آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا مربی شما پس از یک تمرین سخت می گوید که شیر کاکائو بنوشید؟ ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما در واقع شیر کاکائو با شیر کم چرب به ریکاوری بدن ورزشکاران جوان کمک می کند.

فواید و مضرات شیرکاکائو

خواص شیر کاکائو برای سلامتی بسیار است. خود شیر که منبع کلسیم بوده و استخوان ها به آن نیاز دارند. کاکائو هم که خواص زیادی از جمله نشاط آوری و کاهش وزن را برای بدن دارد.خواص شیرکاکائو | 10 فایده شیر کاکائو برای ورزش و سلامتی + عوارض در ایرناکخواص شیرکاکائو | 10 فایده شیر کاکائو برای ورزش و سلامتی + عوارض در ایرناک

شیر کاکائو حاوی ویتامین های A ، D ، B و همچنین کلسیم و فسفر است. این نوشیدنی دارای پروتئین بوده و مصرف آن برای عضله سازی به ورزشکاران توصیه می شود. البته اگر از شیرکاکائوهای خانگی بدون قند استفاده کنید بهتر است. چون قند موجود در شیرکاکائوهای صنعتی به مرور باعث پوسیدگی دندان و افزایش قند خون می شود. در این بخش مهمترین خواص شیر کاکائو برای کودکان و بزرگسالان را به شما معرفی می کنیم. کودکانی که شیر سفید نمی خورند ، میتوانند شیر کاکائو را جایگزین کنند تا فواید شیر و کلسیم آن ، به بدن شان برسد. اما زیاده روی در مصرف آن کار درستی نیست.

فواید و مضرات شیرکاکائو

فواید شیر کاکائو برای بدن

یکی از مهمترین خواص شیر کاکائو پروتئین موجود در آن است. شیر کاکائو منبع ویتامین A ، ویتامین D ، کلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، ید و ویتامین های B بوده و برای سلامتی فواید زیادی دارد. همچنین این نوشیدنی خوشمزه حاوی کربوهیدرات و مقداری کمی چربی رژیمی است. البته در صورتی که از شیرکاکائوی پرچرب استفاده نشود.

شیر کاکائو ، درست مانند شیر سفید حاوی مواد مغذی است. همچنین میتواند به ریکاوری عضلات پس از تمرینات شدید کمک کند. به شرطی که قند زیادی در آن نباشد. اگر از شیرکاکائوی خانگی بدون قند استفاده کنید عالیست.

در هر فنجان شیر کاکائو حدود ۸ گرم پروتئین وجود دارد. البته برخی از مارکها مقدار بیشتری شیر کاکائو دارند که روی بسته آن نوشته شده است.

طبق اطلاعات بدست آمده میزان توصیه شده روزانه (RDA) برای پروتئین ، ۵۶ گرم برای مردان و ۴۶ گرم برای زنان و ۷۱ گرم در روز برای زنان باردار و شیر ده است. ولی کسانیکه قصد لاغری و کاهش وزن دارند میتوانند از پروتئین بیشتری استفاده کنند ، چون پروتئین به آنها احساس سیری داده و موجب افزایش سوخت و ساز بدن آنها می شود.

خواص شیر کاکائو در بدنسازی و ریکاوری

بازیابی بازه زمانی است که ورزشکار پس از یک تمرین یا فعالیت شدید نیاز به ذخیره انرژی خود دارد. اکثر ورزشکاران دبیرستانی که روزانه دو ساعت یا بیشتر تمرینات شدید دارند و یا ورزشکاران جوان در تیم های حرفه ای که با تمرینات برنامه ریزی شده فعالیت می کنند می توانند از یک لیوان شیر کاکائو کم چرب پس از تمرین شدید بهره مند شوند.

فواید شیرکاکائو برای بدنسازی و ریکاوری

فواید شیرکاکائو برای بدنسازی و ریکاوری

10 مزایای شیر کم چرب و کاکائو برای بازیابی با ریکاوری
  • سیالات و الکترولیت ها برای هیدراتاسیون
  • منبع پروتئین برای عضلات
  • منبع کربوهیدرات برای پرورش ذخایر انرژی برای تمرین بعدی
  • شکلات در شیر باعث افزایش کربوهیدرات در ماهیچه ها و کبد می شود
  • کم هزینه و اقتصادی بودن
  • اغلب در کافه تریا مدرسه ها در دسترس است
  • قابل حمل است
  • برای بعضی از ورزشکاران بعد از تمرین ممکن است ، یک نوشیدنی دلچسب تر از غذا باشد.
  • داشتن ویتامین های لازم
  • این فوق العاده است که بچه ها معمولا شیرکاکائو دوست دارند.

استفاده از شیر به عنوان سوخت بازیابی نیز باعث افزایش میزان مصرف کلسیم و ویتامین D شما می شود. شاید بدانید که کمبود ویتامین D در میان کودکان ما به طور فزاینده ای بیشتر شده است. کمبود ویتامین D می تواند در رشد استخوان ها در طول زندگی تاثیر منفی داشته باشد.

خواص شیر کاکائو برای کاهش وزن

پروتئین موجود در شیر کاکائو برای کاهش وزن عالیست. ما برای کاهش وزن شیر کاکائوی خانگی را توصیه می کنیم که قندی در آن نباشد. همچنین شیر سفید خامه گرفته ، شیر سفید بسیار تصفیه شده بدون چربی یا شیر سویای معمولی هر کدام حاوی فقط ۸۰ تا ۹۰ کالری و ۸ تا ۱۳ گرم پروتئین در هر فنجان هستند و برای کاهش وزن توصیه می شوند. شاید شنیده باشید که می گویند برای لاغر شدن شکلات تلخ بخورید. چون خاصیت چربی سوزی دارد.

دیگر خواص شیر کاکائو و کاکائو

کاکائو غنی از زیر گروه هایی از فلاوونوئیدها است خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. این خاصیت عمدتاً ناشی از ترکیباتی مثل اپی کاتچین ، کاتچین و پروسیانیدین است. به گفته محققان کاکائوی غنی از فلاوونوئید خطر بیماری های قلبی- عروقی را کاهش می دهد. همچنین کاکائو احتمالا موجب کاهش فشار خون و بهبود عملکرد عروق و پلاکت ها می شود و در نتیجه میتواند احتمال خطر بیماری های قلبی- عروقی را کاهش دهد.

فواید شیرکاکائو برای قلب و عروق

فواید شیرکاکائو برای قلب و عروق

شکلات و کاکائو شادی آور است. این ماده در متابولیسم سروتونین ، دوپامین و اندورفین که در ایجاد شادی و آرامش دخیل هستند ، مشارکت می کند. همچنین کاکائو آرامبخش و ضد افسردگی است. کاکائو انرژی بخش بوده و باعث از بین رفتن بی حالی ، سختی های زایمان ، حاملگی و روماتیسم و ... می شود.

مشابه شیرهای بدون طعم ، شیرکاکائو هم خواص شیر را دارد ، به طوریکه یک لیوان آن تامین کننده 35 درصد از 800 میلی گرم کلسیم توصیه شده برای کودکان 4 تا 8 ساله است. خواص کاکائوی تلخ از کاکائوی شیرین بیشتر است.

آیا پودر شیر و کاکائو هم مفید است؟

نه به آن اندازه شیر طبیعی ، این در حالی است که پودر شیر تقریبا همیشه گران تر از شیر است.

انتخاب شیرکاکائو

برخی محصولات حاوی مواد چاق کننده از جمله کافئین ، دوزهای مگا ویتامین و حتی آلاینده ها مانند ملامین و سرب است. پس قبل از خرید شیر کاکائو برچسب آن را بخوانید و عاقلانه انتخاب کنید.

جایگزینی برای شیر گاو

در نهایت ، اگر کودک شما به شیر گاو آلرژی دارد. نمونه هایی مانند شیر سویا یا شیر بادام هم موجود است. با این حال برای جبران کمبود پروتئین آن میتوان از آجیل به همراه آن استفاده کرد.

شیر کاکائو

ریکاوری با شیرکاکائو

بنابراین ، دفعه بعد پس از تمرین و ورزش طولانی ، شیر کاکائو بنوشید تا عضلاتتان از شما قدردانی کنند!

خواص شیر کاکائو برای کودکان

شیرکاکائو یک نوشیدنی است که خیلی از بچه ها بیشتر از شیر ساده دوست دارند. 91 درصد کودکان 8 تا 13 ساله شیر کاکائو را دوست دارند و 57 درصد کودکان شیر کاکائو را بیشتر از شیر سفید دوست دارند. مصرف شیر کاکائو به عنوان میانوعده به بچه ها در مدرسه ، از هدر دادن شیر توسط کودکان جلوگیری می کند.

مصرف شیرهای طعم دار در کودکان موجب افزایش دریافت کلسیم و پروتئین در آنها می شود. یک لیوان آن تامین کننده 35 درصد از 800 میلی گرم کلسیم توصیه شده برای کودکان 4 تا 8 ساله است.

خواص و فواید شیر کاکائو برای کودکان

خواص و فواید شیر کاکائو برای کودکان

برخی از والدین نگران افزایش خطر پوسیدگی دندان در کودکان ، بخاطر شیرکاکائو هستند. ولی مطمین باشید پوسیدگی دندان بخاطر شیرکاکائو خیلی کمتر از خوراکی هایی مثل چیپس و کلوچه است. شیر کاکائوهای خانگی که اصلا شکر ندارند و موجب پوسیدگی نمی شوند.

مصرف شیر در سنین کودکی بسیار مهم است و اگر میبینید کودک شیر ساده دوست ندارد به او شیرهای طعم دار مثل شیر کاکائو بدهید. حتی میتوانید به جای نوشیدنی های گازدار و آبمیوه های صنعتی هم به او شیر کاکائو بدهید.

عوارض و مضرات شیر کاکائو

کافئین موجود در شیرکاکائو سبب می شود تا با مصرف بیش از حد آن کلسیم در کودکان دفع شود و در عین حال اختلالات عصبی در برخی از کودکان بروز کند. بنابراین سعی کنید در مصرف آن زیاده روی نکنید و در حدی به او بدهید که نیازش به شیر تامین شود. همچنین در تهیه شیرکاکائو از کافئین ، شکر و شربت ذرت و ساکاروز استفاده می شود که می تواند تا حدی برای سلامتی مضر باشد و حتی موجب چاقی و دیابت او شود.

عوارض و مضرات شیر کاکائو

مضرات شیرکاکائو

یکی از خواص شیر کاکائو برای کودکان اینست که بچه هایی که به لاکتوز شیر حساس هستند کاکائوی موجود در شیر سبب می شود تا تحملشان نسبت به شیر بیشتر شود.

پس به طور کلی شیر ساده خیلی بیشتر از شیر کاکائو برای کودکان مفید است. اما کودکانی که شیر دوست ندارند یا فقط آبمیوه های مصنوعی می خورند میتوانند شیر کاکائو استفاده کنند. در این صورت خواص شیر کاکائو خیلی بهتر از نخوردن شیر یا خوردن آبمیوه های صنعتی است.

خواص شیرکاکائو | 10 فایده شیر کاکائو برای ورزش و سلامتی + عوارض
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 4,170