در ادامه ترفندها و فوت و فن و نحوه تشخیص گوشت قرمز تازه گوسفند و گوساله و علائم گوشت ناسالم را در ایرناک بخوانید.

فوت و فن تشخیص گوشت قرمز تازه گوسفند و گوساله

آیا هنگام خرید گوشت ، نمی دانید چه گوشتی مناسب و باکیفیت است؟ گاهی اوقات هم می شنوید که در قصابی ها و فروشگاه ها ، ورقه های گوشت را با رنگ های صورتی و قرمز ، رنگ می کنند تا گوشت ها به نظر تازه بیایند؟ اگر میخواهید خودتان گوشت با کیفیت را تشخیص دهید این مطلب را از دست ندهید.نحوه تشخیص گوشت تازه گوسفند و گوساله + علائم گوشت ناسالم در ایرناکنحوه تشخیص گوشت تازه گوسفند و گوساله + علائم گوشت ناسالم در ایرناک

روش های تشخیص گوشت باکیفیت

طریقه تشخیص گوشت قرمز تازه و باکیفیت گوسفند و گوساله

1 - رنگ گوشت

رنگ گوشت بسته به سن و تولد حیوان فرق می کند. رنگ گوشت حیوانات جوان تر معمولا روشن تر از حیوانات مسن تر است. گوشت گاو ، تیره و تا اندازه ای لکه دار و ابری است. گوشت بره معمولا قرمز روشن است و رگه هایی از چربی که به سفیدی می زند ، دارند. اما رنگ گوشت مرغ تحت تاثیر غذای مصرفی اش قرار می گیرد. مثلا اگر مقدار زیادی غلات مصرف کرده باشد ، گوشت آن زردتر از معمول خواهد بود. همچنین تغییر رنگ ناحیه شکمی در مورد گوشت مرغ ، که به رنگ متمایل به سبز و یا آبی در می آید ، نشان دهنده فاسد بودن گوشت است. وجود لکه های سیاه ، سفید و یا سبز بر روی گوشت از علائم فاسد بودن آن است.

2 - ساختار سطح گوشت

سطح گوشت گوساله یا گوسفند باید بی عیب و کاملا صاف به نظر آید. درضمن ظاهر آن نباید خیلی پرچرب باشد و در مورد مرغ نیز نباید تورم و خونمردگی دیده شود.

3 – ساختار بافت گوشت

به راحتی می توان ساختار بافت گوشت را مشاهده کرد. گوشت هایی که بافت ضخیمی دارند ، خوش پخت ، مطبوع و لذیذ نیستند. البته بافت گوشت گوساله نر از گوساله ماده ، درشت تر است. البته گوشت گاو ماده که بچه دار شده ، ضخیم است. درضمن مراقب باشید بافت گوشت نرم ، لزج و سست نشده باشد ، زیرا نشان دهنده فساد گوشت و ماندگی گوشت است. وقتی انگشتتان را روی گوشت فشار می دهید ، نباید حالت اسفنجی داشته باشد.

4 – کیفیت مرمری گوشت

پراکندگی چربی در بافت عضلانی که به گوشت ، ظاهری لکه لکه یا رگه دار می دهد را ظاهر مرمری گوشت می گویند. هرچه گوشت مرمری تر باشد ، لذیذتر و دارای طعم بهتری خواهد بود. چنین گوشتی از گوشت های لاغر ، خوش طعم تر هستند. زیرا چربی موجود در گوشت ، خوراک را خوشمزه تر می کند.

5 - آبدار بودن

وقتی می بینید که گوشت ، چه روی پیشخوان قصابی و چه در بسته بندی های فروشگاه ، بسیار آبدار است ، این گوشت بی کیفیت و فاسد است. بنابراین از خرید آن امتناع کنید.

6 – بو

از گوشت نباید هیچ نوع بوی غیرطبیعی مانند ترشیدگی ، تعفن و یا گندیدگی حس شود. در مورد مرغ ها ، اگر قسمت داخلی اتصال ران به بدن ، بوی بدی داشت ، این مرغ در حال فساد است.

7 – تاریخ مصرف

چندان به تاریخ مصرف گوشت ها اطمینان نکنید. خوراکی هایی مانند گوشت باید با توجه به رنگ ، بو ، مزه و ارزش غذایی شان بررسی شوند. زمانی که از گوشت تحت شرایط نامناسب در فروشگاه ها و یا قصابی ها ، نگهداری شوند ، دیگر نمی توان به تاریخ مصرف آنها اعتمادی داشت.

8 - بسته بندی

به بسته های گوشت های بسته بندی شده نیز توجه کنید. بسته بندی ها نباید صدمه دیده باشند و همچنین باید کاملا تمیز باشند. در ضمن درون آنها باید عاری از هوا بوده و گوشت کاملا خشک باشد. اگر درون بسته بندی گوشت ، قطراتی از آب مشاهده کردید ، علامت سردسازی نامناسب گوشت است. در این حالت گوشت آبدار و در نتیجه بی کیفیت می باشد.

9 - شرایط نگهداری و خنک کنندگی

همیشه باید به روش خنک سازی گوشت ها ، به ویژه در تابستان ، توجه کنید. گوشت باید در دمای 7- درجه سلسیوس نگهداری شوند. در ضمن انجماد سریع و در فریزر با دمای زیر 18- درجه سانتیگراد ، بهترین روش انجماد گوشت است. گوشت خوب با ارزش و البته گران تر از مواد غذایی دیگر است. اما برای سالم ماندن باید به کیفیت و بهداشت گوشت اهمیت داده شود.


ویژگی های گوشت گوسفند و گاو تازه و سالم

  • گوشت سالم و تازه بوی بد نمی دهد و رنگ آن طبیعی و شفاف است .
  • دقت کنید که گوشت تازه صورتی رنگ است و رگه های چربی آن باید روشن و براق باشند .
  • گوشت خوب و سالم هیچگاه به دستان نمی چسبند و پس از فشرده شدند به حالت اولیه خود برمی گردند .
  • همچنین نباید سطح آنها لیز و مرطوب باشند .

عکس زیر می تواند در تشخیص گوشت سالم به شما کمک کند .

روش تشخیص گوشت سالم و تازه

روش تشخیص گوشت گاو و گوسفند سالم و تازه

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
40%
نحوه تشخیص گوشت تازه گوسفند و گوساله + علائم گوشت ناسالم
3.5
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,180