محمودزاده گفت : پالایش شرایط متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تا نیمه دوم بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

مرحله دوم ثبت نام طرح ملی مسکن

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با بیان اینکه ارزیابی و پالایش های انجام شده از ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن هنوز به اتمام نرسیده است ، گفت : امیدواریم پالایش متقاضیان تا نیمه دوم بهمن ماه به اتمام برسد. پس از آن متقاضیان می توانند مراحل بعدی را برای انجام ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن انجام دهند.زمان مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن + شرایط و قیمت در ایرناک زمان مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن + شرایط و قیمت در ایرناک

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تمامی مدیران کل راه و شهرسازی استان ها در تلاش هستند تا ظرفیت را برای متقاضیان جدید در شهرهای مختلف به ویژه کلانشهرها افزایش دهند ، گفت : تا قبل از اتمام سال و هم زمان با ایجاد ظرفیت های جدید ثبت نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن انجام می شود و ما سعی می کنیم با افزایش ظرفیت ها بتوانیم متقاضیان بیشتری را در این شهرها ثبت نام کنیم.

محمودزاده تأکید کرد : با توجه به آنکه حجم پالایش ها در این مناطق افزایش یافته ، نمی توانیم آمارهای جدیدی از حذف شدگان طرح اقدام ملی مسکن اعلام کنیم اما میزان حذف شدگان بسیار بیشتر از آخرین آماری است که اعلام شده است.

افزایش ظرفیت های جدید در شهرهای مختلف کشور برای طرح اقدام ملی مسکن

او تأکید کرد : برنامه ریزی ها به صورت شبانه روزی برای آنالیز شرایط متقاضیان انجام می شود و ما امیدواریم بتوانیم با بررسی دقیق شرایط بهتری را برای متقاضیان جدید اعلام کنیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی یادآور شد : در شهرهای جدید تهران از جمله پردیس و پرند ظرفیت سازی های جدیدی در حال انجام است که در دور دوم متقاضیان بتوانند به محض اعلام زمان دقیق ثبت نام را انجام دهند.

گفتنی است ، ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از آبان ماه آغاز شده است و با توجه به ساخت 400 هزار واحد مسکونی در مناطق مختلف کشور از جمله شهر های جدید بسیاری از متقاضیان ثبت نام های خود را انجام داده اند.

مهم ترین شرایطی که در طرح اقدام ملی مسکن اعلام کرده اند ، عبارت است از متأهل بودن ، نداشتن هیچگونه زمین و یا ملکی از ابتدای انقلاب ، دریافت نکردن هیچگونه تسهیلات مسکنی و حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا که بسیاری از متقاضیان در دور اول ثبت نام به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف شده اند.


آورده اولیه متقاضیان مسکن ملی

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با تکذیب آورده اولیه 150 میلیون تومانی متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن ، گفت : طبق جدولی که برای طرح مسکن ملی در سایت منتشر شده است ، متقاضیان در مرحله اول تنها 30 درصد کل بهای تمام شده را پرداخت می کنند و در مراحل بعدی مطابق با پیشرفت واحد های مسکونی آورده های خود را پرداخت می کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آورده متقاضیان برای واحد های طرح اقدام ملی مسکن در شهر های مختلف 30 تا 40 میلیون تومان است ، گفت : در صورتی که پروژه های طرح اقدام ملی مسکن 99 ساله باشد و متقاضیان به صورت گروهی واحد های خود را تحویل بگیرند ، قیمت تمام شده ساخت واحد ها بسیار ارزان تر تمام می شود.

واریز اقساط خریداران مسکن ملی به چه صورت است؟

محمودزاده افزود : در صورتی که متقاضیان به صورت گروهی و پلاک به پلاک در قالب گروه های زیر 10 نفر واحد های خود را بسازند ، ممکن است آورده متقاضیان زیر 100 میلیون تومان تمام شود. متقاضیان برای این پروژه های 99 ساله 100 میلیون آورده باید داشته باشند و 100 میلیون تومان هم تسهیلات دریافت می کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد : در ابتدا متقاضیان 30 میلیون تومان به حساب واریز می کنند و مابه التفاوت قیمت تمام شده را طی جدولی در مراحل مختلف مطابق با پیشرفت واحد ها واریز می کنند.

محمودزاده درباره قیمت واحد های مسکونی طرح اقدام ملی مسکن برای استان تهران هم گفت : آپارتمان هایی که 3 یا 4 طبقه ساخته می شوند متری 2 میلیون و 500 هزار تومان تمام می شود. به این مفهوم که اگر فردی واحد 100 متری را انتخاب کرده باشد قیمت تمام شده ساخت این واحد با دریافت تسهیلات 250 میلیون تومان برای آن تمام می شود.

او افزود : تمامی واحد های طرح اقدام ملی مسکن 75 تا 100 میلیون تومان تسهیلات دارند که متقاضیان مطابق با نیاز خود این تسهیلات را دریافت می کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود : برای یک واحد 100 متری در استان تهران ممکن است کل آورده متقاضیان تنها 150 میلیون تومان باشد.

اختصاص زمین رایگان برای ساخت واحد های 99 ساله طرح مسکن ملی

محمودزاده درباره قیمت زمین های واحد های طرح اقدام ملی مسکن هم گفت : اگر اراضی 99 ساله باشد که این زمین ها رایگان و یا با قیمت بسیار پایین برای متقاضیان تمام می شود ، ولی اگر در قالب طرح های 99 ساله نباشد متقاضیان پس از 2 سال استراحت و تحویل گرفتن واحد های خود اقساط این اراضی را پرداخت می کنند که قیمت آن به نرخ امروز است ، اما اقساط آن به صورت طولانی مدت در نظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه در شهر های استان تهران در طرح اقدام ملی مسکن میانگین یک متر مکعب زمین بین 3 و نیم تا 4 میلیون تومان است گفت : برای آپارتمان های پر تراکمی که مساحتی حدود 38 تا 43 متر دارند قیمت زمین حدود 120 میلیون تومان تخمین زده می شود که متقاضیان این مبلغ را می توانند در اقساط 12 ساله پرداخت کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود : تمامی این مبالغ به صورت علی الحساب است و با نرخ های همان دوره از متقاضیان دریافت می شود.

محمودزاده با اشاره به اینکه برای استان تهران 70 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده است ، گفت : در 30 آذر ماه ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران آغاز شد که در این دوره تمامی واحد ها در شهر های پردیس و پرند در همان ساعات ابتدایی پر شد.

او یادآور شد : ما در طرح اقدام ملی مسکن برای استان تهران از تمامی ظرفیت های خود با وجود مشکلاتی که وجود داشت استفاده کردیم و ممکن است در مرحله دوم برای پردیس ، پرند و هشتگرد ظرفیت های کمتری در نظر گرفته شود یا اصلا ظرفیتی در نظر گرفته نشود ، اما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا پایان سال بتوانیم برای استان تهران ظرفیت سازی کنیم.

گفتنی است طرح اقدام ملی مسکن به عنوان بزرگترین و مهمترین طرح مسکنی در دولت دوازدهم از پایان سال گذشته کلید خورد و ثبت نام متقاضیان برای 400 هزار واحد مسکونی که در نظر گرفته شده بود از 21 آبان ماه آغاز و تا 30 آذر ادامه داشت در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن 260 هزار نفر در 538 شهر ثبت نام کردند که 20 هزار نفر از آن ها در بافت های فرسوده و 240 هزار نفر از آن ها در سایر بخش ها و شهر های جدید ثبت نام کردند.

طبق گفته وزیر راه و شهرسازی پس از پالایش و راستی آزمایی شرایط متقاضیان مجدد مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن آغاز می شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی راستی آزمایی شرایط متقاضیان حدود یک تا 2 ماه به طول می انجامد و در این دوره بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف خواهند شد که همین موضوع باعث ایجاد ظرفیت های جدید در شهر های مختلف خواهد شد.

شرایطی که متقاضیان در این دوره برای ثبت نام باید داشته باشند از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ تسهیلات دولتی از جمله دریافت زمین ، ملک و یا تسهیلات خرید مسکن دریافت نکرده باشند و سابقه 5 سال سکونت در شهر انتخاب شده را داشته باشند و متقاضیان باید متأهل ، سرپرست خانوار و بانوان باید بالای 35 سال را داشته باشند.

همچنین متقاضیان باید فرم "ج" آن ها سبز باشد که طبق ارزیابی های صورت گرفته در مرحله اول بیش از 40 درصد از ثبت نام کنندگان به دلیل آنکه فرم جیم آن ها قرمز بوده از همان اول حذف شده اند.

همچنین متراژ واحد هایی که برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شده به صورت میانگین 75 تا 100 متر است که کمترین آن حدود 65 متر یک خوابه و بیشترین آن حدود 100 متر در نظر گرفته شده است.


شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی در استان های کشور

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن ، طرح « اقدام ملی تأمین مسکن » را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه ریزی نموده است.

وفق مفاد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آیین نامه مربوطه به آن ، شرایط و مشخصات طرح عبارتند از :

۱- متقاضی و افراد تحت تکفل ، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین ، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).

۲- متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.

۳- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن

۴- دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

• در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.

۵- نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی ، تسهیلات معوقه و ...)

۶- توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

۷- امکان سپرده گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی ، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه.

۸- توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی

 

  • تاریخ: یکشنبه, 06 بهمن 1398
  • برگرفته از: باشگاه خبرنگاران
بازدید : 1,682 بار
زمان مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن + شرایط و قیمت
4.2
out of
5
(
5
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,090