داشتن خواب با کیفیت و آرام در شب تا حدود زیادی با این در ارتباط است که چه ساعتی از شب خاموشی می زنیم و ساعت را روی چه ساعتی برای بیدار شدن تنظیم می کنیم.

درمان بی خوابی و بدخوابی با روشهای روحی و جسمی

تابه حال شده است که نتوانید در اوج زمان خستگی بخواب فرو بروید و یا در تخت خواب خود ، نتوانید به خواب فرو بروید و تنها پوزیشن خود را تغییر می دهید یا دائما در حال چک کردن ساعت تلفن همراه خود هستید که ساعت چند است و هنوز به خواب نتوانسته اید فرو بروید و یا کارهای دیگری را ممکن است انجام دهید تا بتوانید بخوابید !درمان بی خوابی و بدخوابی با روشهای روحی و جسمی در ایرناک درمان بی خوابی و بدخوابی با روشهای روحی و جسمی در ایرناک

روش های درمان بی خوابی و بدخوابی

در ادامه این مطلب از بخش سلامت ایرناک و در ادامه روش های درمان بی خوابی و بدخوابی در مدت زمان کوتاه شما را با توصیه هایی در مورد خوابیدن در مدت 2 دقیقه آشنا می کنیم ؛ این روش خوابیدن برای خلبانان آمریکایی در زمان جنگ دوم اتفاق افتاد چرا که آنها به علت استرس زیاد نمی توانستند به سرعت بخوابند.

در نهایت این راه کار بسیار تاثیر گذار بود و توانست به خلبانان کمک کند. در ادامه شما را با دو بخش این موضوع که عبارتند از آرامش از لحاظ جسمی و ذهنی ، آشنا می کنیم ، این روش در زندگی عادی ، از اضطراب و خستگی تاثیرگذار است و به تمامی افراد با هر شرایط اجتماعی توصیه می شود.

بهترین راه درمان بی خوابی

درمان بی خوابی سریع در 2 دقیقه دو مرحله دارد که شامل :

آرامش جسمی

می دانید که یکی از فاکتورهای اصلی و مهم برای به خواب رفتن سریع و درمان کم خوابی های شبانه داشتن جسمی آرام است ، اما اگر جسم شما آرامش نداشته باشد چه باید بکنید ؟ با روشی پیشنهادی به سرعت به این مهم خواهید رسید.

آموزش روش ایجاد آرامش جسمی برای درمان بی خوابی در کوتاه ترین زمان ممکن

1- به پشت بخوابید و پای خود را روی زمین دراز کنید. دست هایتان را به آرامی روی ران هایتان قرار داده و چشمانتان را ببندید و چانه را به قفسه سینه نزدیک تر نمایید.

2- به ارامی نفس عمیق بکشید. اخم ها و چین و چروک های پیشانی را باز کنید و با احساس بدون استرس و دغدغه بخوابید. پوست سر را تصور کنید که بسیار آرام است و بعد اعضای دیگر صورت را نیز احساس کنید که شل است و دهان را همانند یک ماهی به اندازه بسیار کم باز کنید.

توجه : منظور کلی از مورد دوم این است که باید احساس شل بودن عضلات را داشته باشید تا بتوانید بدون هیچ استرسی به خواب فرو بروید.

درمان بی خوابی در کوتاه ترین زمان

3- آرامش را در عضلات خود احساس و کنترل کنید و به آرامی نفس بکشید.

4- شانه های تان را به حدی که ممکن است شل و رها کنید انگار که اصلا وجود ندارند. همچنین گردن را نیز همانند بخش ها و عضلات دیگر شل کنید و بطور کلی باید از هر گونه فکر و دغدغه رهایی یابید و تنها به استراحت در آن زمانیکه می خواهید ، فکر کنید.

5- اینک سینه را نیز ریلکس و شل نمایید و نفس های عمیق را پشت سر هم بکشید و اجازه دهید سینه به سمت بالا و پایین جابجا شود. برای داشتن خواب سالم و بی دغدغه باید فرض کنید که مانند یک توده سبک و شناور در آسمان هستید.

6- نیمه ی بالایی بدن شما در حال حاضر آرام است و احساس رهایی و شل بودن می کنید و تنها نیمه پایینی بدن باقی می ماند.

7- برای شل و ریلکس کردن عضلات ران پا باید تصور کنید که گوشت به نرمی به استخوان ها آویزان است. به خودتان تلقین کنید که انگار هیچ استخوانی در پای شما وجود ندارد و تنها پای شما دارای عضلات می باشد. این تلقین را در هر دو پای خود اجرا کنید.

8-در حال حاضر بدن شما کاملا ریلکس و آرام شده است و 3 نفس عمیق بکشید و بازدم را از دهان خود به بیرون منتقل کنید.

راه سریع درمان بی خوابی

ایجاد آرامش ذهنی برای درمان فوری بی خوابی بدون دارو که برای بی خوابی دوران بارداری نیز موثر است.

پس از اینکه از لحاظ جسمی آرامش یافتید ، تنها ده ثانیه طول می کشد تا فکر شما کم شود و به چیزی فکر نکنید و سپس به خوابی عمیق فرو خواهید رفت. با انجام به ترتیب مراحل بالا می توانید عضلات بدن را به کنترل خود در بیاورید و در نتیجه می توانید به راحتی بخوابید و این راهکار در دنیای مدرن امروز نیز عملی است و از نظر محققان مورد تایید است و هیچ مشکلی ندارد.

توجه : اگر می خواهید فورا بخوابید ، باید در مورد چیزهایی که به شما آرامش می بخشند فکر کنید.

اگر در فصل زمستان دچار بی خوابی شده اید ، 3 راه به ترتیب ذیل وجود دارند که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید و موردی که انتخاب کرده اید عمل نکرد می توانید مورد دیگری را برگزینید.

آموزش درمان بی خوابی

این موارد عبارتند از :

1- فرض کنید که در فصل بهار هستید و در کف یک قایق دراز کشیده اید و به سمت غروب آفتاب در حال حرکت هستید و صدای دریا در گوش شما وجود دارد و به آسمان آبی بالای سر خود نگاه می اندازید که ابرها داخل آن در حالت شناور قرار دارند. بر این موضوع متمرکز شوید و اجازه ندهید هیچ چیز دیگری فکر شما به هم بزند و از آن لذت ببرید.

2- تصور کنید که در یک کلبه سیاه و بسیار بزرگی هستید و اطراف شما را تاریکی احاطه کرده است.

3- برای 10 ثانیه جمله "من به هیچ چیز فکر نمی کنم" را تکرا کنید و سعی کنید که از افکار دیگر استفاده نکنید.

بعد از این آموزش که به مدت 6 هفته به طول انجامید ، 96% از خلبانان توانستند که در دو دقیقه و هرجاییکه بودند بخوابند حتی اگر قبل از خواب قهوه نوشیده بودند!

راهکارهای بالا تمرینات جهانی هستند و در هنگام داشتن استرس ، تنها از بخش آرامش جسمی استفاده کنید و اگر می خواهید بخوابید آرامش ذهنی را نیز اضافه نمایید.

اگر می شود در محل کارتان و یا جاهای دیگری که زمان خوابیدن اندک است ، می توانید حتی به مدت 5 دقیقه بخوابید که این میزان خواب می تواند شما را سرحال تر و شاداب تر نماید و در ضمن این تمرینات نیز در شب بسیار مهم هستند و می توانید از آنها برای مبارزه با خواب در شب استفاده کنید.

 روشهای جسمی و تغذیه ای درمان بی خوابی

به نظر بدیهی می آید که چرا خوردن دیر وقت غذاهای چرب و فست فودها مثل یک چیزبرگر با سیب زمینی سرخ شده یا نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو بعد از شام ممکن است خواب شب تان را مختل کند. ارتباط بین خوردن یک سالاد عصرانه و خوب خوابیدن در شب بسیار واضح و قابل درک است.

رعایت رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی تاثیر مستقیمی بر سلامت مغز و عملکرد آن دارد که در پی آن خواب راحتی را برایمان به ارمغان خواهد آورد. مواد مغذی ، ویتامینها و مواد معدنی ای که ما از غذاها دریافت می کنیم ، به ایجاد آمینواسید که برای خوابیدن لازم است کمک می کند. بنابراین برای داشتن خوابی بهتر و راحت تر مراقب رژیم خود باشید و موارد زیر را رعایت کنیم :

چه بخوریم؟

تحقیقات نشان می دهد که خوردن فیبر بیشترو چربی اشباع شده و شکر و شیرینی جات کمتر در طول روز باعث داشتن خوابی عمیق ترو نیروبخش تر بدون از خواب پریدن های شبانه می شود.

چه وقت بخوریم؟

به گفته پروفسور کریستین اکلماهان ، معاون هیات علمی مرکز بیماریهای متابولیکی دانشگاه علوم پزشکی تگزاس ، خواب و سوخت و ساز بدن ما ارتباط عمیقی وجود دارد. انتخاب رژیم و برنامه غذایی به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن ( ساعت بیولوژیکی بدن در مورد آهنگ کار غده ها و سوخت و ساز و ساعات خواب و بیداری و اثرات سفر با هواپیما و غیره به کار می رود) کمک می کند. ریتم شبانه روزی بدن ما کمک می کند که ساعت بیولوژیکی بدن مان سر وقت شروع به کار کند و در نتیجه همه عملکردهای بدن از جمله خوابیدن در شب ، بیدار شدن در روز ، احساس گرسنگی هنگام نیاز به انرژی و سوخت و ساز وغذاهایی که می خوریم ، با برنامه پیش برود.

این بدان معنی است که رفتارهایی مانند تغییر الگوی خوردن یا عوض کردن آنچه که ما به صورت مفرط می خوریم (مانند تغییر برنامه غذایی پرچرب) می تواند زمان شروع به کار ساعت بدن مان را سازماندهی کند و آن را در یک بازه زمانی متفاوت از آنچه مغزمان دستور می دهد تنظیم کند و به عنوان مثال ساعت خوابیدن ما را کنترل کند. این دلیل آن است که چرا آنچه که می خوریم و زمانی که می خوریم روی الگوی خوابمان تاثیردارد و از طرف دیگر سلامت الگوی خوابمان نیز بر سلامت متابولیکی بدن مان تاثیر دارد و این دو با هم رابطه مستقیم دارند.

تحقیقات حاکی از آن است که الگوی خواب بد به طور مستقیم با پرخوری ، رژیم غذایی بد و بی کیفیت ، چاقی بیش از حد و بیماریهای متابولیکی در ارتباط است. وقتی که عوامل روان شناختی (مانند خستگی و انتخاب غذاهای بد) نیز به مشکلات فوق اضافه می شوند ، فرآیندهای متابولیکی - مانند افزایش سطح هورمونهایی که گرسنگی و خستگی ناشی از کم خوابی را به ما یادآوری می کند- نیز وارد عمل می شوند.

مصرف کافئین قبل از زمان خواب

کافئین شما را بی خواب می کند و با جلوگیری از ترشح هورمونهای شیمیایی مغز که زمان خواب بدن را یادآوری می کنند و افزایش آدرنالین ، الگوی خواب تان را به هم می ریزد. توجه به این نکته ضروری است که کافئین پس از مصرف تا شش ساعت و حتی بیشتر در دستگاه گردش خون باقی می ماند ، بنابراین سعی کنید نزدیک زمان خواب تان و حداقل شش ساعت قبل از آن از خوردن چای ، قهوه ، نسکافه و مواد کافئین دار بپرهیزید.

پرهیز از غذاهای چرب و تند قبل از خواب

مصرف این دسته ازغذاها با سس ها و ادویه تند را به طول روز موکول کنید.هضم این نوع غذاها برای معده و دستگاه گوارش سخت است و باعث سوهاضمه می شود و سوهاضمه قبل از زمان خواب کار بدن تان را برای استراحت و خوابیدن سخت ترخواهد کرد.

اهمیت به وعده صبحانه و حذف شام

در میان وعده های غذایی ، صبحانه به شاه و شام به گدا تعبیرمی شود واین نشان دهنده اهمیت صبحانه و مضرات شام خوردن است.

خوردن شام به دلیل اینکه بدن در شب به حالت استراحت نزدیک می شود و فعالیتهای روزانه را ندارد تا در هضم غذا کمکش کند ، باعث سوهاضمه خواهد شد و خصوصا در افراد مبتلا به بیماریهای رفلاکس اسیدی معده و سایر مشکلات گوارشی ، این سوهاضمه سبب شب بیداری و بی خوابی های شبانه می شود.
خوردن صبحانه نیز چون در ابتدای روز و همراه با شروع فعالیتهای روزانه است ، به تنظیم عملکرد مغزوتنظیم ساعت بیولوژیکی بدن و در نهایت خواب باکیفیت تردر شب ، کمک شایانی می کند.
البته در نظر داشته باشید که حتما یک عصرانه مغذی از مواد لازم برای بدن ، قبل از خواب میل کنید ، زیرا معده خالی هم خود عاملی برای بر هم زدن الگوی خواب شما و شب بیداری خواهد شد.

قطع شکر و شیرینی ها

محدود کردن استفاده از مواد شیرین به داشتن خواب بهتر شما کمک خواهد کرد. خوردن زیاد مواد شیرین روی سطح قند خون تان تاثیر مستقیم دارد که آن نیز در سطح انرژی شما در طول روز بسیار موثر خواهد بود. شکر به علت جذب سریعش توسط خون بسرعت سطح انرژی شما را بالا می برد ، اما به همان سرعت نیزافول می کند. این نوسان (افت و خیز) انرژی شما را به سمت خوردن بیشتر هله هوله ها ، کافئین و غذاهای آماده پختی که سریع حاضر می شوند ، هدایت خواهد کرد و همه اینها علاوه بر اضافه وزنی که به شما می دهند الگوی خواب شبانه تان را نیز مختل خواهد کرد. کنترل مصرف قند و شکر و شیرینی سبب می شود که بدنتان در طول روز کمتر افت انرژی داشته باشدو

نوشیدن آب کافی در طول روز

اگر بدن شما در طی یک ورزش شدید یا کار فراوان به خصوص در یک روز گرم ، بی آب بماند ، عملکرد بدن تان مختل خواهد شد. کم آبی و تشنگی مفرط شما را تندخو ، تحریک پذیر ، خسته و بدون تمرکزمی کند و در نتیجه الگوی خواب تان را به هم می ریزد.

فقدان آب ، دهان و مجراهای بینی شما را خشک می کند و ممکن است احتمال خر وپف کردن را در شما افزایش دهد. همچنینباعث ایجاد مشکلات تنفسی و خس خس سینه می شود. کمبود آب ممکن است باعث گرفتگی پاها نیز بشود که همگی عوامل شب بیداری خواهد شد.

بازدید : 7,193 بار
درمان بی خوابی و بدخوابی با روشهای روحی و جسمی
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,480