برخی غذاها و مواد دیگر که ممکن است به عنوان رقیق کننده خون طبیعی عمل کنند و لخته های خون را کاهش دهند در فهرست این بخش از سلامت ایرناک آمده است.

خوراکیهای رقیق کننده خون و مواد غذایی ، میوه ها و گیاهان برای کاهش غلظت خون

رقیق کننده های خون طبیعی موادی هستند که توانایی لخته شدن خون را کاهش می دهند. لخته شدن خون (Thrombus) فرآیند ضروری است اما گاهی اوقات خون می تواند بسیار لخته شود و منجر به پیچیدگی هایی شود که به طور بالقوه خطرناک هستند.14 گروه مواد غذایی و خوراکی رقیق کننده طبیعی خون در ایرناک 14 گروه مواد غذایی و خوراکی رقیق کننده طبیعی خون در ایرناک

افرادی که شرایط بیماری ویژه ای دارند ، مانند نقص های مادرزادی قلبی ، ممکن است به داروهای نیاز داشته باشند تا خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهند.لازم است قبل از امتحان این داروها با پزشک صحبت کنید چون ممکن است با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشند.

برخی غذاها و مواد دیگر که ممکن است به عنوان رقیق کننده خون طبیعی عمل کنند و لخته های خون را کاهش دهند در فهرست این بخش از سلامت ایرناک آمده است.

درمان غلظت خون

آشنایی با انواع خوردنی های رقیق کننده خون

لیست مواد غذایی و خوراکی های طبیعی برای درمان غلظت خون و رقیق کننده خون

1. زردچوبه رقیق کننده خون

افراد مدت زیادی است از ادویه طلایی مشهور به زرد چوبه برای اهداف دارویی و غذایی استفاده می کنند. جز فعال در زردچوبه ، کورکومین است که خاصیت ضد التهابی و یا رقیق کنندگی ، ضد انعقادی دارد.

مطالعه ای که در سال 2012 منتشر شد نشان می دهد که مصرف یک دز روزانه از زرد چوبه می تواند به افراد کمک کند تا وضعیت ضد انعقادی خون خود را حفظ کنند.افراد می توانند زرد چوبه را به غذاهای دیگر اضافه کنند و یا آن را با آب داغ مخلوط کنند تا چای آرامش بخش درست کنند.

خاصیت درمانی زردچوبه

تاثیرات ادویه جات در رقیق کردن خون

2. زنجبیل از رقیق کننده های خون

زنجبیل ادویه ضد التهابی دیگر است که باعث توقف لخته شدن خون می شود. آن شامل اسید طبیعی به نام سالیسیلیک (Salicylic acid) است. آسپرین مشتق از سالیسیلیک و رقیق کننده خون قوی است.

برای به دست آوردن اثرات ضد انعقادی سالیسیلیک طبیعی ، ممکن است افراد بخواهند از زنجبیل تازه یا خشک به طور منظم در پخت ، و آب میوه استفاده کنند.با این حال ، بعید است که سالیسیلیک طبیعی به اندازه داروهای کاهش خون موثر باشند.

تجزیه و تحلیل سال 2015 نشان می دهد که اثرات زنجبیل بر لخته شدن خون مشخص نیست. این نشان می دهد که تحقیقات بیشتری برای درک ویژگی های بالقوه رقیق شدن خون با زنجبیل به طور کامل مورد نیاز است.

خاصیت درمانی زنجبیل

راه های طبیعی رقیق کننده خون

3. تاثیر فلفل قرمز در غذای رقیق کننده خون

فلفل قرمز سالیسیلیک بالایی دارد و می تواند به عنوان عامل قوی - رقیق شدن خون عمل کند.فلفل قرمز خیلی تند است و بسیاری از مردم فقط می توانند آن را با مقادیر کم تحمل کنند.کپسول حاوی فلفل قرمز در فروشگاه های غذاهای سالم و آنلاین موجود هستند. فواید دیگر این ادویه کاهش فشار خون ، افزایش گردش خون و کاهش درد است.

خاصیت درمانی فلفل قرمز

رقیق کننده طبیعی خون را بشناسید

4. رقیق کننده خون و ویتامین E

ویتامین ایی به روش های مختلف لخته شدن خون را کاهش می دهد. این اثرات به میزان ویتامین ای که فرد می خورد ، بستگی دارد. موسسات ملی وزارت امور رژیمی نشان می دهند که افرادی که داروهای رقیق کننده مصرف می کنند باید از مصرف مقادیر زیادی ویتامین ایی اجتناب کنند.

مشخص نیست که ویتامین ایی چقدر خون را رقیق می کند ، اگرچه احتمال دارد که مردم بیش از 400 واحد بین المللی (IU)را در روز بخورند. برای مثال ، مصرف بالای ویتامین ایی به طور مثال ، بالای 1500 روزانه ، بلند مدت ، ممکن است اثرات منفی داشته باشد.

ممکن است راه سالم تر جذب ویتامین ایی از غذاها به جای مکمل های غذایی باشد. غذاهایی که شامل ویتامین ایی هستند شامل :

  • بادام
  • روغن پونه کوهی
  • روغن آفتابگردان
  • تخم گل آفتابگردان
  • روغن گندم
  • غلات

خاصیت بادام

لیست کاملی از خوردنی های رقیق کننده خون

5. سیر رقیق کننده خون در طب سنتی

سیر علاوه بر مزه مطلوب آن در غذا و پخت وپز ، آنتی بیوتیک طبیعی و خواص ضد میکروبی دارد.برخی از تحقیقات گزارش می دهند که پودر سیر بی بو فعالیت ضد انعقاد را نشان می دهد.

عامل ضد انعقاد ماده ای است که شکل گیری لخته خون را کاهش می دهد.بررسی دیگر چندین مطالعه در سیر حاکی از آن است که این مطالعه ممکن است خون را رقیق کند ، اگرچه این اثرات کم و کوتاه مدت دارد.

با این وجود ، آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) توصیه می کند که افراد دوزهای بالای سیر را 7 تا 10 روز قبل از جراحی برنامه ریزی شده به خاطر خواص ضد انعقاد متوقف کنند.

خواص درمانی سیر

فهرست رقیق کننده های خون

6. رقیق کننده های خون و تاثیرات دارچین

دارچین حاوی کومارین ، یک عامل قوی در رقیق شدن خون است. وارفارین رایج ترین مواد مورد استفاده در رقیق شدن خون است ، که از کومارین مشتق شده است.دارچین چینی حاوی مقدار بسیار بالاتری کومارین نسبت به دارچین سیلان است.

با این حال ، مصرف دارچین در دراز مدت می تواند باعث آسیب کبد شود.ممکن است بهتر باشد مقدار کمی دارچین به رژیم غذایی اضافه شود و علاوه بر آن از داروهای طبیعی دیگر نیز استفاده کنید.

خاصیت درمانی دارچین

ادویه رقیق کننده خون

7. جینکو بیلو از رقیق کننده های خون

متخصصان پزشک سنتی چینی هزاران سال از برگ های درخت جینکو بیلو استفاده کرده اند. جینکو بیلو نیز یک مکمل بسیار معروف در ایالات متحده و اروپا است. مردم آن را برای اختلالات خونی ، مشکلات حافظه و انرژی کم استفاده می کنند.

براساس برخی منابع ، جینکو خون را رقیق می کند و اثرات مثبتی دارد. این به این معنی است که ممکن است لخته های خونی را حل کند.

مطالعات نشان داده این گیاه مثل استرپتوکیناز در رقیق کردن خون عمل می کند با این حال ، این تحقیق در آزمایشگاه انجام شد و هنوز روی مردم یا حیوانات انجام نشده است . تحقیقات بیشتر برای این است که ببینیم آیا اثرات مشابهی در بدن انسان دارد یا نه.

درخت جینکو بیلو

انواع گیاهان رقیق کننده خون

8. عصاره دانه انگور رقیق کننده خون

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند عصاره دانه انگور ممکن است دارای مزایای بالقوه متعددی برای بیماری های قلبی و خون باشد.آن حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است از رگ های خونی محافظت کرده و از فشار خون بالا جلوگیری کند.

عصاره دانه انگور نیز ممکن است به عنوان رقیق کننده خون طبیعی عمل کند. به دلیل این اثرات ، مرکز ملی بهداشت مکمل پیشنهاد می کند که افراد مبتلا به اختلالات خونی ، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و افرادی که می خواهند عمل جراحی داشته باشند ، نباید عصاره دانه انگور را بخورند.

عصاره دانه انگور

دانه میوه رقیق کننده خون

9. دونگ کوئی رقیق کننده خون

یک گیاه سنتی چینی است که باعث کاهش لخته خون می شود.مطالعات بر روی حیوانات گزارش می دهند که دونگ کوئی به طور قابل توجهی طول زمان در لخته خون را افزایش می دهند.

این اثر ممکن است ناشی از دونگ کوئی کومارین باشد ، همان ماده ای که دارچین را به چنین ضد انعقاد قوی تبدیل می کند.دونگ کوئی خورده می شود و می تواند به عنوان چای یا سوپ گیاهی مصرف شود.

گیاه سنتی دونگ کوئی

گیاه چینی رقیق کننده خون

10. رقیق کننده خون و بابونه گاوی

بابونه گاوی یک گیاه دارویی است که از خانواده گل مروارید یا کاسنی سرچشمه می گیرد.افراد مبتلا به میگرن ، اختلالات گوارشی و تب آن را مصرف می کنند.

بابونه گاوی ممکن است به عنوان رقیق کننده خون با مهار فعالیت پلاکت ها و جلوگیری از لخته شدن خون عمل کند. بابونه در قالب مایع یا کپسول موجود است.

11. بروملین رقیق کننده خون

بروملین آنزیمی است که از آناناس بدست می آید ممکن است درمانی موثر برای بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا باشد.

تحقیقات نشان می دهند که بروملین می توانند خون را رقیق ، لخته های خونی را تجزیه کنند و تشکیل لخته را کاهش دهند. این آنزیم همچنین خواص ضد التهابی دارد.بروملین به شکل مکمل از فروشگاه های دارویی و داروخانه ها در دسترس است.

خواص آناناس

آنزیم رقیق کننده خون

بعد از معرفی این مواد غذایی رقیق کننده خون در بخش سلامت ایرناک یک سری خوراکی های طبیعی دیگری را در سه دسته گیاهان ، میوه ها و مغزها که به جای آسپرین می تواند غلظت خون را کاهش دهد معرفی خواهیم کرد.

گیاهان و ادویه های سرشار از سالیسیلات و رقیق کننده خون

گیاهان مفید برای خون

گیاهان و ادویه جات رقیق کننده خون

چای های رقیق کننده خون

چای کوهی : چای کوهی باعث رقیق شدن خون می شود پس توجه داشته باشید که در صورت مصرف با برخی داروها در حد خطرناکی باعث رقیق شدن خون می شود.

چای سبز : ‎ چای سبز غلظت خون را ‏رقیق ‏و ثابت نگه می دارد و دعروق باز و جریان گردش خون منظم می شود‎.

دمنوش طبیعی

انواع دمنوش رقیق کننده خون

میوه های سرشار از سالیسیلات برای رقیق شدن خون و کاهش غلظت خون

خواص میوه ها برای خون

میوه رقیق کننده خون

مغزهایی عالی و رقیق کننده خون

مغزها مثل همیشه مفید هستند و این بار برای درمان غلظت خون

اسید چرب امگا 3 (Omega-3 fatty acid) موجود در ماهی چرب و ویتامین E رقیق کننده طبیعی خون است که منابع خوب ویتامین E عبارتند از : بادام درختی ، گردو ، فندق ، بادام زمینی ، پسته ، روغن های ذرت بادام زمینی ، آفتاب گردان ، کنجد و نخل

حبوباتی چون : نخود ، عدس ، برنج ، گندم ، لوبیا ، جو

بازدید : 4,212 بار
14 گروه مواد غذایی و خوراکی رقیق کننده طبیعی خون
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 7,460