آپاندیسیت هر شخصی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد اما اغلب در افراد سنین 30-10 سال رخ می دهد. درمان استاندارد آپاندیسیت عمل جراحی جهت برداشتن آپاندیس می باشد.

عوارض بعد از عمل اپاندیس چیست؟

آپاندیسیت یک بیماری است که طی آن آپاندیس شما ملتهب و پر از چرک می شود. آپاندیس شما یک کیسه انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب شده و در سمت راست پایین شکم قرار دارد. برای این ساختار کوچک هیچ گونه کارکرد ضروری شناخته نشده است اما این به آن معنی نیست که نمی تواند مشکلاتی را ایجاد کند.عوارض بعد از عمل اپاندیس در ایرناک عوارض بعد از عمل اپاندیس در ایرناک

عوارض بعد از برداشتن آپاندیس

آپاندیس ، به دلیل تجمع مدفوع ، باکتری ها و سایر ارگانیسم های عفونی گاهی حساس است . در صورت رشد باکتری ها در این قسمت ، چرک ایجاد شده و چرک های انباشته شده باعث متورم و ملتهب شدن آپاندیس و ایجاد دردی عظیم در اطراف ناف می ‎شوند که این درد بعد از گذشت زمانی کوتاه به قسمت تحتانی سمت راست شکم انتقال پیدا خواهد کرد . این آپاندیس آلوده به آپاندیسیت معروف است .

علائم آپاندیسیت :

در هنگام بروز آپاندیسیت به دلیل وجود باکتری و چرک ، احتمال بروز پارگی در آپاندیس و ورود چرک عفونی به داخل حفره شکمی وجود خواهد داشت . برای جلوگیری از ایجاد پارگی در آپاندیس ، انجام عملی به نام آپاندکتومی برای برداشتن آپاندیس از بدن ضروری می ‎باشد .

جراحی آپاندیس عمدتا لاپاراسکوپی یعنی حداقل تهاجمی است و این عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می‎ شود .

حالت تهوع و دل درد از علائم آپاندیسیت

عوارض جانبی احتمالی مربوط به برداشتن آپاندیس

1. زایمان زودرس :

نبود آپاندیس در بدن در 8 الی 10% مواقع باعث بروز زایمان زودرس در خانم ها می ‎شود که در این میان ، حدود 2% از افراد دچار سقط جنین می ‎شوند .

2. انسداد روده و ایلئوس :

تقریبا در 3% از بیمارانی که اقدام به برداشتن آپاندیس خود کرده اند ، عبور مدفوع ، گاز و مایعات از طریق روده به طور جزئی یا کامل مسدود خواهد شد که اگر این اثر جانبی درمان نشود ، ممکن است منجر به بروز عوارض شدیدتری در فرد شود .

ایلئوس یک وضعیت فوق العاده دردناک و موقتی است که در آن فقدان حرکت و پریستالزیس در روده به وجود خواهد آمد که هر دو این شرایط باعث ایجاد اختلال درهضم غذا و عملکرد نا منظم روده خواهند شد .

ایلئوس از عوارض نداشتن آپاندیس

3. عفونت زخم :

این مشکل شایع ترین عارضه ایجاد شده در افرادی است که تحت عمل برداشتن آپاندیس قرار گرفته اند . حدود 1.9% از افرادی که تحت عمل جراحی لاپاروسکوپی قرار گرفته اند و حدود 4.3% از افرادی که جراحی باز داشته اند به این وضعیت دچار خواهند شد .

4. چرک و آبسه :

ممکن است تشکیل آبسه (مجموعه ای از چرک و عفونت) در ناحیه آپاندیس خارج شده ، ایجاد شود.

5. پریتونیت :

این التهاب در حفره صفاقی ( غشایی که دیواره داخلی شکم و اندام های موجود در ناحیه شکمی را پوشانده است ) بروز پیدا می ‎کند و معمولا به دلیل وجود عفونت های باکتریایی یا قارچی رخ می‎ دهد .

به طور کلی هیچ عواقب و عارضه جانبی طولانی مدتی به دلیل برداشتن آپاندیس در فرد رخ نخواهد داد اما با این حال ممکن است برخی از بیماران ، عارضه های ذکر شده در بالا را تجربه کنند و یا دچار فتق یا آپاندیسیت لوزه ( عفونت ناشی از قسمت باقی مانده آپاندیس ) شوند .

عوارض بعد از عمل اپاندیس چیست؟

عوارض بعد از عمل اپاندیس چیست؟

آپاندیس می تواند مفید باشد؟

آپاندیس در بدن ممکن است منبع ذخیره ای برای باکتری های مفید روده باشد. به همین دلیل ، شاید افرادی که آپاندیس ندارند ، هنگام ابتلا به بیماری های روده نسبت به دیگران دیرتر بهبود پیدا کنند. عضو مرکز تحقیقات بیماری های گوارشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این مطالعه می گوید : تئوری جدیدی وجود دارد که می گوید آپاندیس مخزن میکروب های روده است و وقتی آنتی بیوتیک ها میکروب های مفید روده را از بین می برند ، این مخزن ذخیره دوباره میکروب ها را باز می گرداند ، اما این یک نظریه است و بابرداشتن آپاندیس هیچ عارضه ای پیش نمی آید.

اگر التهاب آپاندیس درمان نشود ، ممکن است آپاندیس باز شود و عفونت داخل شکم بریزد. این اتفاق ممکن است برای فرد خطرناک شود و عوارض داشته باشد. معمولا آپاندیس پاره می شود و عفونت در حفره صفاق که حفره بسته ای است ، پخش می شود و حتی می تواند برای فرد خطر مرگ داشته باشد.

عوارض نداشتن آپاندیس

عوارض نداشتن آپاندیس

بازدید : 54,966 بار
عوارض بعد از عمل اپاندیس
2.1
out of
5
(
110
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,920