عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایی ایران از منتفی بودن تغییر مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد خبر داد.

پس از تعیین دستمزد و انتقادها نسبت به وزارت کار پیرامون دستمزد ، چند روزی است که بحث بازنگری در دستمزد کارگران مطرح شده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اعتراض ها به تعیین حقوق کارگران گفت : امیدواریم وزیر کار با روحیاتی که دارد ، برنامه ای بیندیشند که بتوانیم رضایت کارگران را به دست بیاوریم و درباره خواست کارگران درخصوص حق مسکن افزایش داشته باشیم.از افزایش مجدد حداقل دستمزد 99 چه خبر؟ + جزئیات در ایرناکاز افزایش مجدد حداقل دستمزد 99 چه خبر؟ + جزئیات در ایرناک

پیش از این هم اخباری از جلسه بازنگری دستمزد رسیده بود که بحث هایی مبنی بر افزایش 200هزارتومانی حق مسکن مطرح شده است ، این میزان در جلسه با کارگران و کارفرمایان و دولت بررسی شده است اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

حسین سلاح ورزی ، عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایی ایران از منتفی بودن تغییر مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد خبر داد و گفت : صحبت کردن در مورد تغییر یا اصلاح مصوبه شورای عالی کار موضوع مزد 99، بیشتر از اینکه واقعی و عملی باشد ، جریان سازی رسانه ای است.

وی افزود : هرچند به اعتقاد کانون عالی کارفرمایی ایران ، همین تصمیم شورای عالی کار که به ظاهر افزایش مزد را 21 درصد در نظر گرفته ، با لحاظ کردن سایر اجزای مزد ، در عمل هزینه های دستمزد را برای کارفرمایان ، تا حدود 34 درصد افزایش می دهد و با وجود اینکه جامعه کارفرمایی ، این افزایش را بیشتر از توان اقتصادی فعلی بنگاه ها می داند ، ولی به دلیل قانونی بودن مصوبه شورای عالی کار ، خود را ملزم به اجرای آن کرده است.

سلاح ورزی تصریح کرد : از آن جایی که ماده 41 قانون کار ، نحوه تعیین مزد توسط شورای عالی کار را به صورت سالیانه اعلام کرده ، لذا هیچ وقت مرسوم و معمول نبوده و نیست که این شورا چند بار در سال در مورد دستمزد تصمیم گیری کند؛ لذا تجدیدنظر در خصوص حداقل مزد امسال ، بیشتر از اینکه واقعیت داشته باشد ، جریان سازی رسانه ای برخی از گروه های سیاسی است که می خواهند در لوای حمایت و دلسوزی از کارگران به دنبال کسب امتیاز و شاید جلب آرای آنها در انتخابات میان دوره ای باشند.

عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایی ایران در ادامه افزود : کارگران به عنوان اصلی ترین رکن تولید و مهمترین سرمایه کشور هستند ، اما متأسفانه به دلیل تورم و کاهش ارزش پول ملی ، عده زیادی از آنها نه تنها قدرت خرید خود را از دست داده اند ، بلکه از نظر معیشت هم ، دچار مشکل هستند؛ لذا لازم و ضروری است که دولت در جهت ترمیم این شکاف ، اقدامات لازم را به عمل آورد.

به گفته سلاح ورزی ، تغییر مصوبه مزد 99 قطعاً منتفی است؛ اما احتمالاً دولت کمک ها و حمایت هایی از جمله افزایش مبلغ هزینه مسکن را برای کارگران در نظر خواهد گرفت.

این فعال کارفرمایی ادامه داد : در روزهای اخیر ، پیشنهاداتی ارائه شده بود که در قالب انجام یک تفاهم نامه فی مابین تشکل های کارگری و کانون عالی کارفرمایی بدون تغییر در مبلغ مجموعه مزد ، جابه جایی های بین رقم های اجزای موضوع صورت گیرد و بعد از 4 ماه اجرایی شود که البته در جلسه روز گذشته (25 فروردین 99) هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایی مطرح و با آن مخالفت شد.


جزئیات افزایش دستمزد کارگران در سال 99

پس از هفته ها چانه زنی و کش و قوس برای تعیین دستمزد ٩٩ کارگران ، سرانجام چهارشنبه گذشته میزان دستمزد امسال تصویب شد تا طبق تصمیم قانونگذار که مقرر کرده میزان دستمزد باید هر سال توسط ذینفعان در جلسه شورای عالی کار تعیین شود ، عمل شود.

جزییات دستمزد ٩٩ کارگران

حداقل مزد ماهانه در سال جاری یک میلیون و ٨٣5 هزار و 4٢6 تومان است. علاوه بر آن کمک هزینه 4٠٠ هزار تومان ، حق اولاد (برای هر فرزند) ١٨٣ هزار و 54٢ تومان ، پایه سنواتی ١٧5 هزار تومان و کمک هزینه مسکن یکصدهزار تومان تعیین شد.

در مجموع حداقل دریافتی ماهانه یک خانوار ٣.٣ نفر ٢ میلیون و ٧4٩ هزار تومان است.

متوسط درصد افزایش دستمزد کارگران در سال های ٩٨ و ٩٩

مقایسه جزییات دستمزد ٩٨ و ٩٩ کارگران نشان می دهد که کمک هزینه ٩١.6 درصد ، پایه سنواتی ٩٣.6 درصد ، حداقل مزد ماهانه ٢٨.٧ درصد و کمک هزینه مسکن ٧5 درصد رشد داشته است.

همچنین حداقل دریافتی ماهانه کارگرانی که فرزند نداشته باشند ٣٨.4 درصد ، کارگر با یک فرزند ٣٧.٧ درصد و کارگر با دو فرزند ٣٧ درصد افزایش یافته است. مزد ماهانه کارگران با بعد خانوار ٣.٣ نفر نیز ٣٧.5 درصد رشد داشته است.

نتیجه بررسی ها بیانگر این است که مجموع دستمزد کارگران در سال های ٩٨ و ٩٩ در آیتم های مختلف قابل توجه بوده است به گونه ای که حداقل مزد ماهانه کارگران 5٧.5 درصد ، پایه سنواتی ١٨٧.٣ درصد ، حق اولاد 5٧.5 درصد ، کمک هزینه ١٨٣.٣ درصد و کمک هزینه مسکن ١5٠ درصد افزایش یافته است.

ماده 4١ قانون کار شورای عالی کار را موظف کرده هر ساله میزان دستمزد کارگران را براساس نرخ تورم تعیین کند. بنابراین مراکز مربوطه موظف هستند نرخ تورمی را اعلام کنند و مرکز آمار نرخ تورم سال ٩٧ را ٢6.٩ درصد و نرخ تورم سال گذشته را ٣4.٨ درصد اعلام کرد.

این مرکز مجموع نرخ تورم سال ٩٨ و ٩٩ را 6١.٧ درصد و متوسط نرخ تورم در این دوره را ٣٠.٩ درصد اعلام کرد.

مجموع حداقل دریافتی خانوار ٣.٣ نفر در این سال ها ( ٩٨ و ٩٩ ) ١٣.٣ درصد بیش از نرخ تورم است. همچنین متوسط دریافتی خانوار ٣.٣ نفر در سال گذشته و امسال 6.6 درصد بیش از نرخ تورم است.

  • تاریخ: سه شنبه, 26 فروردين 1399
  • برگرفته از: ایرنا / تسنیم
این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
از افزایش مجدد حداقل دستمزد 99 چه خبر؟ + جزئیات
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,220