مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند از مرگ 3 نفر در حادثه جرم گیری لوله فاضلاب خبر داد.

3 کشته در حادثه جرم گیری لوله فاضلاب

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند گفت:چهار نفر از اعضای یک خانواده در بیرجند که برای جرم گیری لوله فاضلاب از اسید استفاده کرده بودند، دچار حادثه و سه نفر از آنان فوت شدند.حادثه جرم گیری مرگبار لوله فاضلاب در بیرجند در ایرناک حادثه جرم گیری مرگبار لوله فاضلاب در بیرجند در ایرناک

علی حسینی افزود:این خانواده که در زیرزمینی یک آپارتمان ساکن بودند با ریختن اسید به داخل چاه فاضلاب، شرایط اسیدی بودن گاز متان و سایر گاز های کشنده را افزایش دادند.

وی بیان کرد:از آنجاییکه چاه فاضلاب تخلیه بوده است اسید کمک کرده حجم گاز ها افزایش یابد و محیط به شدت آلوده شود و منجر به فوت این اعضای خانواده شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند اظهار داشت:در این حادثه پنج نفر از کارکنان آتش نشانی بیرجند نیز دچار گازگرفتگی و به بیمارستان منتقل شدند که اکنون مرخص شده اند.

وی با بیان اینکه یکی از اعضای خانواده در حالت کما و بخش ICU بیمارستان بستری است ادامه داد:برای باز کردن چاه فاضلاب ریختن اسید به هیچ وجه توصیه نمی شود.

حسینی همچنین توصیه کرد:ریختن اسید علاوه بر بوی بد خطرات زیادی نیز به همراه دارد و گاهی منجر به فوت افراد می شود.

وی تاکید کرد:در این حادثه به خاطر تخلیه چاه در روز های اخیر و ریختن نوعی ماده اسیدی که در دست آزمایش است، شرایط تولید حجم زیادی از گاز H. 2 S. (سولفید هیدروژن)، متان، آمونیاک و سایر گاز های سمی و کشنده مهیا شده بود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند اضافه کرد:با توجه به حضور به موقع نیرو های امدادی در محل، از انفجار گاز پیشگیری شد در غیراینصورت با اتفاق بسیار وسیع تری مواجه بودیم.

وی گفت:در بررسی های اولیه گازسنج مشخص شد میزان گاز محیط مذکور 8.5 برابر حجم مجاز بوده است.

حسینی تاکید کرد:شهروندان سعی کنند در مکان هایی که به شبکه فاضلاب متصل است حتی المقدور از چاه های خانگی جذبی استفاده نکنند و به شبکه فاضلاب متصل شوند.

وی با بیان اینکه منزل مسکونی مذکور دارای چاه جذبی خانگی بوده است گفت:به شهروندان توصیه می شود از ریختن هرگونه ماده اسیدی و مشابه که برای باز شدن لوله ها استفاده می شود بدون مشورت از افراد و مراجع ذیصلاح خودداری کنند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نباید از ترکیب مواد شوینده و اسید ها در جرم گیری و نظافت استفاده کرد، گفت:همچنین شهروندان در صورت وقوع حادثه، قبل از اطمینان کامل از میزان گاز موجود در محل حادثه از ورود به محیط خودداری و مراتب را فوری به عوامل امدادی انعکاس دهند.

  • تاریخ: شنبه, 19 مرداد 1398
  • برگرفته از: ایرنا
بازدید : 186 بار
حادثه جرم گیری مرگبار لوله فاضلاب در بیرجند
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,610