رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت درباره شرایط دفن فوت شدگان ناشی از کرونا ، تمهیدات وزارت بهداشت برای خوابگاه ها و... توضیحاتی ارائه کرد.

آمار جدید از کرونا در ایران

اسدالله عباسی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت : براساس گزارش ارائه شده از سوی آقای نمکی ، بسیاری از گزارش هایی که در خصوص بستری شدن اشخاص در بیمارستان ها بوده مربوط به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا است و تقریبا 47 نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند و 12 نفر بر اثر این بیماری فوت کرده اند.آخرین وضعیت کروناویروس و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران در ایرناکآخرین وضعیت کروناویروس و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران در ایرناک

وی ادامه داد : براساس گزارش وزیر بهداشت دو نفر مبتلا به کرونا در تهران شناسایی شده که از قم به تهران آمده بودند. در استان قم هم به هر کدام از خانواده ها بسته ای حاوی ماسک و مواد ضدعفونی کننده توزیع شده است.

عباسی با بیان این که طبق گزارش وزارت بهداشت ، عامل ابتلا به کرونا در ایران افرادی بودند که از مبادی خروجی غیرقانونی از پاکستان ، افغانستان و چین به ایران آمده اند ، گفت : ما از نظر امکانات بهداشتی کمبودی نداریم و شهروندان نباید در این زمینه نگران باشند اما توصیه این است که از ماسک و مایع ضدعفونی کننده استفاده شود و از دست دادن و روبوسی کردن خودداری شود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که با گرم شدن هوا ویروس کرونا از بین خواهد رفت ، ادامه داد : براساس گزارش وزیر بهداشت ، وضعیت تعطیلی مدارس و دانشگاه ها نیز براساس شرایط موجود کشور تصمیم گیری خواهد شد و از سوی رسانه های رسمی اعلام می شود ، اما افراد از حضور در تجمعات ورزشی و اردوهای دانش آموزی خودداری کنند تا شیوع این ویروس کنترل شود و با مشکلات حاد روبرو نشویم.

وی ادامه داد : طبق گزارش وزیر بهداشت در برخی مناطق کشور ، مواردی از کرونا شناسایی شده لذا مبادی ورودی کشور و پروازها تحت کنترل است و افرادی که وارد کشور می شوند از طریق دمای بدن و علائم کرونا مورد بررسی قرار می گیرند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این که بخشی از علائم مربوط به آنفلوآنزای حاد است و ربطی به کرونا ندارد ، خواستار رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت از سوی مردم شد.

وضعیت ژل و محلول های ضدعفونی برای مقابله با کرونا در ایران

میثم چراغ افزود : ضد عفونی کننده ها به دو دوسته ضد عفونی کننده های دست و ضد عفونی کننده های سطوح تقسیم می شوند. در مورد ضد عفونی کننده های سطوح اکنون نیز با وجود افزایش تقاضا کمبود جدی ندارد. کمبود جدی در مورد محلول ها و ژل های ضدعفونی کننده دست است که به علت تقاضای شدید مردم بعد از ورود بیماری کرونا در کشور ایجاد شده است.

وی گفت : در گذشته مردم کمتر از این محلول های ضد عفونی کننده دست استفاده می کردند اما اکنون با جوی که ایجاد شده ناگهان درخواست برای تهیه این کالا به یکباره به شدت افزایش یافته و چند صد برابر شده است و همه مردم می خواهند. به همین علت تمام تولیدکنندگان این محصول بسیج شده اند. هم اکنون تولیدکنندگان محلول ها و ژل های ضد عفونی کننده به صورت سه شیفت کار می کنند و تولید این محصول به بیش از 400 هزار تا نیم میلیون قلم در روز رسیده و به صورت روزانه میزان تولید آن افزایش می یابد.

چراغ ادامه داد : روز یکشنبه سه مجوز جدید تولید این محصول به سه کارخانه جدید هم داده شد و سازمان غذا و دارو به صورت روزانه مجوزهای جدید را به کارخانه های معتبری که توان تولید دارند می دهد و این کارخانه ها نیز بلافاصله تولید را شروع می کنند و محصولات را وارد می کنند.

وی گفت : از نظر علمی البته توصیه کارشناسان بیماری ها این است که در مرحله اول با شستن مداوم دست ها با آب و صابون از ابتلا به ویروس پیشگیری کنیم اما به هر حال به صورت مکمل استفاده از ژل و محلول ضدعفونی کننده در جاهایی که آب نیست کمک کننده است و از نظر روانی شاید مردم تمایل داشته باشند که این ژل و محلول را در اختیار داشته باشند تا امنیت روانی داشته باشد و وظیفه سازمان غذا و داروست که این نیاز را تامین کند. این ژل و محلول ها در واقع الکل 70 درصد هستند که کار ضد عفونی را انجام می دهند.

رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو افزود : روز شنبه میزان تولید ژل و محلول ضدعفونی کننده در کشور به 400هزار قلم رسید و با افزایش سرعت و میزان تولید تا آخر هفته به 800 هزار قلم می رسد و همین ترتیب هفته آینده به بالای یک میلیون قلم در روز می رسد که به نظر نمی رسد میزان نیاز کشور بیش از این باشد.

توزیع رایگان ژل ضدعفونی بین همه مردم قم

چراغ گفت : در مورد قم هم وزارت بهداشت برنامه ریزی کرده است که صبح امروز (دوشنبه) هیات امنای ارزی وزارت بهداشت به صورت متمرکز حدود 200 هزار ژل و محلول ضدعفونی کننده را خریداری کرده و قرار است یک بسته لوازم مورد نیاز خانواده ها را که شامل یک قلم ژل ضدعفونی هم کننده است ، بین 200 هزار خانوار در قم به صورت رایگان توزیع کنند و روزهای آینده هم این اقدام ادامه پیدا می کند چون وزارت بهداشت اعتبار مناسبی برای این کرونا در اختیار گرفته است.

وی افزود : برای تامین الکل و ظرف بسته بندی تولیدکنندگان ژل و محلول های ضد عفونی نیز هماهنگ شده که هیچ مشکلی در تامین مواد اولیه نداشته باشند و جلسات متعددی هم با تولید کنندگان ژل و محلول ضدعفونی کننده داشته ایم و همه این کنندگان برای افزایش تولید وارد عرصه شده اند. مشکلاتی در زمینه پخش این محصولات داشتیم فعلا قرار شده قرارگاه کشوری مبارزه با کرونا مسئولیت توزیع ژل و محلول ها در قم به عهده بگیرند و شرکت های پخش نیز برای توزیع این محصول در داروخانه ها ساماندهی شده اند تا هیچ مشکلی برای دسترسی این محصول نداشته باشیم.

رئیس اداره ملزومات داروی وزارت بهداشت تاکید کرد : تا هفته گذشته حدود 38 تولیدکننده محلول و ژل های ضد عفونی کننده داشتیم. تعداد این شرکت ها به سرعت در حال افزایش است و روزانه مجوز جدید صادر می کنیم. ظرفیت تولید محصولات در کشور بسیار بالاست.

چراغ گفت : برخی تولیدکنندگان ژل و محلول ضد عفونی نگرانی هایی در مورد تامین الکل داشتند چون توزیع الکل طبق ضوابطی انجام می شود و تولید نندگان سهمیه داشتند که با همکاری اداره امور الکل سازان غذا و دارو این مشکل را حل کردیم و قرار شد تا مدت دو ماه سهمیه ها برداشته شود و تسهیلاتی داده شود که به صورت ساده تر به کارخانه های تولید محلول ضدعفونی الکل بگیرند.

وی ادامه داد : تولیدکنندگان الکل هم نگرانی هم برای مواد اولیه داشتند و با مکاتبه ای که با وزارت صنعت شد قرار شد مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان الکل نیز به موقع تامین شود. برای تامین نقدینگی تولیدکنندگان محلول ها نیز قرار شد دانشگاههای علوم پزشکی بدهی های قبلی خود را سریعتر به این شرکتها بدهند که بتوانند مواد اولیه بخرند.

رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو اضافه کرد : با تولیدکنندگان بسته بندی محلول ها و ژل های ضدعفونی نیز صحبت شد و قرار شد مشکلات ارزی آنها نیز برای واردات و خرید مواد اولیه بر طرف شود و این مشکل نیز حل شد.

چراغ گفت : به هر حال به علت تقاضای ناگهانی در بازار چند روزی دچار کمبود محلول و ژل های ضدعفونی دست شدیم اما با توجه به ظرفیت بالای تولید در کشور جای نگرانی وجود ندارد و هر چقدر در کشور نیاز باشد این محصول تولید می شود و تا آخر همین هفته دیگر کمبودی نخواهیم داشت.

وی گفت : با رفع مشکل کمبود ژل و محلول های ضدعفونی دست به سراغ بازار محلول های ضدعفونی سطوح می رویم که البته در این زمینه کمبود جدی ندارد. تعداد تولید کنندگان ضد عفونی کننده های سطوح ، بیمارستانی و مراکز درمانی بسیار بالاست و ظرفیت بسیار بالایی داریم. البته ضد عفونی کننده های دیگری مثل ضد عفونی کننده های دامپزشکی ، مواد غذایی و خانگی هم هستند که مجوز آنها را سازمان غذا و دارو صادر نمی کند اما در مورد محلول های ضدعفونی سطوح و بیمارستانی به قدری ظرفیت تولید داریم که از نیاز کشور بیشتر است و درصد بسیار پایینی از این ظرفیت تاکنون فعال بوده است.

رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو گفت : تاکنون برای تامین محلول های ضدعفونی سطوح مشکلی در کشور نداشته ایم اما در روزهای اخیر به علت نیازی که پس از ورود بیماری کرونا ایجاد شده درخواست و تقاضا بالا رفته و مراکز درمانی و دستگاههای دیگر از جمله شهرداری ها سعی می کنند ذخیره بیشتری داشته باشند. اما مشکلی در این زمینه وجود ندارد و هر چقدر نیاز باشد در کشور تولید می شود.

وی افزود : شرکت شهر سالم شهرداری تهران درخواست زیادی دارد که محلول های ضدعفونی بیشتری برای ضدعفونی اتوبوس ها ، متروها و پایانه های مسافری و مراکزی که جمعیت زیاد است دارد و هر چقدر نیاز باشد این نیاز از مسیر سازمان غذا و دارو تامین می شود.

چراغ گفت : در مورد محلول های ضدعفونی کننده سطوح به صورت معمول سالانه حدود 3500 تن محصول آماده مصرف و کنسانتره داشته ایم در این مورد کمبودی اعلام نشده البته ممکن است مراکز درمانی و دستگاهها برای ذخیره بیشتر تقاضا داشته باشند که هر چقدر لازم باشد امکان تولید آن هست و جای نگرانی نیست.

علائم کرونا

وی با بیان اینکه اکنون مردم فکر می کنند که هر بیماری ویروسی کرونا است ، افزود : واقعیت این است که کسی که دچار تب شده و تبش به راحتی پایین نمی آید ، کسی که به سرفه افتاده و سرفه هایش خشک است ، نه سرفه های خِلط دار ، بدن درد ، تب بالا و احساس تند تند نفس کشیدن دارد و برای تنفس از عضلات تنفسی اش استفاده می کند ، این بیماران افرادی هستند که حتما باید آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

مردم مستقیما به بیمارستان ها نروند/فرآیند پذیرش بیماران در بیمارستان ها

گلپیرا ادامه داد : اگر قرار باشد هر کسی با کوچکترین علائم به سمت بیمارستان ها روند ، در بیمارستان ازدحام ایجاد شده و خود مردم دچار مشکل می شوند. در عین حال ازدحامی که در بیمارستان ها تشکیل می شود ، خودش می تواند منجر به انتقال بیماری شود.

وی تاکید کرد : بر همین اساس وزارت بهداشت در تمام محلات مرکز جامع سلامت دارد. در این مراکز پزشکان مستقر هستند و به آنها اعلام کردیم که به مردم آموزش های درست ارائه دهند. در عین حال امروز هم با سازمان نظام پزشکی هماهنگ کردیم که تمام مطب های پزشکی هم بتوانند این بیماران را که دارای علائم هستند ، ویزیت کنند. حال اگر بیمار به مطب مراجعه کرد و پزشک به او اعلام کرد که به نظر من شما مشکوک به کرونا هستید ، پزشک بیمار را به مرکز جامع سلامت ارجاع می دهد و بعد از بررسی آنها ، اگر در مرکز جامع سلامت تشخیص دادند که این فرد مشکوک به کرونا است ، از آنجا فرد را به بیمارستان اعزام می کنیم.

گلپیرا با بیان اینکه اصلا لزومی ندارد که برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلایمان به کرونا ، در همان ابتدا به بیمارستان مراجعه کنیم ، گفت : مردم به هیچ وجه به بیمارستان های مراجعه نکنند ، بلکه بهترین روش این است که به مطب یا مرکز جامع سلامت مراجعه کرده و در صورتیکه مورد مشکوک محسوب می شدند ، مرکز جامع سلامت هماهنگ کرده و مشخص می کند که فرد به کدام بیمارستان اعزام شود.

وی تاکید کرد : بنابراین مردم خودشان مستقیما به بیمارستان ها مراجعه نکنند تا این اقدام باعث ازدحام نشود. به عنوان مثال ما بیمارستانی مانند مسیح دانشوری را فقط برای بیمارانی که 100 درصد مورد مثبت کرونا هستند ، قرار داده ایم. رفتن به این بیمارستان ها خودش می تواند منجر به انتقال ویروس شود.

وضعیت سلامت خوابگاهی ها

گلپیرا در بخش دیگری از صحبت هایش درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای خوابگاه ها و پانسیون ها نیز گفت : خوشبختانه در حال حاضر به واسطه اینکه کلاس های درس تعطیل شده ، خوابگاه ها تخلیه خواهند شد. در عین حال سیستم بهداشتی ما بر تمام خوابگاه ها نظارت می کند تا برای آن ها از مواد گندزدا و ضدعفونی کننده استفاده کنند. این تمهیدات را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم و دانشگاه ها این فضاها را ضدعفونی می کنند.

مردم سوالات کرونایی خود را از 190 بپرسند

وی همچنین در پاسخ به اینکه مردم سوالات خود را درباره کرونا از چه طریقی می توانند بپرسند ، گفت : باید توجه کرد که در حال حاضر سامانه تلفنی 190 مرجع پاسخگویی به مردم است. در عین حال به زودی 115 را هم فعال می کنیم.

فوت شدگان ناشی از ابتلا به کرونا چگونه دفن می شوند؟

گلپیرا درباره پروتکل دفن افرادی که به دلیل ابتلا به کرونا فوت شده اند ، ضمن رد برخی شایعات مبنی بر عدم دفن بهداشتی این افراد ، گفت : ما بر اساس پروتکلی از قبل تعیین شده در این زمینه عمل می کنیم که البته فقط برای کرونا نیست ، متوفی را طبق پروتکل بهداشتی خاص دفن می کنیم ، به طوری که فرد را در بیمارستان به صورت کامل کاور می کنند و دیگر کسی حق ندارد کاور را باز کند. در نهایت متوفی با نظارت بهداشتی دفن می شود ، نه اینکه او را به خانواده تحویل دهند.

  • تاریخ: دوشنبه, 05 اسفند 1398
  • برگرفته از: ایسنا / ایرنا
آخرین وضعیت کروناویروس و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,090