی آن را مشهد و عده ای نیز زادگاه آن را گناباد معرفی می کنند. رشته این آش با آش رشته متفاوت است. در طرز تهیه آش لخشک از نوعی رشته پهنه و نازک به شکل مربع استفاده می شود.آش لخشک | طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد در ایرناک آش لخشک | طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد در ایرناک

آش لخشک مانند آش چغندر اراک و آش سماق تویسرکان ، آش بوشهری ، غذایی محلی است که اغلب در خراسان و در شهر گناباد طبخ می گردد. آش لخشک یک آش پرملات است که به راحتی تهیه و آماده خوردن می شود. مواد لازم در نظر گرفته شده برای ۳ الی ۴ نفر کافی است. در ادامه طرز تهیه آش لخشک را مشاهده نمایید.

مواد لازم

  • نعناع داغ : به میزان لازم
  • روغن : به میزان لازم
  • کشک : ۱۵۰ گرم
  • نمک ، فلفل و زردچوبه : به میزان لازم
  • پیاز نگینی شده : ۳ عدد
  • لخشک : ۱۵۰ گرم
  • کشک : یک پیمانه
  • اسفناج : ۵۰۰ گرم

طرز تهیه لخشک

برای شروع طرز تهیه آش لخشک ، نیازمند تهیه لخشک هستید. بدین منظور ابتدا باید یک پیمانه آرد را با یک قاشق چای خوری نمک میکس و آن گاه آن را الک کنید. در ادامه می توانید یک عدد تخم مرغ و چند قاشق آب به آرد بیفزایید. بعد از طی این مراحل خمیری یک دست و نرم به دست می آید. اگر خمیر به دست شما می چسبد ، کمی آرد به آن اضافه کنید.

به خمیر به مدت یک ساعت استراحت دهید. این کار موجب می شود خمیر خودش را بگیرد. بعد از گذشت زمان استراحت ، خمیر را به قطر ۲ میلی متر با وردنه پهن کنید و آن گاه به اندازه ۲ انگشت آن را برش دهید.

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

دستور تهیه آش لخشک خراسان

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

طرز پخت آش لخشک خراسان شمالی

بعد از برش ، آن را در آفتاب یا فر خشک کنید. لخشک شما بعد از خشک شدن آماده طبخ می باشد.

طرز تهیه آش لخشک

برای تهیه آش لخشک به سبک گنابادی ، باید اسفناج ها را به خوبی بشویید و خرد کنید. آن گاه ظرف مناسبی بردارید و اسفناج ها را با یک پیمانه نمک و آب بپزید. سپس در تابه مقداری روغن بریزید و پیازها را در آن سرخ کنید. بعد از طلایی شدن پیاز ، مقداری زردچوبه و فلفل به پیاز اضافه کنید.

در مرحله بعدی تهیه آش لخشک, ۲ لیتر آب درون قابلمه بریزید و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. زمانی که آب قابلمه جوشید ، لخشک را خرد و داخل قابلمه بریزید. لخشک ها را با قاشق چوبی هم بزنید تا به یکدیگر نچسبند. بعد از پخت ۲۰ دقیقه ای لخشک ، حالا اسفناج های پخته را به قابلمه اضافه و ۱۰ دقیقه دیگر نیز حرارت را خاموش کنید. کشک آماده شده را به آش اضافه کنید.

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

طرز تهیه آش لخشه گناباد و مشهد

آش لخشک را می توان همچون آش رشته با نعنا داغ و پیاز سرخ شده تزیین نمود.

طرز تهیه آش لاخشه

طرز تهیه آش لاخشه

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد

بازدید : 2,309 بار
آش لخشک | طرز تهیه آش لخشک گناباد و مشهد
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,480