تغییرات در سهمیه سوخت خودرو های معلولین و جانبازان ، آژانس های تاکسی تلفنی و سرویس مدارس ، قایق های صیادی و سهمیه خودرو ها و موتورسیکلت فرسوده اعلام شد.

وضعیت سهمیه بندی بنزین خودروها

شهرام رضایی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به مصوبه اخیر کارگروه تعیین سهمیه سوخت خودرو ها گفت : از این ماه و با توجه به این مصوبه ، 40 لیتر به سهمیه سوخت خودرو های معلولان و جانبازان اضافه شد. بدین صورت سهمیه سوخت خودرو های تک سوز شخصی متعلق به معلولان و جانبازان 100 لیتر و خودرو های دوگانه سوز 70 لیتر در ماه تعیین شده است.جدول سهمیه بندی بنزین با قیمت جدید + آخرین تغییرات در ایرناکجدول سهمیه بندی بنزین با قیمت جدید + آخرین تغییرات در ایرناک

وی در ادامه اظهار داشت : افرادی که کارت سوخت مخصوص معلولان و جانبازان دریافت کرده اند از همین ماه افزایش سهمیه خود را دریافت خواهند کرد ، اما کسانی که فاقد این کارت هستند باید برای دریافت کارت سوخت مخصوص معلولان و جانبازان اقدام کنند. البته تفاوت و مانده افزایش سهمیه ماه های قبل نیز به کارت این افراد واریز خواهد شد.

نحوه سهمیه بندی بنزین در سال 98

سهمیه بندی بنزین

* سرویس های مدارس سهمیه سوخت خود را براساس پیمایش دریافت می کنند

رضایی در خصوص تخصیص سهمیه سوخت آژانس های تاکسی تلفنی و سرویس های مدارس نیز افزود : امروز فهرست خودرو های آژانس های تاکسی تلفنی دریافت شد و سهمیه سوخت آن ها به صورت اعتبار تا فردا واریز خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان این که سهمیه برخی از سرویس های مدارس نیز اعمال شده است ، گفت : سرویس های مدارس سهمیه سوخت خود را براساس پیمایش دریافت می کنند ، اما برای تاکسی های تلفنی سهمیه 200 لیتر در ماه در نظر گرفته شده است.

وی همچنین افزود : سهمیه در نظر گرفته شده برای سرویس های مدارس و آژانس های تاکسی تلفنی به صورت اعتبار بوده و تفاوت نرخ بنزین آزاد و بنزین سهمیه ای تا سقف تعیین شده به صورت ریالی در کارت بانکی مالکان این خودرو ها واریز شده و این افراد می توانند از این مبلغ صرفاً برای پرداخت هزینه سوخت خود در جایگاه ها استفاده کنند.

*خودرو ها و موتورسیکلت های فرسوده سهمیه سوخت دریافت نمی کنند

رضایی در خصوص تعیین سهمیه سوخت قایق های صیادی نیز افزود : براساس مصوبه ای که اخیراً صادر شده شبیه آن چه در قبل و طبق سامانه تجارت آسان به این قایق ها سهمیه سوخت تعلق می گرفته هم اکنون نیز این سهمیه لحاظ خواهد شد.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت : سهمیه سوخت قایق های صیادی براساس توان قایق و مقدار مسافت طی شده که باید به تأییدیه شیلات برسد به صورت بنزین در کارت سوخت آن ها اعمال خواهد شد.

وی در خصوص برخی اخبار مبنی بر تخصیص سهمیه سفر به خودرو های شخصی در آستانه تعطیلات نوروز گفت : قبلاً سهمیه ای با عنوان سهمیه سفر داشته ایم ، اما هنوز در این زمینه تصمیمی در کارگروه تعیین سهمیه های سوخت گرفته نشده است.

رضایی درباره تخصیص سهمیه سوخت به خودرو ها و موتورسیکلت های فرسوده نیز گفت : براساس مصوبه دولت و همچنین ستاد هوای پاک این خودرو ها سهمیه سوخت دریافت نمی کنند و تا امروز تغییری در این مصوبه انجام نشده است.

*زمان صدور کارت های سوخت ممکن است تا دو ماه طول بکشد

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درباره برگزاری مناقصه برای واردات 4 میلیون کارت خام سوخت هم افزود : ما سالیانه به این میزان کارت خام سوخت نیاز داریم و با توجه به این که امسال این عدد افزایش یافته و در یکی دو ماه گذشته بیش از 2 میلیون درخواست برای صدور کارت سوخت داشته ایم تصمیم به برگزاری این مناقصه و تهیه 4 میلیون کارت خام سوخت گرفته ایم.

وی درباره مدت زمان انتظار برای صدور کارت سوخت المثنی هم گفت : هم اکنون توان تولید کارت سوخت در کشور روزانه 30 هزار عدد است که برخی مواقع این توان به 50 هزار کارت در روز نیز می رسد ، اما از آنجا که همچنان حدود 300 تا 400 هزار درخواست در صف تولید قرار دارند ممکن است زمان صدور کارت های سوخت که در حال عادی بین 2 تا 3 هفته زمان می برد به حدود 2 ماه افزایش یابد.

رضایی درباره برخی گلایه ها مبنی بر از بین رفتن سهمیه سوخت خودرو ها در هنگام سوخت گیری افزود : همان طور که قبلاً بار ها نیز توضیح داده ایم؛ اگر شهروندان عزیز هنگام سوخت گیری و قبل از حک شدن جمله «کارت خود را بردارید» بر روی صفحه های نمایشگر نازل ها کارت سوخت خود را از نازل خارج کنند؛ ممکن است کسری از 3 و 9 دهم لیتر از سهمیه آن ها کم شود؛ لذا از همه درخواست داریم حتماً پس از اتمام سوخت گیری منتظر باشند تا پیام کارت سوخت خود را بردارید روی نمایشگر نشان داده شود و تا قبل از این اقدام به برداشتن کارت خود نکنند.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در پایان در خصوص کاهش مصرف سوخت پس از اجرای طرح سهمیه بندی سوخت نیز گفت : آمار های فعلی حکایت از کاهش روزانه 20 میلیون لیتر بنزین در کشور دارد ، اما تجربیات گذشته نشان می دهد این کاهش مصرف در آینده دچار تغییر شود بنابراین باید تا آخر سال صبر کرد تا با اطمینان بیشتری در زمینه میزان صرفه جویی بنزین پس از اجرای طرح سهمیه بندی اظهار نظر کرد.

  • تاریخ: چهارشنبه, 11 دی 1398
  • برگرفته از: فارس
این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
جدول سهمیه بندی بنزین با قیمت جدید + آخرین تغییرات
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 1,990