قارچ گانودرما در زبان چینی به معنی ” قارچ درخت زندگی ” نام دارد، این اسم اهمیت این قارچ را در چین نشان می دهد.

40 فایده درمانی قارچ گانودرما و عوارض آن

قارچ گانودرما (رِی شی یا جان افزا) نوعی قارچ است که در مناطق گرم و مرطوب آسیا می روید. این قارچ هزاران سال است که عضو ثابت طب شرقی است.خواص قارچ گانودرما | 40 فایده درمانی قارچ گانودرما و عوارض آن در ایرناک خواص قارچ گانودرما | 40 فایده درمانی قارچ گانودرما و عوارض آن در ایرناک

با اینکه بیشتر افراد این قارچ را به شکل تازه مصرف می کنند ، ولی مصرف اَشکال دیگر آن به شکل پودر یا عصاره ٔ محتوی مولکول های خاص نیز رایج است. این قارچ ۴۰۰ جزء زیست فعال دارد که خواصش از آنها نشئت می گیرد. تأثیر مصرف اَشکال مختلف قارچ گانودرما در مطالعات مختلف انسانی و جانوری مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از خواص این قارچ در این مطالعات مشخص شده اند و برای اثبات قطعی برخی دیگر از خواص آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

خواص قارچ گانودرما

1. جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی

سرطان می تواند به سرعت به بدن آسیب برساند و موجب مرگ شود. سلول های سرطانی می توانند به سرعت رشد کنند و مواد غذایی را که وارد بدن می شوند را بخورند اما در مقایسه با مواد مغذی دیگر ، مواد مغذی در قارچ گانودرما توسط سلول های سرطانی خورده نمی شوند و همچنین می توانند به جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی از ریشه کمک کنند.

2. پیش گیری از تومور

علاوه بر سلول های سرطانی ، محتویات قارچ گانودرما می تواند به کشتن سلول های بدخیم تومور که به بدن حمله می کنند ، کمک کند.

3. گردش خون

قارچ گانودرما دارای انواع مواد معدنی و همچنین مواد مغذی است که می تواند به گردش خون کمک کند. به این ترتیب ، جریان خون می تواند صاف باشد و از بیماری های ناشی از جریان خون ناپایدار جلوگیری کند.

فواید قارچ گانودرما برای گردش خون

4. درمان بیماری های قلبی

با جریان خون ، خون می تواند به تمام اندام های بدن وارد شود و به راحتی به قلب جریان پیدا کند با جریان روان خون به قلب ، قلب قادر به زنده ماندن و محافظت از بیماری های قلبی مختلف خواهد بود.

5. از بین بردن چربی بدن

اگرچه قارچ گانودرما حاوی چربی است اما مقدار چربی در قارچ گانودرما باعث آسیب بدن نمی شود. قارچ گانودرما نیز می تواند به از بین بردن رسوبات چربی زیر پوست کمک کند که باعث ظهور سلولیت می شود.

6. ترمیم آسیب سلول

سلول های بدن می توانند آسیب دیده باشند. مصرف این قارچ گانودرما روشی است که می تواند برای ترمیم سلول های آسیب دیده بدن انجام شود همچنین برخی از فواید قارچ های دیگر وجود دارد که می تواند به ترمیم سلول های آسیب دیده کمک کند.

خاصیت قارچ گانودرما چیست؟

7. باز سازی سلول ها

علاوه بر کمک به ترمیم سلول های آسیب دیده ، مواد مغذی در برگ های گانودرما می تواند به بازسازی سلول های آسیب دیده کمک کند. بنابراین سلول های بدن همیشه به خاطر بازسازی سلولی که توسط مواد مغذی در قارچ گانودرما انجام می شود ، تجدید خواهند شد.

8. درمان اسید اوریک

ارزش غذایی در قارچ گانودرما می تواند به کاهش سطح اسید در بدن کمک کند. این یکی از چندین فواید بسیار خوب قارچ گانودرما است.

9. غلبه بر آسم

تنگی نفس می تواند با فعالیت تداخل داشته باشد و همچنین درد در سینه را ایجاد کند. مصرف قارچ گانودرما می تواند به کاهش آسم به منظور جلوگیری از هر گونه بیماری دیگر کمک کند.

10. پیش گیری از دیابت

یکی از سوالات شما کاربران از بخش سلامت ایرناک در مورد خواص قارچ گاندورما برای دیابت بود که باید گفت قارچ گانودرما شاخص گلیسمیک پایینی دارد و نیز حاوی گلوکز نیست بنابراین مشکلی ندارد که فرد مبتلا به دیابت آن را مصرف کند. با مصرف قارچ گانودرما ، مقدار قند می تواند به گونه ای کاهش یابد.

قارچ گانودرما برای پیشگیری از دیابت

11. درمان میگرن

اگرچه هنوز به طور کامل شناخته نشده است ، اما مصرف قارچ گانودرما می تواند برای درمان میگرن مورد استفاده قرار گیرد. نه تنها با داروهای شیمیایی بلکه با قارچ گانودرما میگرن نیز می تواند به وسیله مواد طبیعی درمان شود.

12. غلبه بر درد مفاصل :

محتوی مواد معدنی موجود در قارچ گانودرما می تواند درد مفاصل را درمان کند خواص ضد التهابی قارچ گانودرما می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه مفاصل کمک کند.

13. افزایش سیستم ایمنی

مصرف قارچ گانودرما می تواند به افزایش سیستم ایمنی کمک کند.

14. بدن سالم

مصرف قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ تناسب و طراوت بدن کمک کند. با بدن متناسب ، سلامتی بهبود خواهد یافت و فعالیت می تواند بدون هیچ مشکلی آسان تر انجام شود.

قارچ گانودرما برای حفظ تناسب اندام

15.درمان سرماخوردگی

سرفه می تواند ناشی از هوای آلوده و یا مصرف بیش از حد چربی باشد. سرفه ، معمولا با آنتی بیوتیک به راحتی درمان می شود یکی از این گیاهان برای غلبه بر سرفه قارچ گانودرما است.

16. غلبه بر سکته

سکته مغزی به دلیل انسداد مجاری خون در ناحیه مغز رخ می دهد که می تواند باعث بی حرکت شدن برخی از قسمت های بدن شود. غلبه بر سکته با بازشدن کانال مجرای خون انجام می شود. یکی ازفواید قارچ گانودرما این است که می تواند به روان شدن جریان خون در مغز و درمان کمک کند.

17. غلبه بر سردرد

قارچ گانودرما می تواند به تسکین سردرد کمک کند. با مصرف مواد طبیعی مانند قارچ گانودرما سردرد درمان می شود.

18. کاهش تعریق

عرق کردن در حقیقت یک نشانه خوب از عملکرد کلیه ها است ، عرق مواد زائد را از طریق منافذ پوست دفع کند با این حال عرق ریختن بیش از حد می تواند ظاهر را به هم بزند ، به خصوص وقتی با افراد زیادی در جمع هستید برای کاهش عرق کردن ، برخی از مردم از دئودورانت استفاده می کنند یک راه دیگر مصرف قارچ گانودرما است محتوای قارچ گانودرما می تواند به کاهش تولید عرق اضافی در پوست کمک کند.

قارچ گانودرما برای کاهش تعریق

19. کمک به فرآیند لخته شدن خون

هنگامی که در معرض آسیب قرار می گیرید ، خون جاری می شود خونی که بیرون می آید به تدریج متوقف می شود تا به طور مداوم بیرون نیاید. مصرف قارچ گانودرما می تواند به لخته شدن خون کمک کند ، پس وقتی زخمی ایجاد می شود مقدار زیادی خون هدر نمی رود.

20. حفظ سلامتی استخوان

قارچ گانودرما همانند شیر کلسیم دارد کلسیم موجود در این قارچ گانودرما به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از آسیب استخوان که می تواند موجب بیماری استخوان شود ، کمک کند.

21. حفظ بهداشت دهان و دندان

علاوه بر حفظ سلامت استخوان ، کلسیم در قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ دندان های سالم کمک کند. فسفر در قارچ گانودرما نیز می تواند به فرآیند کانی سازی در دندان کمک کند تا سلامت دندان حفظ شود.

22. کمک به حفظ پ هاش خون

قارچ گانودرما می تواند به تنظیم پ هاش خون کمک کند.

قارچ گانودرما برای تنظیم پ هاش خون

23. تعادل مایعات بدن

کمبود مایعات در بدن می تواند باعث شود که بدن ضعیف شود برای کمک به تعادل مایعات بدن نیز مواد موجود در قارچ گانودرما مفید است.

24. کمک به توزیع مواد مغذی در سراسر بدن

هم چنین مصرف قارچ گانودرما نیز می تواند به توزیع مواد مغذی در بدن کمک کند. با کمک سدیم در قارچ گانودرما ، مواد مغذی که وارد بدن می شوند را می توان بخوبی دریافت کرد.

25. کمک به درمان بیخوابی

منیزیم در قارچ گانودرما می تواند به غلبه بر بی خوابی کمک کند. بنابراین خواب می تواند راحت تر و آسوده باشد.

26. کمک به درمان التهاب

قارچ گانودرما خواص ضد التهابی دارد که می تواند بر التهاب که در ناحیه شکم رخ می دهد غلبه کند.

27. حمایت از عملکرد مغز

مغز به عنوان یک اندام برای کنترل تمام فعالیت های بدن باید همیشه سالم بماند. مقدار کربوهیدرات در قارچ گانودرما می تواند به حفظ سلامت مغز و حمایت از عملکرد مغز کمک کند.

فواید قارچ گانودرما برای درمان التهاب

28. بهبود سلامت ماهیچه

مقدار پروتئین در قارچ گانودرما برای بدن بسیار مقوی است و نه تنها می تواند انرژی بدن را تامین کند اما محتوای پروتئین موجود در قارچ گانودرما نیز می تواند به حفظ سلامت ماهیچه کمک کند.

29. درمان در دستگاه گوارش

مصرف قارچ گانودرما نه تنها می تواند التهاب را تسکین دهد بلکه بر برخی از مشکلات موجود در بدن غلبه می کند.

30. کمک به کاهش استرس

استرس می تواند به خاطر حس عصبانیت رخ دهد و با مصرف قارچ گانودرما درمان و کاهش یابد ، چون مقدار کربوهیدرات در قارچ گانودرما نه تنها می تواند سلامت مغز را حفظ کند ، بلکه می تواند به کاهش استرس کمک کند.

قارچ گانودرما برای کاهش استرس

31. به حفظ زیبایی در دوران پیری کمک می کند

آیا می خواهید وقی پا به سن می گذارید زیبا باشید؟ پس قارچ گانودرما می تواند به شما کمک کند. پیری امروز به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است ، به خصوص به این دلیل که نمی توان آن را متوقف کرد اما قارچ گانودرما می تواند با محتوای موجود به ما کمک کند.

مواد موجود می تواند به کاهش انحطاط بافت ، پیری و ضعف کمک کند همه اینها به توانایی های آنتی اکسیدان و رادیکال آزاد آن بستگی دارد.

32. کمک به تمرکز بیشتر و حافظه بهتر

همانطور که پیر می شویم ، بسیاری ازعضو های بدن آسیب می بینند و به طور عمده ، عملکرد مغزو به یاد آوردن چیزها سخت تر می شود.

اما ، عملکرد مغز می تواند از طریق رژیم غذایی مناسب بهبود یابد. با کمک کمی از آنتی اکسیدان ها ، که قارچ گانودرما پر از آن است ، می توانیم انحطاط مغزی را آهسته کنیم.

مطالعات نشان می دهند که قارچ گانودرما اقدامات ضد التهابی ویژه ای دارد که می تواند به حفاظت از اعصاب و نورون ها از التهاب کمک کند. این قارچ به قدری قوی است که می تواند به توقف مشکلات حافظه کمک کند.

این نه تنها برای افراد مسن مفید است بلکه می تواند به کسانی که با مه مغز مبارزه می کنند نیز کمک کند.

33. کاهش خطر اختلالات عصبی :

توانایی قارچ گانودرما برای افزایش عملکرد مغز با توان آن در کاهش خطر اختلالات عصبی مرتبط است.

به طور خلاصه ، می تواند به حفاظت از مغز و سیستم عصبی در برابر بیماری آلزایمر کمک کند.

مطالعه نشان داد که نه تنها می تواند برای کاهش رشد شناختی آلزایمر موثر باشد ، بلکه می تواند برای مبارزه با دیگر اختلالات عصبی مانند اختلال کم توجهی بیش فعالی یا اوتیسم به کار رود.

استفاده از قارچ گانودرما برای اختلالات عصبی

34. بهبود وضعیت سلامت روانی و اختلالات روحی :

از آنجا که به حفاظت از سیستم عصبی کمک می کند ، تعجبی ندارد که می تواند کارها ی بزرگی برای بیماری های روانی و اختلالات روحی انجام دهد.

این به آن معنی است که می تواند به کاهش استرس کمک کرده و به کاهش افسردگی ، اضطراب و اختلالات روحی کمک کند.

این به این دلیل است که محافظت از آنتی اکسیدان در برابر التهاب اعصاب می تواند حالت روحی شما را بهبود بخشد.

35. تقویت سلامت قلب :

همانطور که پا به سن می گذارید نیاز به مراقبت از قلب خود دارید قارچ گانودرما می تواند به این جنبه از سلامتی نیز کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که این قارچ دارویی سنتی می تواند به طور طبیعی به کاهش فشار خون کمک کند.

ترکیب آن با ورزش و رژیم غذایی مناسب واستفاده طولانی مدت می تواند سلامتی قلب کمک کند.

36. محافظت از کبد و کلیه ها

نه تنها به مغز ، اعصاب و قلب ما کمک می کند آنها هم چنین از کبد و کلیه ها محافظت می کنند.

برای مبارزه با بیماری کبدچرب به اندازه کافی قدرتمند است. علاوه بر آن ، هم چنین می تواند فوایدی برای بهبود سلامت کبد و کمک به فرآیندهای طبیعی سم زدایی بدن داشته باشد.

فواید قارچ گانودرما برای بدن

37.بهبود سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن ، یک اختلال ناتوان کننده ای است در حالی که تمام مدت احساس خستگی می کنید. این احساس با استراحت درمان نمی شود و توضیح پزشکی برای آن وجود ندارد اما مصرف این قارچ برای اینگونه افراد توصیه می شود

38. تناسب اندام

قارچ گانودرما برای مهار تجمع اسید لاکتیک در خون و شتاب بخشیدن به اسیدلاکتیک نشان داده شده است. اسید لاکتیک یک محصول جانبی متابولیک است که بدن شما در طی ورزش تولید می کند.

اگر اسید لاکتیک بیش از حد در خون شما ایجاد شود ، می تواند باعث درد عضلانی ، سوزش ، درد معده و تنفس سریع شود.

اگر بعد از مدت طولانی فعالیت ورزش شدید را شروع کرده اید احتمالا لاکتیک را تجربه کرده اید.

ممکن است در جلوگیری از عوارض جانبی که می تواند ورزش شدید همراه داشته باشد ، کمک کنند.

39. مبارزه با خستگی و افسردگی

شاید تأثیر قارچ گانودرما در تقویت دستگاه ایمنی آن قدر موردتأکید قرار گرفته شده که باعث غفلت ما از سایر خواص آن شده است. این در حالی است که قارچ گانودرما خواص دیگری نیز دارد. ازجمله این خواص می توان به کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد. در یک مطالعه تأثیر قارچ گانودرما بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا به ضعف اعصاب بررسی شد. ضعف اعصاب با درد ، گیجی ، سردرد و حساسیت همراه است. پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته ای مکمل قارچ گانودرما ، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی می کنند.

مطالعه ٔ دیگری بر روی ۴۸ زن مبتلا به سرطان پستان که درمان شده بودند ، نشان داد در اثر مصرف ۴ هفته ای پودر قارچ گانودرما ، خستگی افراد کاهش و کیفیت زندگی شان بهبود یافت. همچنین این افراد کمتر دچار اضطراب و افسردگی شدند. همچنین در مطالعه ٔ دیگری مصرف قارچ گانودرما همراه با روند درمان توانست عوارضی مانند خستگی و افسردگی را در این زنان بهبود بدهد.

درحالی که برخی خواص قارچ گانودرما برای بیماران به اثبات رسیده ، هنوز خواص این قارچ برای افراد سالم به طور دقیق مشخص نشده است.

40. بهبود آلرژی

براساس مطالعات عصاره ٔ قارچ گانودرما می تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کند یا کاهش بدهد. قارچ گانودرما برای درمان بیماری های مختلفی ازجمله برونشیت مزمن استفاده می شود. زیرا می تواند هیستامین را کاهش بدهد. مطالعات نشان می دهند ترکیبات موجود در قارچ گانودرما با موفقیت مانع از تولید هیستامین از ماست سل ها (از سلول های طبیعی مغزاستخوان که به تعداد زیاد در بافت پیوندی یافت می شوند) شدند و همزمان به ثبات این سلول ها کمک می کنند.

فواید دیگر قارچ گانودرما :

علائم بیماری پروستات بزرگ را کاهش می دهد ، کاهش تومورهای غیرسرطانی در راست روده و مقعد درمان شریان های مسدود شده ، درمان مسمومیت ، درمان زخم درمان زخم و تب خال تناسلی ، ویروس پاپیلوم انسانی را در دهان کاهش می دهد ، درمان سرطان ریه ، درمان هپاتیت ب ، درمان عفونت های ویروسی ، درمان اچ آی وی ، درمان سرطان پروستات

فواید قارچ گانودرما برای پوست و سلامت بدن

مضرات مصرف قارچ گانودرما :

بسیاری از عوارض جانبی قارچ ها در بدن به دلیل تحقیقات محدود در بدن انسان ها ناشناخته باقی می مانند. چنانچه در بخش سلامت ایرناک گفته ایم بررسی مطالعات نشان داد که قارچ ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کند ، اما آن ها را به عنوان اولین واکنش به سرطان توصیه نمی کنند. برخی از افراد عوارض جانبی را گزارش کردند که شامل :

سایر اثرات جانبی بالقوه عبارتند از :

طرز تهیه دمنوش قارچ گانودرما

1-2 تکه بزرگ قارچ گانودرما خشک شده را با یک تکه شیرین بیان (برای رفع تلخی دمنوش قارچ گانودرما) بردارید و در یک قوری آب جوش بیندازید ، بگذارید حداقل 15 دقیقه بجوشد (می توانید بین 1 تا 3 ساعت هم آن را بجوشانید) ، از روی اجاق بردارید و بگذارید سرد شود و سپس بنوشید.

قوری شما بهتر است از جنس استیل مرغوب و یا چینی باشد.

مقدار مصرف قارچ گانودرما

مقدار مصرف قارچ گانودرما با توجه به سن ، جنس و سلامتی بدن مشخص می شود؛

اگر از قارچ گانودرمای تازه استفاده می کنید تنها مجاز به مصرف 25 تا 100 گرم در روز هستید.

برای استفاده از قارچ خشک شده این مقدار 10 برابر کاهش یافته و تنها می توانید 2.5 تا 10 گرم در روز استفاده کنید.

جنین ، زنان باردار و زنان شیرده

توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از مصرف قارچ گانودرما اجتناب کنند چون هنوز مطالعات دقیقی از اثرات این قارچ بر روی جنین ، زنان باردار و زنان شیرده صورت نگرفته است.

آکنه و جوش صورت

زیاده روی در مصرف قارچ گانودرما ممکن است باعث آکنه و جوش صورت شود.

نحوه پرورش قارچ گانودرما

قارچ گانودرما بیشتر بر روی چوب های پوسیده ی درختان جنگلی رشد می کند ، اما پیدا کردن این نوع قارچ بسیار سخت و دشوار است به همین دلیل آن ها را به صورت پرورشی تولید و عرضه می کنند.

خطرها و عوارض احتمالی قارچ گانودرما

باوجود شهرت خوب قارچ گانودرما برخی افراد سلامت آن را زیر سؤال می برند. برخی تحقیقات نشان می دهند کسانی که به مدت ۴ ماه از قارچ گانودرما استفاده می کنند ، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض بروز عوارض هستند. بااین حال این تأثیرات خفیف بوده و به صورت افزایش اندک احتمال ناراحتی معده و مشکلات گوارشی بروز می کند. همچنین هیچ تأثیر منفی ای بر سلامت کبد گزارش نشده است.

همچنین یک تحقیق دیگر نشان داد مصرف ۴ هفته ای عصاره ٔ قارچ گانودرما هیچ تأثیر مخربی بر سلامت کلیه و کبد ندارد. برخلاف این گزارش ها ، مشکلات جدی کبدی در ۲ مورد از مطالعات گزارش شده است. هردوی این افراد در گذشته با مصرف قارچ گانودرمای تازه دچار عوارض نشده بودند. اما با تغییر مصرف آن به شکل عصاره ٔ پودرشده ، دچار برخی عوارض جانبی شدند.

قابل توجه است که بسیاری از مطالعات بر روی قارچ گانودرما اطلاعاتی راجع به سلامت یا عوارض آن را به همراه ندارند. بنابراین در این زمینه اطلاعات محدودی در دست است.

در برخی موارد نادر نیز قارچ گانودرما با تقویت دستگاه ایمنی موجب بدترشدن وضعیت مبتلایان به بیماری های خودایمنی شد.

درمجموع برخی افراد باید قارچ گانودرما را با احتیاط بیشتری مصرف بکنند. این دسته شامل زنان باردار یا شیرده ، افراد دارای اختلالات خونی ، افرادی که می خواهند عمل جراحی داشته باشند و افراد با فشار خون پایین می شود.

سخن آخر

قارچ گانودرما یک قارچ معروف در طب شرقی است. قارچ گانودرما می تواند دستگاه ایمنی را با تقویت گلبول های سفید خون تقویت بکند. همچنین این قارچ می تواند اندازه و تعداد تومورها را در برخی سرطان ها کاهش و کیفیت زندگی را در برخی مبتلایان به سرطان بهبود بدهد.

بیشتر مطالعات انسانی نشان داده اند که این قارچ نمی تواند کلسترول ، قند خون و آنتی اکسیدان ها را بهبود بدهد. اما قارچ گانودرما می تواند در برخی موارد در بهبود خستگی و افسردگی مؤثر باشد.

بازدید : 1,880 بار
خواص قارچ گانودرما | 40 فایده درمانی قارچ گانودرما و عوارض آن
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,940
بستن