در ادامه این مطلب تفاوت های هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با آب ژاول یا وایتکس را در این بخش از ایرناک بررسی خواهیم کرد.

تفاوت های هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با آب ژاول یا وایتکس

پراکسید هیدروژن چیست؟

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می شود.آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می شوند بکار میرود. هیدروژن پراکسید ساده ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می باشد و با زحمت زیاد می توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه ای که در داروخانه ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است ، مانند آب بی رنگ و بی بو است ، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده ای قوی است.آب اکسیژنه همان وایتکس است؟! در ایرناکآب اکسیژنه همان وایتکس است؟! در ایرناک

تفاوت های هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با آب ژاول یا وایتکس

تفاوت آب اکسیژنه و وایتکس

تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود ، مواد آلی و معدنی را اکسید می کند.

شناسایی آب اکسیژنه

در یک لوله آزمایشی که قبلاً چند سانتی متر مکعب محلول بی کرمات پتاسیم و قدری اسید سولفوریک رقیق ریخته ایم آب اکسیژنه می افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعداً تبدیل به سبز می شود ، ظاهر می گردد. به همین طریق می توان وجود آب اکسیژنه را در اریتزون ثابت نمود.


آب ژاول یا وایتکس چیست؟

آب ژاول که در فارسی به آن مایع سفیدکننده و وایتکس نیز گفته می شود ، محلولی است که برای گندزدایی ، سفیدکردن و بوزدایی به کار می رود.

تفاوت های هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه با آب ژاول یا وایتکس

آب اکسیژنه و وایتکس چه فرقهایی دارند؟

آب ژاول یا وایتکس که مایعی سفید کننده به شمار می رود ، محلولی است حاوی درصدی از سدیم هیپوکلریت (NaOCl) محلول در آب. این نسبت بسته به مصارف مختلف ، متفاوت است.

آب ژاول ماده ای سمی است. رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است. خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می باشد. اگر با آب جوش ترکیب شود باعث آزاد شدن گاز کلر می شود. چنانچه به اشتباه نوشیده شود باید فوراً شیر نوشید.

آب اکسیژنه همان وایتکس است؟!
4.5
out of
5
(
4
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 9,060