بیژن زنگنه وزیر نفت در خصوص وضعیت سهمیه بندی بنزین و دو نرخی شدن آن توضیحاتی ارائه کرد.

وضعیت سهمیه بندی بنزین در سال 98

وزیر نفت با بیان این که کارت سوخت زمانی لازم است که سهمیه بندی وجود داشته باشد گفت:درخصوص سهمیه بندی ایده ای وجود دارد، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه بندی، بنزین 2 نرخی خواهد شد.آخرین اخبار از سهمیه بندی و دو نرخی شدن قیمت بنزین در ایرناک آخرین اخبار از سهمیه بندی و دو نرخی شدن قیمت بنزین در ایرناک

بیژن نامدار زنگنه در برنامه تیتر امشب به دغدغه های مردم در خصوص بنزین و وضعیت حوزه نفت پرداخت.

نحوه سهمیه بندی بنزین در سال 98

سهمیه بندی بنزین

مهم ترین بخش از اظهارات وزیر نفت :

* تصمیم برای استفاده از کارت سوخت حدود 20 سال پیش با تکنولوژی آن موقع گرفته شد و به اجرا هم رسید. تاکنون 44 میلیون کارت سوخت برای انواع وسائل نقلیه داده شده است. برای تمام خودروهایی که شماره شده اند کارت سوخت داده شده، اما تعدادی گم کرده اند.

* مقرر شده در کلان شهرها از کارت سوخت شخصی استفاده شود. به اعتقاد بنده کارت سوخت زمانی لازم است که سهمیه بندی وجود داشته باشد. در خصوص سهمیه بندی ایده ای وجود دارد، اما هنوز به ما ابلاغ نشده و در واقع هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه بندی، بنزین 2 نرخی خواهد شد.

* سیستم کارت سوخت را برنداشته ایم، فقط در این مدت با کارت جایگاه داران ارائه می شده است. الان هم استقبال از کارت سوخت شخصی کم بود و تا وقتی سهمیه بندی نباشد مردم آن را جدی نمی گیرند.

* در حال حاضر سهمیه بندی و محدودیت در عرضه وجود ندارد، اما با کارت جایگاه دار فقط 30 لیتر بنزین عرضه می شود.

* قیمت روغن موتور آزاد است و فقط فرآورده های نفتی اصلی همچون نفت کوره، بنزین، گازوئیل یارانه ای هستند.

* بزرگترین ذخائر مشترک ما در پارس جنوبی و غرب کارون است تا چند سال پیش در میزان برداشت از طرف عراقی و قطری عقب بودیم. در حال حاضر در برداشت روزانه جلو افتاده ایم.

* برای میدان هایی که با عربستان داریم با عنوان فروزان برنامه توسعه برداشت داریم. در میدان فرزاد ای و فرزاد بی، معطل هندی ها بودیم و هنوز هم هستیم و از این دو میدان، برداشتی نکرده ایم. از 27 فاز پارس جنوبی، پالایشگاه های 25 فاز کامل شده است و تا اواخر امسال یا اوایل سال بعد، بخش دریایی تمامی 27 فاز به بهره برداری خواهد رسید. ما برنامه ای داریم تا همه میادین مشترک کشور تا پایان کار این دولت به سامان برسد.

* پالایشگاه خوب بنزین خوب می دهد. ما هم در مورد کمیت و هم کیفیت بنزین تلاش کرده ایم. در سال گذشته میزان تولید بنزین یورو به 76 میلیون لیتر رسید. در حال حاضر کل تولید بنزین به 115 میلیون لیتر رسیده و 11 میلیون لیتر اضافه تولید داریم که برنامه ریزی برای صادرات آن می شود.

* در تولید بنزین در اوپک اول هستیم. برای بهبود کیفیت در پالایشگاه تهران، اصفهان و آبادان اقداماتی شده است و اکنون در کلان شهرها بنزین یورو عرضه می شود. بهبود وضعیت هوا به کیفیت بنزین و گازرسانی مرتبط است.

  • تاریخ: جمعه, 08 شهریور 1398
  • برگرفته از: خبرآنلاین
بازدید : 3,541 بار
آخرین اخبار از سهمیه بندی و دو نرخی شدن قیمت بنزین
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,730