پس از حذف قانون الزام چک برای ثبت نام خودرو ، وزارت صمت نسبت به حذف پرداخت مبلغ ودیعه قبل از قرعه کشی خیز برداشته است.

ساز و کار جدید وزارت صمت برای ارائه خودرو و کنترل بازار با مشکلات و اختلالاتی مواجه شده است که باید هر چه سریع تر برطرف شده و اصلاح شود. از جمله این اشکالات قانونی بود که خریداران را ملزم می کرد نیمی از هزینه خرید خودرو را پیش از انجام قرعه کشی و برای خرید خودروی مورد نظر خود واریز کند.رونمایی از شرط جدید ثبت نام خودرو + ضوابط 10 گانه در ایرناکرونمایی از شرط جدید ثبت نام خودرو + ضوابط 10 گانه در ایرناک

این در حالی است که پیش از این وزارت صمت وعده داده بود که این پول ها در حساب خودروسازها واریز نخواهد شد و صرفاً در حساب خود شخص بلوکه می شود. به عبارتی ساده تر فرد متقاضی باید نیمی از مبلغ مورد نیاز برای خرید خودرو را در حسابش داشته باشد تا وارد فرآیند قرعه کشی و خرید خودرو شود.

اما با نزدیک شدن به روز موعود و آغاز فرآیند ثبت نام اعلام شد که خبری از بلوکه شدن پول در حساب متقاضی نیست و مبالغ باید در حساب واسطی بین خودروساز و متقاضی ذخیره شود. همین موضوع کافی بود تا بازار شایع به اندازه کافی داغ شده و در دل مردم دلهره تاریخ باز پرداخت پول هایشان بیفتد از طرفی دریافت پول با بلوکه شدن آن متفاوت است و انجام قرعه کشی بعد از دریافت وجه ساختاری شبیه به لاتاری ایجاد می کرد که از نظر شرعی مشکلاتی دارد.

تمام این موضوعات در نهایت تصمیم گیری عجولانه سرپرست جدید وزارت صمت را به همراه داشت. شب گذشته حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت بیان کرد : بعد از اتمام مهلت ثبت نام و بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی کمیته خودرو ، قرعه کشی با نظارت دستگاه های امنیتی و نظارتی و در حضور نمایندگان رسانه های جمعی ، صورت پذیرفته و صرفا حائزان شرایط مطابق با قرعه کشی انجام شده ، ملزم به پرداخت وجه خودرو خواهند بود؛ بنابر این در هیچ یک از مراحل ثبت نام ، متقاضیان خرید خودرو ملزم به پرداخت وجه نخواهند بود و واریز 100 درصد وجه خودرو تنها از سوی افرادی صورت خواهد پذیرفت که بر اساس قرعه کشی انجام شده ، حائز شرایط تشخیص داده شوند.

سرنوشت ثبت نام های بدون واریزی چه می شود؟

این تصمیم ناگهانی بدون شک می تواند مشکلات زیادی را برای متقاضیان به همراه داشته باشد؛ افراد بسیاری ممکن است بدون داشتن شرایط مالی و صرفا برای امتحان کردن شانس وارد فرآیند ثبت نام شوند همچنین تغییر فرآیند پرداخت و الزامی شدن واریز یکباره 100 درصد پول اعمال فشار بیش از پیش را به همراه دارد.

یک منبع آگاه در گفت وگویی با تاکید بر مشکل سایت های خودروسازی بیان کرد : اشکالات نرم افزاری در سامانه جدید طراحی شده توسط خودروسازی ها وجود دارد که روند بهبودی را طی می کند. مشکلاتی برای افرادی که از خرید انصراف داده و یا قصد انتخاب خودرو مورد نظر خود را داشتند پیش آمده است که روند اصلاح آن آغاز شده است.

او با اشاره به فشاری که از طرف مردم و رسانه ها برای لغو قانون واریز 50 درصد مبلغ خودرو وجود داشت ، تشریح کرد : بعد از انجام قرعه کشی افراد انتخاب شده موظف خواهند بود هزینه تمام خرید خودرو یعنی قیمت پایه و هزینه ارزش افزوده ، شماره گزاری بیمه و غیره را یکجا پرداخت کنند. خودرو هم تا کم تر از 3 ماه به دست مشتری خواهد رسید.

این منبع اگاه با تاکید بر این که بستر لازم برای بلوکه شدن پول در فرآیند واریز وجه فراهم شده بود ، تصریح کرد : چند روز برای فراهم کردن بستر لازم و بلوکه شدن مبالغ برای فروش برنامه ریزی شده بود که با دستور سرپرست وزارت صمت لغو شد و فرآیند واریز به بعد از قرعه کشی موکول شد.

این منبع آگاه درباره این که انتقال فرآیند واریز وجه به بعد از قرعه کشی باعث ایجاد تقاضای کاذب می شود ، بیان کرد : سازوکاری برای کنترل تقاضای کاذب و افرادی که بدون داشتن توان پرداخت هزینه وارد فرآیند ثبت نام می شوند طراحی نشده و برای معرفی سازوکار کنترل این بازار باید منتظر اطلاع رسانی های جدید وزارت صمت باشیم.

این اولین تصمیم متناقض سرپرست جدید در ماجرای فروش خودرو نیست و در الزامی شدن ارائه چک هم اتفاقات مشابهی را شاهد بودیم. اجرای درست این طرح در وزارت صمت و افزایش تیراژ تولید می تواند در نهایت برابر شدن میزان عرضه و تقاضا و بازگشت ثبات را برای بازار خودرو به همراه داشته باشد اما این دست تصمیمات متناقض ممکن است بازی را از دست مسئولان وزارت صمت خارج کرده و زحمات کشیده شده را به باد دهد تا مجددا همه چیز به دست دلال ها اداره شود.

ضوابط 10 گانه برای ثبت نام خودرو

حضور و ثبت نام در فرآیند فروش خودروسازان مشروط به رعایت شرایط ده گانه ذیل است :

1- با هر کدملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان وجود دارد.

2- مشتریانی که در 36 ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت های خودروساز کرده اند ، مجاز به ثبت نام نیستند.

3- دارابودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی است.

4- سن خریدار خودرو باید بالاتر از 18سال باشد و کد ملی ، شماره تلفن همراه ، مشخصات حساب بانکی ، همه باید متعلق به شخص ثبت نام کننده باشد.

5- افراد نباید پلاک خودرو فعال و نصب شده داشته باشند.

6- خریدار خودرو ، به هیچ عنوان حق فروش وکالتی خودرو را ندارد و خودروی فروخته شده قابل صلح نیست.

7- چنانچه در راستی آزمایی مراحل فروش ، تکمیل وجه ، تحویل خودرو و حتی در بازه زمانی پس از تحویل خودرو ، مشخص شود که خریدار از ضوابط عدول کرده یا در فرآیند ثبت نام صداقت نداشته است ، خودروی وی توقیف و مطابق با قانون با آن برخورد می شود.

8- هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند تحویل مشتری قرار می گیرد ، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه و پس از تردد 1000کیلومتری ، برای استفاده از گارانتی به نمایندگی های مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند.

9- مشتریان باید در ثبت شماره شبا خود در سایت فروش دقت کنند ، چراکه مسوولیت ورود شماره شبا به صورت اشتباه و در نهایت برگشت پول به فرد دیگر بر عهده ثبت نام کننده است؛ ضمن اینکه شماره شبای اعلامی حتما باید به نام خود متقاضی باشد؛ چراکه وجه برگشتی در صورت عدم موفقیت در قرعه کشی ، تنها به شماره شبای اعلامی منطبق با نام فرد ثبت نام کننده واریز خواهد شد.

10- سند خودرو تا یکسال در رهن شرکت باقی خواهد ماند.

آیا برای ثبت نام خودرو باید عجله کنیم؟

پیرو اطلاعیه شماره یک وزارت صنعت ، معدن و تجارت مبنی بر ضوابط ثبت نام و فروش خودروها در طرح ویژه ایام عید سعید فطر : متقاضیان محترم جهت دریافت نام کاربری و رمز عبور برای انجام مراحل ثبت نام ، به مدت ده روز فرصت خواهند داشت تا با مراجعه به سامانه های فروش خودروسازان ثبت نام خود را انجام دهند.

زمان دریافت نام کاربری و رمز عبور از روز یکشنبه (4 خرداد) آغاز شده و تا پایان زمان ثبت نام یعنی روز چهارشنبه (14خرداد 99) ادامه خواهد داشت. همچنین زمان ثبت نام خرید خودرو های ارایه شده در این طرح نیز از چهارشنبه 7 خردادماه آغاز شده و تا تاریخ چهارشنبه 14 خردادماه ادامه خواهد داشت.

بر این اساس ، متقاضیان محترم می توانند در فواصل زمانی مختلف طی 10 روز متوالی (از 4 تا 14 خردادماه) ، برای انجام مراحل دریافت نام کاربری و رمز عبور ، به سامانه های فروش طراحی شده از سوی خودروسازان مراجعه نمایند.

بدیهی است ، تقدم و تاخر ثبت نام ، تاثیری در قرعه کشی نهایی نخواهد داشت. توصیه میشود متقاضیان محترم بدون نگرانی و عجله ، در یکی از روزهای آتی تا ده روز آینده ، ترجیحا روزهای میانی ، اقدام به دریافت نام کاربری و ثبت نام خرید اقدام نمایند.

  • تاریخ: پنج شنبه, 08 خرداد 1399
  • برگرفته از: باشگاه خبرنگاران
این مطلب مفید بود؟
(6 رای)
90%
رونمایی از شرط جدید ثبت نام خودرو + ضوابط 10 گانه
4.6
out of
5
(
7
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,220