در ادامه خوهیم گفت چگونه قهوه های وسوسه انگیز با کف فراوان درست کنید و میهمانان را شگفت زده کنید.

روش دم کردن قهوه ترک با کف اضافی!

کف قهوه ترک ، یعنی این که شما بلد هستید قهوه تان را درست دم کنید. اگر قهوه ترک را درست دم نکنید ، بهترین قهوه ی دنیا را هم که به شما بسپارند ، فقط حیف و میلش می کنید. درست کردن قهوه ترکی که کف دار باشد و بویش تا سرکوچه بپیچد ، آن قدرها هم سخت نیست. به شرط اینکه چند فوت و فن ساده را بلد باشید.چگونه قهوه کف دار درست کنیم؟ | روشهای تهیه فوم یا کف شیر در ایرناکچگونه قهوه کف دار درست کنیم؟ | روشهای تهیه فوم یا کف شیر در ایرناک

در قهوه جوش چی بریزیم؟

  • آبی که در قهوه جوش می ریزید باید سرد باشد.
  • به ازای هر نفر ، یک فنجان آب بریزید.
  • ۵ گرم قهوه ساییده یا یک قاشق چای خوری قهوه به ازای هر نفر کافی است. (۵ گرم به ازای ۶۰ میلی لیتر آب سرد)
  • شکر را به دلخواه اضافه کنید. معمولا یک قاشق چای خوری به ازای هر دو قاشق قهوه کفایت می کند.
  • اگر از عطر هل ، میخک و دارچین خوشتان می آید ، می توانید کمی از آنها استفاده کنید (نصف قاشق چای خوری هل با پوست یا یک هشتم قاشق چای خوری دانه هل ساییده ، دارچین یا میخک)

قهوه را هم بزنید

قهوه و شکر را با یک چنگال یا همزن خوب مخلوط کنید. برای اینکه مخلوط تان خوب عمل بیاید ، چشمتان را ببندید و فکر کنید میخواهید تخم مرغ هم بزنید ، چرخش طور! قاشق هم خوب است اما همانطور که تخم مرغ با چنگال بهتر هم می خورد ، قهوه هم اینطوری راحت تر مخلوط می شود.

تهیه و سرو قهوه ترک کف دار

قهوه جوش را باید حتما روی شعله بسیار پایین اجاق عمل بیاورید. وقتی فنجان روی گاز است ، مخلوط تان را به هیچ عنوان هم نزنید. هرچقدر حرارت کمتر باشد ، قهوه تان بهتر در می آید.

روش بیشتر کردن کف قهوه

یک قاشق کوچک دستتان بگیری و حواستان به قهوه جوش باشد. اولین کفی که ایجاد شد را با قاشق بردارید و توی فنجان بریزید. آب همچنان به جوش می آید و باز هم کف می کند. وقتی کف دوم به کناره های ظرف رسید ، قهوه جوش را از روی شعله بردارید.

برای اینکه کف قهوه تان بیشتر شود ، به محض اینکه حباب روی قهوه جوش شکل گرفت ، آن را از روی شعله بردارید و کفها را با قاشق تان بخوابانید. همین کار را دو بار تکرار کنید ( یعنی یک بار دیگر به جز این بار ) و بعد ، قهوه تان را سرو کنید.

قهوه را از کنار فنجان بریزید تا کف خراب نشود.


روشهای تهیه فوم یا کف شیر

فوم شیر Foam milk

برای درست کردن بعضی از نوشیدنی ها ، شما نیاز به فوم شیر "Foam milk" دارید. این فوم را می توانید به روش های مختلفی در خانه ، بدون دستگاه یا با دستگاه تهیه کنید.

روش اول : با دستگاه اسپرسوسازی دارای نازل بخار "steamwand" و دسته بخار "froth assistor"

دستگاه را روشن ، دکمه "steam" را بزنید (بخار) ، دماسنج را نیز داخل پارچ شیرتان بگذارید. شیر سرد را در پارچ بریزید ، حال دسته بخار را به داخل شیر ببرید (سر آن کمی پایین تر از سطح شیر قرار گیرد). نازل بخار را باز کنید تا شیرتان شروع به کف کردن کند. در دمای (۶۵-۷۰) نازل را ببندید ، اجازه ندهید دما بیشتر از ۷۰ درجه شود. این عمل به شما شیر با کف درشت تحویل می دهد.

اما کف ریز و مخملی کفی زیباتر است ، حال چگونه باید کف ریز درست کرد؟

حفره کوچکی بر روی روی دسته بخار قرار دارد که هوا را برای ایجاد کف به شیر وارد می کند ، اگر این حفره را به صورت (مماس) با سطح شیر قرار دهید کف ایجاد شده حالتی مخملی دارد. حال وقتی دماسنج درون شیرتان عدد ۳۷ را نمایان کرد دسته را کمی پایین تر ببرید ، دما را تا (۶۵-۷۰) برسانید ، وقتی دسته بخار به پایین تر از سطح شیر می رود ، زمان کوتاهی باید آن جا قرار گیرد تا شیر نسوزد و مزه بدی به خود نگیرد.

در ضمن :
  • شیر سرد نیز به بهتر شدن کف کمک می کند(چون زمان کف دهی بیشتر است).
  • کف شیر اگر به خورد شیر برود کفی مطلوب تر از آن است که کف و شیر جدا از هم باشند.

ریختن شیر سرد در پارچ شیر

شیر سرد را بریزید

ایجاد فوم شیر با دستگاه اسپرسوساز

نازل را داخل پارچ قرار دهید

روش دوم ، به کمک ماکروفر :

شیرسردتان را در شیشه ای دهانه گشاد بریزید ، نصف شیشه را پرکنید تا هم خوب کف کند و هم فضای کافی برای ایجاد کف باشد ، شیشه را به مدت ۳۰ ثانیه یا بیشتر به شدت تکان دهید ، حال برای تثبیت کف ایجاد شده آن را به مدت ۳۰ ثانیه در ماکروفر با توان نسبتا بالا قرار دهید.

تکان دادن شیشه شیر

فضایی را برای ایجاد فوم باقی گذارید

روش سوم :

شیر سردتان را در ظرفی بریزید ، روی گاز قرار دهید و با همزن های دستی کوچک شروع به هم زدن کنید تا زمانی این کار را انجام دهید که دمای شیر به ۶۰ تا ۷۰ درجه برسد و نگذارید که جوش بیاید باز برای تثبیت کف ها ، می توانید آن را در ماکروفر به مدت ۳۰ ثانیه با دمای نسبتا بالا قرار دهید.

ایجاد فوم شیر با همزن دستی

چرخشی هم نزنید ، از گوشه ای شروع کنید

برای اندازه گیری دمای شیر راه های تجربی نیز وجود دارد برای مثال ، دست تان را به ظرف بچسبانید اگر سریعا داغ شد و نتوانستید دیگر روی ظرف نگه دارید دما بالا رفته و مناسب نمی باشد اما اگر دستتان را به ظرف چسباندید و چند ثانیه نگه داشتید و دیگر نتوانستید نگه دارید ، دما مطلوب است.

حال کف های ایجاد شده با هر یک از روش ها را می توانید برای نوشیدنی تان استفاده کنید ، یا کف را در گوشه ای از ظرف نگه دارید و شیر را بریزید و سپس کف ، یا کف را با قاشق از روی آن بر دارید.

کف دادن شیر توسط فرنچ پرس - روش چهارم :

تهیه کف شیر توسط فرنچ پرس

درست کردن فوم شیر با فرنچ پرس

ایجاد فوم شیر با این روش نسبتا آسان است ، در این روش کافی است دمای شیر را به حدود ۶۰ درجه سانتی گراد برسانید سپس شیر را داخل فرنچ پرس بریزید (به اندازه ای پر کنید تا فضا برای ایجاد فوم باقی بماند).

البته می توانید شیر سرد را درون فرنچ پرس بریزید و همراه با فرنچ پرس آن را در ماکروفر قرار دهید تا به دمای مورد نظر برسد.

حالا اهرم فرنچ پرس (اهرم مجهز به صافی) را بالا و پایین کنید تا صافی آن از شیر عبور کند.

تهیه کف شیر با فرنچ پرس

چندین بار این کار را تکرار کنید تا...

تکرار این عمل باعث ایجاد فوم می شود بعد از این کار درب فرنچ پرس را برداشته و از فوم تان استفاده کنید. کاپوچینو و لاته از نوشیدنی هایی هستند که برای تهیه آنها نیاز به شیر کف داده شده دارید.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%
چگونه قهوه کف دار درست کنیم؟ | روشهای تهیه فوم یا کف شیر
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,460