خوراکی های محبوب مردم به خصوص جوانان گرچه بسیار دلچسب و خوشمزه به نظر میرسند ولی برخی از آنها فقط برای دندان ضرر دارند.

1.سیب آیا چند وقتی است که دندانتان ترک خورده و درد می کند؟ سعی کنید میوه ها و سبزیجات ترد و سفت که باعث بیشتر شکستن آنها می شود را مصرف نکنید. به طور مثال ، سیب و هویج دو متهم ردیف اول برای دندان های ترک دار هستند. البته منظور این نیست این محصولات مفید را از برنامه غذایی خود حذف کنید. فقط کافیست آنها را به اندازه های قابل جویدن و کوچک خورد کنید و از خوردن آنها لذت ببرید.خوشمزه های دندان شکن در ایرناکخوشمزه های دندان شکن در ایرناک

2.پاستا مینای دندان به شدت در برابر رنگ های تیره آسیب پذیر است. به طور مثال ، باید به رنگ قرمز سس پاستا و مایع ماکارونی اشاره کرد. میناهای منفذدار به راحتی این رنگ ها را به خود جذب و لکه های نازیبا ایجاد می کنند. بعلاوه ، اسید موجود در گوجه فرنگی باعث ایجاد منافذ در دندان می شود. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است بلافاصله پس از خوردن پاستا و ماکارونی آب را در دهان خود قرقره کنید تا سس روی دندان ها نماند.

3.آب نبات های سفت مک زدن آب نبات در دهان شاید خیلی مضر به نظر نرسد اما این نوع خوراکی ها باعث می شوند شکرهای موجود در آنها برای مدت طولانی در دهان باقی بماند. جویدن آنها نیز ممکن است منجر به شکستن یا ترک خوردن دندان های سالم ، پر کرده یا پانسمان شده بشوند.

4.بلال متاسفانه باید یکی از لذت های شب های تابستان خود را که گاز زدن بلال کبابی است فراموش کنیم. دندانپزشک ها تاکید می کنند گاز زدن بلال (کبابی ، آب پز یا بخارپز) موجب ترک خوردن یا شکستن دندان های سالم ، پر کرده یا پانسمان شده ، ارتودنسی ، سیم یا براکت ها می شود. برای لذت بردن از طعم خوب بلال می توانید دانه های آن را از بدنه جدا کنید و با قاشق (همچون ذرت مکزیکی) میل کنید.

5.نوشابه (حتی رژیمی) نوشابه های شیرین و دلخواه شما ، خرابکارهای خندانی هستند که زیرکانه به دندان های شما آسیب می رسانند. بیشتر سوداها و نوشابه ها شامل اسید هستند که مینای دندان را از بین می برد. برای از بین بردن این اشکال ، طوری نوشابه را سر بکشید که کمترین تماس را با دندان های شما پیدا کند.

6.آب معدنی آیا آب معدنی بهتر از آب شیر است؟ وقتی بحث دندان پیش می آید باید بگوییم نه! مشکل در پروسه خالص سازی این آب هاست که منجر به اسیدی شدن آنها می شود. اسید در دندان موجب کرم خوردگی می شود.

7.آدامس های نعناعی شاید پس از خوردن یک آدامس نعناعی احساس تمیزی در دندان های خود بکنید اما واقعیت چیز دیگری است : جویدن آدامس های نعناعی مثل این است که دندان های خود را در شکر خیسانده اید. سعی کنید از آدامس های بدون شکر همچون زایلیتول استفاده کنید که با باکتری های دهانی نیز مبارزه می کنند.

8.شکلات جویدنی منع دندانپزشک ها برای جویدن تافی و کارامل خیلی عجیب نیست. شکلات های جویدنی لای دندان و لثه گیر می کنند و موجب ایجاد پلاک می شوند. بعلاوه ، خوردن شکلات در موقع نامناسب باعث از بین رفتن دندان نیز می شود. اگر خیلی خوردن شکلات را دوست دارید بهتر است از انواع شکلات تلخ استفاده کنید که ضرر بسیار کمتری دارند.

9.کره بادام زمینی و مارمالاد کره بادام زمینی و مارمالاد هر دو حاوی مقادیر زیادی شکر هستند. یعنی با گاز زدن هر لقمه ای که حاوی این مواد است ، باکتری های پوساننده مینای دندان وارد عمل می شوند. و از آنجا که هر دو این مواد چسبناک هستند ، باعث می شوند باکتری ها به دندان های شما بچسبند و بیشتر به آنها آسیب برسانند.

10.چیپس سیب زمینی شاید خوردن این چیپس به سادگی گاز زدن هوا باشد اما تکه های این ورقه های شور و برشته به دندان می چسبند و برای مدت طولانی در دهان باقی می مانند. این تکه های باقی مانده لای دندان ها ، باکتری های تولید کننده اسید در مبارزه با چیپس زیاده روی می کنند و در انتها به کرم خوردگی و خراب شدن دندان منجر می شوند. اگر خوردن چیس را همچنان ادامه دهید ، اسیدهای بیشتری تولید و دندان های بیشتری آسیب می بینند.

11.لیموناد یک لیوان لیموناد با اینکه جان انسان را تازه می کند اما اسید موجود در لیمو باعث آسیب دیدن دندان ها می شود. لیموناد ترکیبی از شکر و لیمو است که هر دو برای دندان ضرر دارند. حتی اضافه کردن تکه های لیمو به آب نیز می تواند همین خطر را در بر داشته باشد.

12.پاپ کورن خوراکی دوست داشتنی سینما نیز در فهرست مواد خطرناک برای دندان وجود دارد. پف فیل در میان دندان ها باقی می ماند و باعث رشد و پرورش باکتری های مضر می شود. دانه های شکوفه نکرده که از همه بدتر هستند زیرا بدون اینکه متوجه باشیم این دانه های سفت را گاز می زنیم و ممکن است باعث ترک خوردن یا شکستن دندان بشود.

13.میوه های خشک اصولا تنقلاتی همچون انجیر ، کشمش یا زردآلوی خشک شده مملو از شکر و فیبرهای سلولوزی غیر قابل حل شدن هستند که همچون جویدن تافی ، شکرها را در اطراف دندان جمع می کنند.

منبع : جستجوگر ایرناک

خوشمزه های دندان شکن
5.0
out of
5
(
1
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,240