حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال 98 را در ادامه این گزارش ملاحظه می فرمائید.

حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال 98

حداقل عیدی کارگران در پایان سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان است.حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال 98 در ایرناک حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال 98 در ایرناک

بر اساس قانون کار کلیه کارگاه های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود در پایان هر سال ، معادل شصت روز آخرین مزد ، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

در عین حال قانون کار ، برای پرداخت عیدی «سقف پرداختی» در نظر گرفته است به این ترتیب که عیدی پایان سال کارکنان تحت پوشش قانون کار ، دو برابر حقوق پایه هر فرد است به شرطی که از 3 برابر حقوق پایه مصوب تجاوز نکند.

با توجه به اینکه «حداقل دستمزد سال 98» کارگران با تصویب شورای عالی کار در اسفند سال گذشته ، یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان در نظر گرفته شده است ، بنابراین عیدی کارگران «حداقلی بگیر» باید 3 میلیون و 34 هزار تومان باشد.

میزان دریافت عیدی برای سایر بیمه شدگانی که حقوق پایه آنها به واسطه سابقه کار بیشتر «بیش از حداقل دستمزد» است نیز ، باید معادل دو برابر حقوق پایه درج شده در فیش حقوقی باشد. به عنوان مثال اگر حقوق پایه بیمه شده ای 2 میلیون تومان باشد ، میزان عیدی پرداختی به وی 4 میلیون تومان است.

البته همانطور که پیش تر اعلام شد ، قانون کار برای پرداخت عیدی ، «سقف» در نظر گرفته است به طوری که میزان عیدی نباید از سه برابر «حداقل دستمزد مصوب» بیشتر شود. بر این اساس ، میزان عیدی هر کارگر نباید از سه برابر حداقل دستمزد مصوب (یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان) تجاوز کند. بنابراین حداقل عیدی کارگران در پایان سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان است.

با این حساب اگر حقوق پایه کارگری 2 میلیون و 500 هزار تومان باشد ، دو برابر این میزان 5 میلیون تومان می شود اما طبق قانون به دلیل اینکه از سه برابر حداقل دستمزد تجاوز می کند ، میزان عیدی پرداختی به وی ، سقف اعلام شده است.

علاوه بر پرداخت عیدی ، کارفرما نیز مکلف است به کارگرانی که یک سال از اشتغال آنها در همان کارگاه (محل خدمت) می گذرد ، معادل یک پایه حقوق به عنوان حق سنوات یا همان مزایای پایان خدمت پرداخت کند.

عیدی کارگران

برخی کارفرمایان این مزایا را در پایان هر سال همراه با عیدی پرداخت می کنند اما برخی کارفرمایان حق سنوات را در پایان دوران اتمام کار یا قطع همکاری تسویه می کنند.

  • تاریخ: شنبه, 21 دی 1398
  • برگرفته از: مهر
بازدید : 4,498 بار
حداقل و حداکثر عیدی کارگران در پایان سال 98
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,460