بچه خوره چیست ؟دلایل و علائم حاملگی مولار و روشهای درمان بارداری مولار و علت و درمان قطعی بچه خوره یا حاملگی پوچ را در ایرناک خواهیم گفت.

بچه خوره یا حاملگی پوچ مولار چیست؟

حاملگی مولار یا پوچ که در میان عوام به بچه خوره نیز معروف است ، زمانی رخ می دهد که در تخم بارور شده ، به دنبال بروز اختلال در لقاح اسپرم و تخمک ، ناهنجاری های خاصی وجود داشته باشد. به این معنا که تخم بارورشده یا هرگز به جنین تبدیل نمی شود (که به آن مول کامل گفته می شود) یا این که به شکل غیر طبیعی رشد می کند و نمی تواند زنده بماند (مول نسبی) .بچه خوره | علائم و علل بچه خوره یا حاملگی پوچ مولار در ایرناک بچه خوره | علائم و علل بچه خوره یا حاملگی پوچ مولار در ایرناک

تشخیص بچه خوره

بچه خوره و حاملگی مول چه معنایی دارد؟

نکته بسیار مهم در مورد حاملگی پوچ یا مولار آن است که بر خلاف تصوری که نسبت به این نوع بارداری ها در زنان وجود دارد و آنان را نسبت به امکان بارداری های بعدی شان دچار تردید می کند ، نه تنها خانم ها پس از طی دوره درمان کامل این بیماری می توانند باردار شوند ، بلکه حتی به دنبال بدخیم شدن این بیماری و طی دوره شیمی درمانی نیز امکان بارداری مجدد در اکثر موارد وجود دارد.مول با سونوگرافی قابل تشخیص است و شکلی که در سونو دیده می شود یک جنین عادی نیست.

علائم بارداری مولار

بچه خوره یا مول ، علائم حاملگی مولار

بلکه یک جفت غیر عادی و به صورت خوشه انگوری است و گاهی بیمار می تواند آن را از خود دفع کند. به همین دلیل تشخیص سریع این بیماری مهم است و می تواند سریع پیشرفت نموده و به جاهای دیگر بدن مانند کبد و ریه نیز دست اندازی کند. قدم اصلی و اساسی درمان بعد از تشخیص ، تخلیه آنها می باشد که با کورتاژ معمولی حاملگی متفاوت است.

چراکه به دلیل عوارض زیاد و خطر خونریزی و یا آمبولی این ذرات دانه انگوری یک عمل پر خطر به شمار می رود. بنابراین به طور حتم باید از روش ساکشن کورتاژ آن هم توسط فردی متبحر و با حوصله انجام شود تا خطر پارگی رحم نیز کاهش یابد.خوشبختانه ماهیت این بیماری به گونه ایست که خودش را خیلی سریع نشان می دهد و سریع هم درمان می شود اما به شرط این که بیمار پیگیری اش را رها نکند و در دفعات بعدی بیمار می تواند حاملگی طبیعی داشته و بچه سالمی به دنیا آورد.

حاملگی پوچ چیست؟

در دوران بارداری طبیعی ، اسپرم همسر شما بعد از تخمک گذاری تخمک شما را بارور می کند.این تخمک بارور شده فوراً شروع به تقسیم می کند ، تقسیم به دو سلول ، سپس چهار تا ، هشت تا و ادامه پیدا می کند. در حدود 10 روز بعد این خوشه رو به رشد سلول ، به یک جنین در داخل کیسه بارداری تبدیل می شود و به دیواره رحمی می چسبد.

پس از تکمیل فرآیند کاشت ، جنین شروع به تولید هورمون hCG می کند (هورمونی است که در تست بارداری مثبت تشخیص داده می شود).جنین به رشد خود ادامه می دهد و به اندازه کافی رشد می کند تا بعد از شش هفته بارداری قابل رویت میشود.

بچه خوار

بچه خوره چیست و چه علائمی دارد؟

دو نوع حاملگی مولار وجود دارد : مول کامل و جزیی

چند برابرشدن کروموزوم ها علت بچه خوره استدر حاملگی های طبیعی ، تخم بارور شده دارای 23 کروموزوم از پدر و 23 کروموزوم از مادر است. در اغلب حامگلی های مولار کامل ، کروموزوم های مادر در تخم بارور شده وجود ندارد و کروموزوم های پدر نسخه ای دیگر را تکثیر می کند ، بنابراین دو نسخه از کروموزوم های پدر در تخم وجود دارد و هیچ کروموزومی از مادر در آن موجود نیست.در این حالت ، جنین ، کیسه جنینی یا هیچ بافت جفتی طبیعی وجود ندارد و جفت توده ای از کیسه های شبیه خوشه انگور را تشکیل می دهد.

وجود کروموزوم های پدری در حاملگی مولار به معنای نقش داشتن پدر در این نوع حاملگی ها نیست. البته در بیشتر حاملگی های مولار جزئی ، در تخم بارور شده کروموزوم های مکمل مادر نیز وجود دارد ، اما کروموزوم های پدر دو برابر می شود ، بنابراین به جای 46 کروموزوم ، 69 کروموزوم وجود خواهد داشت.به این ترتیب در میان توده بافت غیرطبیعی که شبیه خوشه انگور است ، چند بافت جفتی به وجود خواهد آمد و جنین رشد خود را آغار می کند ، بنابراین ممکن است جنین یا فقط تعدادی بافت جفتی یا کیسه جنینی وجود داشته باشد. اما حتی اگر جنینی به وجود بیاید در بیشتر موارد آنقدر غیرطبیعی است که نمی تواند زنده بماند.

بچه خوره جنین

مواردی که باعث بچه خوره می شوند!

با وجود ترس ناشی از این نوع بارداری های غیرطبیعی ، پس از طی شدن دوره درمان این بیماری ، نه تنها امکان بارداری مجدد وجود خواهد داشت ، بلکه عوارض جسمی ناشی از حاملگی مولار نیز به طور کامل رفع خواهد شد.

علت بچه خوره یا حاملگی پوچ

در مورد حاملگی پوچ ، رشد جنین در طول هفته های اولیه متوقف می شود. این می تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد :

تخمک بارور شده هرگز به جنین تبدیل نمی شود ، اما موفق می شود در رحم جای بگیرد. جنین در چند روز اول پس از جایگزینی ، رشدش متوقف می شود.

بارداری پوچ

دلایل بچه خوره و حاملگی پوچ

علل دیگر بارداری مولار و بچه خوره

این بیماری به سن خانم ها بستگی دارد و بیشتر در خانم های باردار در سنین بسیار پایین (زیر 20 سال) یا خیلی بالا (بیش از 40 سال) دیده می شود. از عوامل بروز انواع مول ، مصرف درازمدت قرص های ضد بارداری و مصرف دخانیات ، کمبود ویتامین A و ترکیباتی که بتاکاروتن دارد ، سن بالای پدر می باشد .

علائم بچه خوره و بارداری پوچ از خونریزی های پراکنده تا تهوع و تورم شکم

یک حاملگی مولار می تواند ابتدا علائم یک حاملگی معمولی مانند خونریزی های پراکنده را داشته باشد ، اما پس از مدتی لکه ها یا خونریزی بیشتری را به همراه خواهد داشت. این خونریزی می تواند شش هفته پس از حاملگی یا دیرتر از آن آغاز شود. همچنین ممکن است با حالت تهوع و استفراغ شدید ، انقباض یا تورم شکم همراه باشد.بزرگ شدن اندازه رحم بیش از حد معمول برای حاملگی چند هفته ای ، پر کاری تیروئید یا وجود کیست های تخمدانی به عنوان نشانه های دیگر حاملگی مولار است.

«البته بررسی سطح هورمون بارداری و مشاهدات این بیماری می تواند به دنبال سقط یا حتی یک حاملگی طبیعی و پس از زایمان اتفاق بیفتد. در مورد مول های معمولی ، اقدام برای کورتاژ (خارج کردن محصولات جفتی از رحم) به عنوان بهترین راهکار درمانی صورت می گیرد ، اما در مورد مول های مهاجم (مول هایی که حالت بدخیمی دارد) نیاز به شیمی درمانی و بررسی های بیشتر دارد ، زیرا ممکن است بیماری به جاهای دیگر از جمله ریه ، کبد یا مغز انتشار پیدا کند و باعث خطرات بیشتری برای بیمار شود.»

علائم بارداری مولار

بچه خوره بیماری نادر و خوش خیمی است که ناشی از نقصی ژنتیکی در تخم بارور شده است.

علایم کلی بچه خوره :

ممکن است علائمی برای حاملگی پوچ وجود نداشته باشد و به همین دلیل می تواند علت اصلی حاملگی پوچ ناشناخته شود. هم چنین ممکن است علائم معمول سقط جنین را تجربه کنید ، از جمله :

 • لکه های خون و یا خونریزی
 • گرفتگی عضلات شکمی
 • لخته های خونی و یا بافت خاکستری که از واژن خارج می شوند
 • لکه بینی و خونریزی های پراکنده پس از گذشت 6 هفته از بارداری
 • حالت تهوع و استفراغ شدید
 • انقباض یا تورم شکم
 • بزرگ شدن بیش از معمول اندازه رحم در چند هفته اول
 • پر کاری تیروئید
 • وجود کیست های تخمدانی

علایم بچه خوره در زنان

بچه خوره چه نشانه هایی دارد؟

روش تشخیص بارداری بچه خوره

برای تشخیص حاملگی مولار یا تومور های وابسته به جفت ، سطح هورمون بارداری (بتا اچ سی جی) را بررسی می کنند ، در صورتی که این هورمون بالا باشد امکان این حاملگی وجود دارد. در هفته های اول در صورتی که جنین تشکیل نشده باشد و مول کامل باشد ، در سونوگرافی نیز قابل تشخیص است.

آزمایش هورمونی

بچه خوره چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص بارداری مولار :

پزشک با انجام آزمایشات زیر می تواند نوع بارداری شما را تشخیص دهد ، این آزمایشات عبارتند از :

معاینه لگن
 • آزمایش خون و اندازه گیری هورمون های بارداری در خون
 • انجام سونوگرافی در ماه های اول بارداری
 • دفع وزیکولهای خوشه مانند یا دانه انگوری در سایزهای متفاوت
 • فرستادن نمونه وزیکولها به آزمایشگاه پاتولوژی
 • انجام سونوگرافی و تأیید مول
 • میزان تیتراژ H.C.G بالاتر از حد معمول. ( معمولاً بالای 40000 )
 • هر چه میزان H.C.G بالاتر باشد ، احتمال High Risk بودن بیمار بیشتر است و احتمال ”
 • کوریوکارسینوما ” در این میزان H.C.G وجود دارد.

حاملگی مشکوک

بچه خوره و راه های تشخیص آن

Prognosis و پیش آگهی مول خوب است ، به شرطی که پیگیری دقیق انجام گیرد. 20% از حاملگی های مولار ممکن است تبدیل به Gestational Trophoblastic Neoplasia ) GTN شود. یعنی سلولهای تروفوبلاستیک ، مهاجم شوند و بعد از تخلیه رحم شروع به افزایش و فعالیت نمایند.

هر چه میزان H.C.G بیشتر ، ارتفاع رحم بیشتر و نیز سن بیمار بالای 40 سال باشد ، احتمال خطر بیشتر است.

چه زمانی می توانم دوباره حامله شوم؟

برای بسیاری از زنان,چیزی که می تواند حالشان را از سقط جنین شان خوب کند ، بارداری دوباره است. معمولاً دلیلی ندارد که نتوانید پس از سقط جنین دوباره باردار شوید.

درمان مول ناقص

بعد از رفع مشکل بچه خوره کِی می توانم باردار شوم؟

مراقبت پس از سقط جنین :

پزشک دستورالعمل هایی را برای شما فراهم خواهد کرد که شامل دستورالعمل های زیر می باشد :

بهداشت :

پزشک ممکن است از شما بخواهد که دستمال کاغذی هایتان را جمع کنید. دمای بدن و اطراف خود را برای پنج روز بعد از سقط جنین بالا نگه دارید. اگر دمای شما بالاتر از 100 F رفت به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است یکی دو روز پس از سقط جنین, درد خفیفی داشته باشید. داروهای ضد دردی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند برایتان یک گزینه خوب باشد.

اگر هنوز هم بعد از گذشت چندین روز خونریزی و درد دارید, به پزشک خود زنگ بزنید. اگر درد شدید دارید ، به پزشکتان خبر دهید. ممکن است تا چند روز خونریزی داشته باشید. اگر خونریزی شدیدی دارید به پزشک زنگ بزنید.

ممکن است تا 4 هفته لکه بینی داشته باشید. از پد برای خونریزی هایتان استفاده کنید وبرای 24 ساعات اول از تامپون استفاده نکنید. شما می توانید از تامپون در پریودهای بعدیتان استفاده کنید ، که از 3-6 هفته دیگر شروع می شود.

از وسایل شتشو دهنده داخل واژنی استفاده نکنید.

بهداشت در خونریزی

مراقبت های بعد از سقط به علت بچه خوره

بهداشت رابطه جنسی :

تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است ، مقاربت نداشته باشید. اگر می خواهید دوباره باردار شوید با پزشک خود مشورت کنید. معمولاً توصیه می شود که صبر کنید تا قبل از بارداری مجدد, حداقل یک دوره پریود نرمال دیگر داشته باشید.

فعالیت و انجام ورزش :

اگر این کار را بکنید ممکن است به حالت عادی برگردید. اما تا زمانی که خونریزیتان متوقف نشده از ورزش سنگین خودداری کنید.

رژیم غذایی :

یک رژیم غذایی متعادل غنی از آهن و ویتامین c داشته باشید.

غذای سالم

رژیم غذایی موثر در جلوگیری از بچه خوره

درمان قطعی برای بارداری مولار و بچه خوره

خوشبختانه مبتلایان به حاملگی های مولار حتی انواع بدخیم آن نیز درمان می شوند و می توانند در صورت درمان کامل دوباره باردار شوند.بهترین درمان برای مول های معمولی ، اقدام برای کورتاژ (خارج کردن محصولات جفتی از رحم) است ، اما در مورد مول های مهاجم (مول های بدخیم) شیمی درمانی نیز باید صورت گیرد زیرا ممکن است بیماری به نقاط مختلف بدن مانند ریه ، کبد یا مغز انتشار پیدا کند و برای بیمارمشکل ایجاد کند ، شیمی درمانی مشکلی در حاملگی بعدی این بیماران ایجاد نمی کند و احتمال بروز مول مجدد هم در این بیماران بسیار کم است.

اقدام به بارداری بعد از درمان مول و بچه خوره

امکان بارداری مجدد پس از درمان و بررسی شش ماهه و تائید پایین بودن سطح هورمون بتا اچ سی جی در مول های معمولی وجود دارد. اما در مول های بدخیم بیمار باید یک سال صبر کند واز قرص های پیشگیری از بارداری در این زمان استفاده کند. پس از درمان مولار می توان یک بارداری طبیعی داشت و خطرمرگ جنین ، نقص مادرزادی ، زایمان زودرس در حاملگی بعدی وجود ندارد.

انجام سقط یا ادامه بارداری در صورت تشکیل نشدن قلب جنین؟

در سونوگرافی ها می توان قلب جنین را از هفته ششم یا از هفته هفتم مشاهده کرد اما اگر قلب جنین دیده نشود یا مدت بارداری پایین تر است و یا رشد جنین مشکل دارد.

در هفته دوازدهم ضربان قلب جنین باید بین 120 تا 140 ضربه در دقیقه باشد و در غیر این صورت جنین باید سقط شود. اگر به حاملگی جنین فاقد قلب برای بیش از یک ماه ادامه دهید ممکن است تغییرات هیداتیفرم یا بچه خوره را به و

بازدید : 15,113 بار
بچه خوره | علائم و علل بچه خوره یا حاملگی پوچ مولار
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 8,420
بستن