کارلا یا همان خربزه تلخ یکی از میوه های خاصی است که خواص درمانی فوق العاده ای دارد و متخصصین تغذیه و طب سنتی سفارش بسیاری برای خوردن آن کرده اند.این میوه خاص برای درمان سرطان و دیابت و ... کاربرد دارد.

خواص خربزه تلخ و فواید میوه ی کارلا یا  خربزه تلخ (بیتر ملون) ، یا گویا (Goya)

میوه ی کارلا (karela) که در زبان عمومی خربز ه تلخ نامیده می شود یکی از گیاهان معروفی است که در آسیا ، آفریقا و جزایر کارائیب می روید. تحقیقات گسترده ای در خصوص این میوه آغاز شده است. چرا که بیان شده این میوه تلخ تاثیر قوی بر مبارزه با سلول های سرطانی دارد.خواص خربزه تلخ | 21 فایده خربزه تلخ برای سلامتی و عوارض آن در ایرناک خواص خربزه تلخ | 21 فایده خربزه تلخ برای سلامتی و عوارض آن در ایرناک

خربزه تلخ چیست؟

خربزه تلخ چیست؟

گیاه خربزه تلخ یکی از گیاهان رونده نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری و از خانواده کدوئیان است. این گیاه به صورت خودرو در آسیا ، آفریقا و جزایر کاریب رشد می کند و میوه های آن خوراکی می باشند. این میوه های خوراکی بسیار تلخ هستند به همین دلیل به آن خربزه تلخ گفته می شود.

کاربرد و موارد مصرف خربزه تلخ :

این گیاه در مرحله سبز یا مایل به زرد به مصرف پختنی می رسد.

همچنین برگ ها و ساقه های سبز آن نیز در سالادها مورد استفاده قرار می گیرند.

خربزه تلخ در چین اغلب در تهیه غذاها ، سوپ ها و چای ها مورد استفاده قرار می گیرد.

غذاهای تهیه شده با خربزه تلخ

غذاهای تهیه شده با خربزه تلخ

این گیاه در برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی به عنوان یک گیاه دارویی جهت افزایش طول عمر مورد استفاده قرار می گیرد.

در ترکیه از این گیاه برای درمان دردهای مختلف به خصوص شکم دردهای مزمن استفاده می شود.

در طب سنتی هند ، بخش های مختلف این گیاه به عنوان کاهنده دیابت ، ملین ، ضدصفراوی ، قی آور ، دافع کرم روده ، درمان سرفه ، بیماری های تنفسی ، بیماری های پوستی ، درمان زخم ها ، نقرس و رماتیسم کاربرد دارد.

نظر کارشناسان کشاورزی درباره خربزه تلخ

خربزه تلخ گیاه بالارونده گل دار خاص مناطق گرمسیری بوده و کشت آن به طور گسترده در مناطق گرمسیری جهان رواج دارد.این گیاه منبع عالی از ویتامین ها و مواد معدنی است که توسط آن حجم زیادی از مواد مغذی گیاه را برآورده می سازد. تمام اندام این گیاه حتی میوه آن تلخ مزه هستند.

از گذشته تا کنون خربزه تلخ بذر و میوه این گیاه دارای خواص درمانی هستند که شامل : ضد ایدز ، ضد التهاب ، ضد سرطان ، ضد میکروب ، ضد تومور ، آنتی اکسیدان ، ضد جهش ، ضد لیپولیتیک ، ضد درد و ضد دیابت است.

بین خواص درمانی که خربزه درختی داراست ، ضد دیابت بودن آن بیشتر از سایر خواص آن بین مصرف کنندگان و محققین مورد توجه قرار دارد. در سال 2000 حدود 171 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا بودند که پیش بینی می شود, این تعداد در سال 2030 به حدود 366 میلیون نفر برسد.

در این راستا داروهای شیمیایی متعددی برای پایین آوردن سطح قند خون معرفی و مصرف می شوند ولی نمی توان عوارض جانبی این داروها را نیز از نظر دور داشت. به همین دلیل یافتن راه حلی پیشگیرانه برای مقابله با دیابت ضروری است.

در نتیجه خربزه تلخ می تواند جایگزین مناسبی برای کاهش سطح خون برای بیماری دیابت باشد. محققین اعلام داشتند این گیاه بر هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 تأثیر مثبت دارد.

ترکیبات زیستی موجود در این گیاه که بر قند خون موثرند شامل : ساپونین های استروئیدی که به نام charantin شناخته می شوند ، پیتیدهای شبه انسولین که برای دیابت نوع 1 مفیدند ، آلکالوییدها و ترکیبات دیگری به نام گلیکوزیدهای اسید اولئانولیک که برای بهبود محدوده قند خون در دیابت نوع 2 کاربرد دارند.

این گیاه به طور گسترده در رژیم غذایی مردم ساکن کشورهایی مانند پاکستان ، فیلیپین ، پاناما ، نپال و هندوستان قرار داشته و کشت می شود. با توجه به این که در ایران مناطقی وجود دارد که می توان این محصول را در آن مناطق کشت کرد ، می توان با همکاری بخش خصوصی ، خصوصاً کشاورزان کشت این گیاه ارزشمند را در کشور رواج داد.

خواص خربزه تلخ

خواص خربزه تلخ

10 فایده خربزه تلخ برای سلامتی بدن

۱. برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو ، مفید است

برخی از مطالعات نشان داده اند که خربزه تلخ قند خون را از طریق افزایش سوخت و ساز گلوکز کاهش می دهد. برای دریافت چنین فایده ای ، کمی خربزه تلخ و چند قطعه یخ را داخل مخلوط کن بریزید و خوب هم بزنید تا مایعی نرم حاصل شود. سپس برای اضافه کردن طعم به این ترکیب کمی عسل و آب لیمو به آن اضافه کنید. روزی یک فنجان از این ترکیب را بنوشید. قبل از این که هر گونه تغییری در رژیم غذایی تان اعمال کنید ، حتما با پزشک تان مشورت کنید. اگر درد شکم ، اسهال ، یا تب داشتید ، مصرف این ترکیب را متوقف کنید. قند خون تان را به طور منظم تحت کنترل داشته باشید و در صورت لزوم با کمک پزشک تان داروها را تعدیل کنید.

۲. سنگ کلیه را خرد می کند

سنگ کلیه یک بیماری بی نهایت دردناک است. خربزه تلخ می تواند به طور طبیعی سنگ ها را خرد کند و بدن را از شر آنها خلاص کند. خربزه تلخ مقدار اسید موجود در بدن را که به تولید سنگ های دردناک کلیه کمک می کنند ، کاهش می دهد. مقداری پودر خربزه تلخ را با آب مخلوط کنید و چای مفیدی تهیه کنید. این چای دارای عطر و طعم فوق العاده ای است و با کمال شگفتی نیازی نیست که آن را شیرین کنید.

۳. کلسترول بد را کاهش می دهد

خربزه تلخ به پایین آمدن سطح کلسترل خطرناک کمک می کند. کاهش کلسترول به طور قابل توجهی حملات قلبی ، بیماری های قلبی ، و سکته ی مغزی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، خربزه تلخ برای جلوگیری از ریسک هایی که در برابر سلامتی تان قرار دارند ، به طور کاملا طبیعی روی بدن کار می کند. کلسترول بالا را تنها می توانید با آزمایش خون تشخیص بدهید.

۴. تاثیر مثبتی در درمان سرطان لوزالمعده دارد

یکی از شگفت انگیزترین مزایایی که خربزه تلخ برای سلامتی دارد ، خاصیت ضد سرطان بودن آن است. ثابت شده است که خربزه تلخ در تولید گلوکز اختلال ایجاد می کند ، و به طور بالقوه رشد سلول های سرطانی پانکراس (لوزالمعده) را مهار می کند. آب خربزه تلخ را در ترکیب با آب گوجه فرنگی ، یا تکه های موز یا یخ خرد شده امتحان کنید تا هم در مصرف آن تنوع به خرج دهید و هم فوایدی را که برای سلامتی دارد به طور کامل درو کنید. خربزه تلخ همچنین ممکن است دیگر سلول های سرطانی را در کبد ، روده ی بزرگ ، پستان و پروستات از بین ببرد.

۵. فوایدی برای پوست دارد

مواد غذایی یا نوشیدنی های تهیه شده از خربزه تلخ برای پوست نیز فوایدی دارد. گفته می شود که مصرف خربزه تلخ به طور منظم ، باعث درخشان شدن پوست می شود و در درمان آکنه ، پسوریازیس و اگزما مفید است. با مصرف خربزه تلخ ، تسکین طبیعی و آرامش بخشی را تجربه کنید. سوپ خربزه تلخ را برای رهایی از هر یک از این اختلالات پوستی یا برای داشتن پوست زیباتر امتحان کنید. علاوه بر این ها ، خربزه تلخ یک عامل تصفیه ی خون است.

۶. تاثیر مثبتی روی فرآیند کاهش وزن دارد

خربزه تلخ نیز مانند بسیاری از سایر گیاهان کالری بسیار پایینی دارد و سیرکننده است. با مصرف خربزه تلخ می توانید وزن تان را کم کنید یا وزن مناسب تان را حفظ کنید. همان خواصی که از بدن در برابر دیابت نوع دوم محافظت می کند ، در کاهش وزن و حفظ وزن مناسب نیز موثر است. خربزه تلخ میزان فراوانی از مواد مغذی دارد ، و این دلیل دیگری است بر فایده ای که در روند کاهش وزن دارد.

۷. داروی مقوی کبد

مصرف منظم نوشیدنی تهیه شده از خربزه تلخ ، چندین و چند فایده برای کبد و به طور کلی بدن دارد. این نوشیدنی به فرآیند هضم غذا کمک می کند ، عملکرد کیسه صفرا را بهبود می دهد ، و باعث کاهش احتباس مایعات می شود. با استفاده از این داروی مقوی کبد ، می توانید از شر سیروز کبدی ، هپاتیت ، و یبوست خلاص شوید. نوشیدنی خربزه تلخ را دست کم یک بار در روز بنوشید تا از مزایای آن بهره مند شوید. مصرف این نوشیدنی همچنین به کاهش وزن کمک می کند ، و می تواند علائم و نشانه های سندروم روده ی تحریک پذیر را کاهش دهد.

*می توانید آب خربزه تلخ را به تنهایی بنوشید یا با اضافه کردن میوه های دیگری یک اسموتی برای خودتان آماده کنید.

۸. به هضم کربوهیدرات ها کمک می کند

این یکی برای کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند ، فایده ی پراهمیتی است. کربوهیدرات ها تبدیل به قند می شوند و خربزه تلخ قند را می سوزاند. سوخت و ساز سریع تر کربوهیدرات ها به این معنا است که چربی کم تری در بدن ذخیره می شود و همین به نوبه ی خود منجر به از دست دادن وزن ، و حفظ وزن مناسب می شود. هضم درست کربوهیدرات ها نیز به رشد و توسعه ی عضلات کمک می کند. خربزه تلخ را به روش تفت روغن داغ طبخ کنید و از فواید بی نظیر آن برخوردار شوید.

خواص خربزه تلخ برای دیابت

خواص خربزه تلخ برای دیابت

۹. منبع خوبی از ویتامین K است

ویتامین K نقش مهمی در سلامت استخوان ها و لخته شدن خون دارد و یک ضد التهاب است. کسانی که مبتلا به ورم مفاصل (آرتریت) هستند ، می توانند کم شدن درد و التهاب در مفاصل را از طریق افزایش ویتامین K تجربه کنند. اضافه کردن بیتر ملون به برنامه ی غذایی تان ، نیاز تغذیه ای روزانه ی بدن تان را به ویتامین K تامین می کند. همچنین ، خربزه تلخ منبع فوق العاده ی فیبر غذایی است.

۱۰. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

داشتن یک سیستم ایمنی سالم برای دفع عفونت ها و بیماری ها حیاتی است. خربزه تلخ را به برنامه ی غذایی تان اضافه کنید تا از مزایایی که برای سلامتی دارد بهره مند شوید. سرماخوردگی تان را فورا متوقف کنید یا از بروز آن جلوگیری کنید و در عین حال به سلامت دستگاه گوارش تان کمک کنید. از آلرژی غذایی جلوگیری کنید یا آن را محدود کنید ، و از شر عفونت مخمر به طور طبیعی خلاص شوید. یکی دیگر از فواید بیتر ملون این است که رفلاکس اسید و سوء هاضمه را تسکین می دهد.

11. ممکن است التهاب را کاهش داده و از آن جلوگیری کند :

مطالعات بیشماری نشان می دهد که اجزای مختلف خربزه تلخ به آن خاصیت ضد التهابی می بخشد. یک مطالعه 2018 در ژورنال Phyto medicine منتشر شده نشان داد که یک پپتید استخراج شده از دانه های خربزه تلخ با مهار سیتوکین های ضد التهابی به کاهش التهاب کمک می کند .12 مطالعه دیگر روی حیوانات در سال 2018 نشان می دهد که استفاده از پلی ساکاریدهای خربزه تلخ ممکن است به کاهش التهاب معده و استرس اکسیداتیو کمک کند.

12. خربزه تلخ مالاریا و زردی را درمان می کند

مطالعات نشان داده اند که تلخ خربزه می تواند در درمان شرایط سلامتی مانند مالاریا و زردی مؤثر باشد.

13. خربزه تلخ برای درمان HIV

RIP (پروتئینهای غیرفعال کننده ریبوزومها) موجود در خربزه تلخ در درمان ضد ویروسی نویدبخش است و بنابراین می تواند در درمان HIV مفید باشد.

14. خربزه تلخ جلوگیری از یبوست

همچنین با توجه به محتوای فیبر آن ، خربزه تلخ می تواند هضم را تسهیل کرده و از یبوست جلوگیری کند. هنگام افزایش مصرف فیبر ، افزایش میزان مصرف مایعات نیز حائز اهمیت است. فیبر زیاد با مایعات کم در واقع می تواند باعث یبوست شود.

15. خربزه تلخ برای سلامت قلبی عروقی

فیبر موجود در خربزه تلخ با کاهش کلسترول می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. علاوه بر این ، مقدار ویتامین K در نقش لخته شدن خون ضروری است.

16. خربزه تلخ برای جلوگیری ریزش مو

به طور طبیعی آب میوه خربزه تلخ درد درمان ریزش مو بسیار موثر است بنابراین برای اینکه این میوه را به این منظور استفاده کنید بایستی مقداری از آب و آن را با کمی شکر مخلوط کرده و روی موهای خود بمالید و ماساژ دهید.

17. خربزه تلخ موثر برای اگزما و پسوریازیس

تحقیقات بسیاری ثابت کرده اند که این میوه از ترکیبات ضد التهابی قوی برخوردار است به خاطر همین ویژگی می توان در درمان بیماری های التهابی پوست همچون پسوریازیس و اگزما از آن استفاده کرد.

18. خربزه تلخ برای درمان زخم های پوستی

این میوه تلخ به دلیل برخورداری از خاصیت ضد باکتری قوی در طب سنتی برای درمان سریع زخم های پوستی به صورت موضعی به کار میرود و زخم را از خطر عفونت در امان نگه می دارد.

19. فواید خربزه تلخ برای درمان افسردگی

این میوه تلخ در درمان بسیاری از اختلالات روحی و روانی تاثیر زیادی دارد چرا که به خاطر داشتن ویتامین B9 و مصرف منظم آن موجب کاهش علایم افسردگی و اضطراب می شود.

20. خواص ضد پیری خربزه تلخ

چنانچه بخش سلامت ایرناک عنوان کرده است خربزه تلخ همچنین حاوی ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که در برابر آسیب دیدگی با اشعه ماوراء بنفش (UV) و مهمترین عامل خطر در ایجاد سرطان پوست مبارزه می کند. نگه داشتن سلولهای آسیب دیده نمی تواند روند پیری را کندتر کند. ویتامین C نیز در تولید کلاژن نقش دارد. کلاژن پروتئینی است که به حفظ ساختار استخوان ، تاندون ، پوست ، غضروف و سایر بافت پیوندی دیگر نیز کمک می کند. مطالعات متعددی نتیجه گرفته اند که مصرف زیاد ویتامین C به ظاهر بهتر پوست و کاهش در چین و چروک پوست کمک می کند.

21. برای درمان آبله مرغان ، سرخک ها و غیره :

مزایای سلامتی بسیار خوبی از خربزه تلخ در درمان آبله مرغان ، سرخک و غیره وجود دارد.

عوارض و عوارض جانبی خربزه تلخ برای مراقبت از آنها

به دلیل ترکیبات فعال آن ، خربزه تلخ ممکن است اثرات داروهای خاص را تقویت کند. خربزه تلخ به دلیل توانایی کمک به تنظیم قند خون ، بیشتر در بیماران دیابتی توصیه می شود. با این حال ، خوردن خربزه تلخ در حالی که به داروهای دیابت توجه ندارید ممکن است باعث شود قند خون شما بیش از آنچه که تصور می شود افت کند و باعث هیپوگلیسمی شود.

اگر قصد فراهم آوری خربزه تلخ را به طور منظم در رژیم غذایی خود دارید ، بهتر است از پزشک خود بخواهید که در صورت نیاز به دوزهای داروی دیابت خود را کاهش دهید. سایر زیر گروه هایی که نیاز به محدود کردن یا جلوگیری از مصرف تلخ خربزه دارند عبارتند از :

زنان باردار یا شیرده : بسیاری از متخصصان این عقیده را دارند که زنان باردار و شیرده به هیچ عنوان نباید از میوه کالا یا خربزه تلخ مصرف نمایند چرا که خربزه تلخ حاوی مؤلفه های فعال است که ممکن است باعث خونریزی و انقباضات رحمی و سقط جنین در دوران بارداری شود. همچنین مطالعات کافی در مورد تأثیر خربزه تلخ بر بارداری وجود ندارد. برای ایمنی ، بهتر است میزان مصرف خود را محدود کنید.

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند. مصرف خربزه تلخ ممکن است تنظیم قند خون را در حین عمل به اخلال بیندازد. اگر برنامه ریزی برای عمل جراحی دارید ، بهتر است حداقل از دو هفته قبل از مصرف این گیاه خودداری کنید.

بازدید : 2,111 بار
خواص خربزه تلخ | 21 فایده خربزه تلخ برای سلامتی و عوارض آن
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 9,530